Jak vyrobit domácí (nejen) rostlinný jogurt? Máme návod!

Milujete bílý jogurt? Ať už holdujete kravskému mléku, či jeho rostlinným variantám, vyrobte si kvalitní a poctivý jogurt doma v kuchyni.

13. 05. 2024

Jana
Brücknerová

Pro Janu je jídlo nekonečnou studnicí inspirace. Každodenní poznávání nových chutí, vůní a kombinací vnímá jako příjemné zpestření smyslů, ale i možnost, jak se dozvědět co nejvíce o kvalitě a původu surovin či kulturních zvyklostí…

O autorovi

Pocit, když lžičkou promícháte svůj první domácí jogurt, je zkrátka nepopsatelný. Příprava takového jogurtu je přitom tak jednoduchá a kromě mléka, jogurtové kultury a jogurtovače či domácí sušičky k ní nepotřebujete nic zásadního. Stačí jen dodržet přesnou teplotu a důkladnou hygienu použitého náčiní a za pár hodin se můžete radovat z vlastnoručně vyrobené a výživově bohaté snídaně. Tak s chutí do práce.

TIP: Objednejte si ty nejkvalitnější ingredience na foodora a pusťte se do výroby vlastního bílého jogurtu.

Podpora mikroflóry i spalování tuků

Blahodárné účinky jogurtových kultur znali již naši předci před několika sty lety, kterým, stejně jako nám, pomáhaly srovnat střevní mikroflóru a trávicí procesy. Správně připravený jogurt je totiž vlastně takové probiotikum a jogurtové kultury v něm podporují rovnováhu našeho mikrobiomu. Živý proces, který v jogurtu neustále probíhá, našemu tělu dodává kultury bakterií jako laktobacily a bifidobakterie a posiluje tak imunitní systém.

Mimo to pomáhá v prevenci vzniku mnoha chorob, od virových onemocnění po poruchy trávicího traktu, snižuje riziko osteoporózy a kardiovaskulárních onemocnění a má pozitivní vliv na udržení optimální tělesné hmotnosti. Jogurty obsahují velké množství vápníku, vitaminů skupiny B, fosforu, hořčíku a draslíku, které pomáhají přirozenému chodu tělesných metabolických procesů. Navíc jde o bohatý zdroj bílkovin, které podporují metabolismus, zvyšují energii a pomáhají spalovat tuky.

Něco na zub?

Nakupuji

Proč domácí jogurt?

Možná se ptáte, proč se zatěžovat několikahodinovou výrobou domácího jogurtu, když si ho v minutě za pár korun můžete koupit v každém obchodě s potravinami. Nejprve je potřeba zmínit, že samotná příprava trvá opravdu chvilku a zbylé hodiny jogurt pracuje v jogurtovači či sušičce už bez vašeho přičinění. Zdaleka největším benefitem doma vyrobených jogurtů je fakt, že přesně víte, co v jogurtu najdete, a nemusíte se tak obávat zbytečných, zdraví neprospěšných příměsí, jako jsou umělá barviva či cukr. Dokonale čistý jogurt si pak můžete přisladit medem, javorovým sirupem nebo domácí marmeládou. A koneckonců, výroba vlastního jogurtu znamená i zlepšení kuchařských dovedností, které požitek z jeho konzumace zvedne o úroveň výš. Domácí prostě chutná nejlépe.

Objednám si něco na zub

Trvanlivost domácího jogurtu

Jogurty obecně nepatří k nejtrvanlivějším potravinám a mohlo by se zdát, že ty domácí vydrží ještě mnohem kratší dobu. Mezi délkou trvanlivosti domácích a kupovaných jogurtů však ve skutečnosti není příliš velký rozdíl. Pokud dodržíte postup přípravy a především budete dbát na dokonale čisté pracovní prostředí, zavřený jogurt vám v ledničce vydrží klidně i několik měsíců. S konzumací ale neotálejte, vždyť je tolik skvělých způsobů, jak domácí jogurt využít. Snídaňové variace s ovocem a granolou jsou zaručenou klasikou, co ale jogurt přidat například do oblíbeného salátunebo z něj připravit dezert? Domácí jogurt je zkrátka skvělý jak ve sladké, tak slané podobě a určitě si ho zamiluje celá rodina.

Kde získat jogurtovou kulturu?

Jogurtová kultura v procesu výroby sehrává nepostradatelnou roli. V mnoha specializovaných obchodech ji koupíte sušenou nebo ji můžete získat z již hotového kvalitního bílého jogurtu. Druhá z možností je však poměrně riskantní, protože často nelze odhadnout, který jogurt obsahuje dostatečné množství živých kultur. My vám dnes představíme tu jistější variantu, tedy postup přípravy ze sušené kultury.

