Velký článek o pivu aneb Poznejte tajemství zlatavého národního pokladu

Pokud něco charakterizuje horké slunečné dny, pak je to orosený půlllitr pořádně vychlazeného piva. Pojďte se spolu s námi podívat na jednotlivé druhy piva, jejich složení a stupňovitost.

10. 07. 2022

Veronika
Hochmut

Verča má ráda 3 věci. Kávu, psaní a nohy v teple. A někde mezi tím se nachází i vášeň k vaření a především k ochutnávání nejrůznějších jídel.

O autorovi

Roční spotřeba piva na jednoho Čecha dosáhla v loňském roce na 129 litrů. Což znamená jediné, pivo a Češi zkrátka patří k sobě. Pivní kultura má u nás letitou tradici a s každým rokem sílí. Jaká je historie tradičního chmelového nápoje a jaké existují druhy piv?

Historie českého piva

V roce 993 našeho letopočtu druhý český biskup Vojtěch údajně mnichům při svěcení kláštera zakázal vařit pivo. Důvod byl jednoduchý, při jeho přípravě se totiž mniši věnovali více pití piva nežli samotné řeholi. A když už i pomocníci Boží propadli pivní vášni, pak není divu, že si tekutý chléb brzy získal srdce poddaných i vyšších vrstev.

Díky rychlému růstu popularity piva byl od roku 1088 nařízen kanovníkům desátek z chmele. V té době se už pivo nevařilo pouze v klášterech, ale začali jej vyrábět i měšťané. Zprvu si každý vyráběl své vlastní pivo, časem ale začaly vznikat malé pivovary a postupně se rodilo nové pivovarnické a sládkovské řemeslo.

Pivo se vyvíjelo dlouhá staletí a podobně, jako se vylepšovaly výrobní procesy, se i měnily použité suroviny. Na konci 18. století se pivo začalo vyrábět z ječmene, nikoliv z pšenice, jak tomu bylo do té doby. Historickým milníkem bylo také otevření Měšťanského pivovaru v Plzni v roce 1842, ve kterém bavorský sládek Groll vytvořil první světlý ležák. A čím bylo plzeňské pivo výjimečné? Jednalo se o spodně kvašený druh piva a díky tomu se plzeňský pivovar stal vzorem pro ostatní pivovarnické domy. Světlý ležák je v současnosti jedním z nejoblíbenějších druhů piva nejen u nás, ale i ve světě.

Udělej objednávku na Dáme market nad 399,- a my ti dáme dopravu zdarma! Tak si objednej, na co máš chuť.

Pivo v kostce

Nyní už znáte alespoň ve stručnosti bohatou historii piva. Z čeho se ale hořký chmelový mok skládá a jak se vlastně vyrábí? Pivo se rodí z obilného sladu, vody, chmele a za pomoci pivovarských kvasinek. Přestože má pivo pořádný říz, řadí se mezi alkoholické nápoje s nízkým obsahem alkoholu, ale s vysokým podílem vody. V českých pivech je nejčastěji 4 až ⁠6 % alkoholu, ale rozpětí se může pohybovat od 0,5 do 20 % alkoholu. Nutno podotknout, že po konzumaci takhle silného nápoje vás místo osvěžení a zahnání žízně čeká spíše malá motanice.

Pozitivní zprávou je, že pivo je bohaté na minerály a vitaminy. Obsahuje například hořčík, vápník, sodík a také vitamin B. Nenechte se však zmást všeobecně známým mýtem, že pivo je nejlepší iontový nápoj. Přestože obsahuje všechny tyto důležité látky, jejich obsah je spíše nízký.

Stupňovitost piva

Pokud jste si do teď mysleli, že pivo desítka obsahuje 10 % alkoholu, tak vás nyní vyvedeme z omylu. Stupňovitost piva se totiž udává v EPM, což je zkratka pro extrakt původní mladiny. Ten označuje obsah extraktivních látek v mladině. Pivo 10° pak obsahuje 10 % těchto látek, 12° v sobě skrývá 12 % a tak dále.

Druhy piva

Když přijdete do své oblíbené restaurace či hospody, nejčastěji se v nápojovém lístku setkáte se světlými, polotmavými, tmavými a řezanými pivy. Členění piv je ale daleko složitější. Existuje také pivo stolní, výčepní, ležák, speciální pivo a porter. Samostatnou kapitolu pak tvoří nealkoholické pivo.

Za zmínku stojí také pivní styl, ten udává způsob kvašení piva. Ten rozděluje piva na svrchně nebo spodně kvašená. Mezi svrchně kvašená piva patří Ale, pšeničné pivo, Stout (známým zástupcem je například Guinness), Porter a Trappist. Do spodně kvašených piv se řadí Pils (nejznámějším představitelem je Plzeňský Prazdroj), Bock, Märzen a piva bavorského typu.

K jakým jídlům servírovat pivo?

Pivo se hodí zejména ke slaným pokrmům a nejvíce si na něm pochutnáte u českých klasik, jakými jsou například vepřo, knedlo, zelo nebo hovězí guláš. Pokud ale máte spíše chuť na něco menšího, vsaďte na tlačenku, utopence nebo sýrovo-uzeninový talíř. I k těmto dobrotám pivo perfektně sedne. Nic jím ale nezkazíte ani u letní grilovačky, kde skvěle poslouží k osvěžení vašich hostů, ale také urychlí slehnutí po vydatných dobrotách.

TIP: Nevíte, jak si připravit šťavnatý domácí burger? Máme pro vás recept, díky kterému bude vaše grilovačka nezapomenutelná.

Dozvěděli jste se z dnešního článku užitečné informace? Třeba si na ně vzpomenete až se příště vydáte na sklenici oroseného piva. A pokud se tak stane, nezapomeňte se o nově nabyté vědomosti podělit s přáteli.

Související články

Všechny články

Pomalu tažený vývar: Jak na tohle kuchařské zlato?

Vývar je důležitou esencí stovek jídel. Univerzální recept na ten nejlepší sice neexistuje, stačí ale dodržovat pár základních pravidel, díky kterým se vám každý vývar povede na jedničku.

Brambory, česnek a majoránka aneb Recept na křupavé domácí bramboráky

Bramboráky jsou oblíbenou dobrotou, kterou hravě uvaříte během několika minut. Nevěříte? Pak mrkněte na naše recepty!

Užijte si dovolenkovou atmosféru s chutěmi středomořské kuchyně ať jste kdekoliv!

Narozdíl od většiny ostatních druhů kuchyní není ta středomořská vázaná na konkrétní etnické skupiny či kultury. Jedná se o označení typických kulinářských trendů pro oblast Středozemního moře. Většina z nás zná středozemní kuchyni…

Tipy na svačiny nejen pro sportovce

Připravit výživnou a chutnou svačinu může být někdy poněkud oříšek. Máme pro vás hned 5 tipů na rychlé a vynikající svačiny, které vás zasytí a zároveň dodají potřebné živiny.

Další článek