Jak udělat domácí jogurt aneb Nepodceňte přípravu

  • Pokud se chystáte na výrobu domácího jogurtu, musí být vše dokonale čisté. Veškeré náčiní, se kterým budete pracovat, doporučujeme nejprve vyvařit ve vroucí vodě, abyste se zbavili všech možných bakteriálních nečistot. Ty by mohly narušit proces kvašení a snížit trvanlivost výsledného produktu.
  • Při výběru mléka je jedno, zda sáhnete po kravském, nebo kozím. Obecně je ale lepší používat tučnější mléko. Od tučnosti se odvíjí hustota, konzistence i kvalita výsledného jogurtu. Pokud si kupujete nepasterizované mléko přímo od farmáře, je nutné ho konzervovat doma. Asi nejšetrnějším způsobem, jak pasterizaci mléka provést, je zahřívat ho půl hodiny na cca 80 stupňů a následně jej ve vodní lázni zchladit na pokojovou teplotu.
  • Aby jogurt udržel správnou konzistenci i po zamíchání, je potřeba jej před naočkováním jogurtovou kulturou zahřát na 95 stupňů a následně zchladit na pokojovou teplotu. Tento krok proveďte s jakýmkoli mlékem, ať už jste si koupili již pasterizované, nebo jste ho pasterizovali sami.

Výroba domácího jogurtu

  • Do dokonale čistého (ideálně vyvařeného) hrnce nalijte mléko a zahřejte ho na zhruba 45 stupňů. Pozor, pro udržení sterility nekontrolujte teplotu mléka prstem – stačí zvenku sáhnout na hrnec nebo použít kuchyňský teploměr.
  • Když je mléko zahřáté, přidejte sušenou kulturu a míchejte, dokud se nerozpustí. Ideální poměr obou ingrediencí najdete na obalu sušené kultury.
  • Když je kultura dokonale rozpuštěná, rozdělte mléko do čistých skleniček, uzavřete víčkem a v jogurtovači či sušičce nechte při teplotě 45 stupňů fermentovat 8 až 10 hodin. Během této doby jogurt nemíchejte a nijak s ním nemanipulujte, raději ani neotevírejte jogurtovač či sušičku, abyste nenarušili vyváženou teplotu.
  • Po fermentaci nechte jogurt vychladit. Nejprve jej na chvíli položte na stinné místo s pokojovou teplotou, a jakmile se jogurt temperuje, můžete ho přemístit do ledničky. A máte hotovo!

Pozor na laktózovou intoleranci

Někteří lidé trpí nedostatkem enzymu laktázy, který způsobuje řadu trávicích potíží. To ale neznamená, že si požitek z domácího jogurtu musejí odpustit. Existuje totiž alternativa z kokosového či sójového mléka a takový jogurt se skvěle hodí i pro vegany. Jak na to?

Recept na sójový jogurt

  • 1 litr sójového mléka bez příchuti
  • ½ šálku kvalitního sójového jogurtu bez příchuti
  • 1 čajová lžička agarového prášku na zahuštění

Postup:

  • Opět pracujte pouze s dokonale čistým nádobím. V hrnci zahřejte sójové mléko a rozpusťte v něm lžičku agarového prášku.
  • Promíchejte a postupně přivádějte k varu. Těsně před bodem varu hrnec odstavte z plotny, směs přelijte do velké mísy a ve vodní lázni zchlaďte na zhruba 50 stupňů.
  • Poté přidejte sójový jogurt, směs důkladně promíchejte a vlijte do precizně vyčištěných nádob.
  • Nádobky dejte do jogurtovače či sušičky a jejich obsah nechte při teplotě 45 stupňů zhruba 8 hodin pracovat.
  • Následně několik hodin chlaďte v lednici a jogurt je připraven. Tak dobrou chuť.

Související články

Všechny články

Karlovarský knedlík: Jednoduchý recept na snadnou přílohu k chutným omáčkám

Karlovarský knedlík připravíte ještě rychleji, než odpolední kávu. Dobře, tak rychle zase ne. Ale i tak se jedná o jednu z nejsnazších příloh, kterou si můžete připravit. Nevěříte?

Trhané maso: Klasika, která vás nepřestane bavit

Trhané maso je klasika, se kterou se setkáte snad v každé světové kuchyni. Je šťavnaté, měkké a nadmíru chutné. Základní postup jeho přípravy je přitom velice jednoduchý, a jakmile si ho osvojíte, otevřou se vám dveře ke stovkám receptů. Ať už máte chuť na něco ryze mexického, čínského, nebo českého, trhané maso se dá upravit prakticky jakkoliv.

Tipy na svačiny nejen pro sportovce

Připravit výživnou a chutnou svačinu může být někdy poněkud oříšek. Máme pro vás hned 5 tipů na rychlé a vynikající svačiny, které vás zasytí a zároveň dodají potřebné živiny.

Neodolatelná hlíva ústřičná aneb 5 vege receptů i pro milovníky masa

Hlíva je v kuchyni všestrannou surovinou, která kraluje stovkám receptů. Báječně chutná pečená, vařená i restovaná. Je to zkrátka skvělá ingredience pro přípravu bezmasých jídel, která vás zasytí a na nichž si navíc náramně pochutnáte.

Další článek