Je libo vanilkový pudink, chia pudink nebo snad ten tapiokový?

Pudink patří mezi oblíbené dezerty, které milují nejen děti, ale i dospělí. A ne, nemusíte jej připravit pouze smícháním mléka a instantního prášku. Stačí sehnat ty správné ingredience a vynikající dobrota je na světě. Jak udělat domácí (nejen) vanilkový pudink?

20. 04. 2023

Veronika
Hochmut

Verča má ráda 3 věci. Kávu, psaní a nohy v teple. A někde mezi tím se nachází i vášeň k vaření a především k ochutnávání nejrůznějších jídel.

O autorovi

Dějiny pudinku v kostce

Historie pudinku je více než pozoruhodná a pravděpodobně vás překvapí, že tento sladký pokrm má své kořeny ve slané pochoutce. Slovo pudink pochází z francouzského „boudin“, což v překladu znamená jelito. Původně se totiž jednalo o směs vepřového masa, ke kterému se přimíchávalo koření, tuk a vepřová krev. Celá směs se natlačila do střívka, utěsnila špejlí a hotové jelito se nakonec ještě povařilo. Dnes už je díky bohu jelito jelitem a pudink pudinkem, ale ještě ve středověku měly pudinky masovou či zeleninovou podobu. Až od 17. století se v kuchyních začínaly objevovat sladké pudinky, jež svou formou připomínaly spíše dort, jelikož se do nich přidávala mouka. I tak byl pokrm na hony vzdálený tomu, který si dnes můžete za pár korun pořídit v supermarketu.

A kde se vlastně vzal instantní pudinkový prášek? Za jeho původem stojí anglický chemik jménem Alfred Bird. Ten se rozhodl udělat radost své ženě, která měla alergii na vejce. Alfred proto v postupu zaměnil vaječný krém za kukuřičný škrob a náhle se mu pod rukama zrodil první instantní pudink. Jeho recept si velmi rychle získal oblibu u anglických hospodyněk, kterým šetřil čas i peníze, a tak si jej dnes můžete během několika minut uvařit i ve své kuchyni jen za pomoci mléka a pytlíku s instantní směsí.

Co se dává do pudinku?

Řekněme si to na rovinu. Instantní pudink je sice hotový během chvilky, ale jeho chuť se tomu poctivému domácímu zkrátka nevyrovná. Málokdo však ví, jak si takový domácí pudink připravit. Které ingredience tedy nesmějí v pudinku chybět? Bezpodmínečným základem je plnotučné mléko. Pak také smetana, která obsahuje minimálně 30 % tuku, a tou stěžejní surovinou jsou vejce.

recept na vanilkový pudink

Recept na domácí vanilkový pudink

  • 250 ml plnotučného mléka
  • 2 lžíce krupicového cukru
  • 2 žloutky
  • 1,5 lžíce kukuřičného škrobu
  • 1 vanilkový cukr

Postup:

  1. V míse vyšlehejte žloutky do pěny. Poté přimíchejte vanilkový cukr a vše dobře promíchejte.
  2. Přibližně 2/3 mléka spolu s krupicovým cukrem přiveďte k varu. Ve zbylé 1/3 mléka rozmíchejte kukuřičný škrob. Tuto směs nalijte do horkého mléka. Pudink neustále míchejte a vařte, dokud nebude hustý.
  3. Na závěr přilijte žloutky a vařte pudink ještě několik minut. Hotový dezert přelijte do skleniček či malých pohárků a nechte vychladnout. Podávat jej můžete s piškoty nebo ovocem.

TIP: Kupujte pouze vanilkový cukr, nikoliv vanilinový. Vanilin je umělé aroma, které vám v receptu rozhodně neudělá takovou parádu jako pravá vanilka.

Chia pudink: Oblíbený dezert v dietním kabátku

Tradiční podoba pudinku je vám již nyní známa. Pudink ale může mít tisícero podob a jednou z těch aktuálně nejoblíbenějších je chia pudink. Ten můžete zařadit do svého jídelníčku ve chvíli, kdy toužíte po změně nebo si hlídáte štíhlou linii. Základními ingrediencemi jsou chia semínka, kokosové mléko a jakékoliv sladidlo.

Chia semínka jsou považovány za superpotravinu. Obsahují vlákninu, jsou zdrojem komplexních sacharidů i tzv. „zdravých“ tuků. Krom jiného disponují zvýšeným obsahem vitaminů E a C a najdete v nich i bohaté množství antioxidantů. A mají ještě jednu skvělou vlastnost, dokážou na sebe vázat velké množství vody. Díky tomu v pokrmech krásně nabobtnají a vytváří gelovitou texturu, jež je tolik typická právě pro pudinky.

Recept na chia pudink

  • 15 g chia semínek
  • 150 ml kokosového mléka
  • trocha vanilkového extraktu
  • 1 lžička medu
  • libovolné ovoce na ozdobu

Postup:

  1. Připravte si menší skleničku nebo misku.
  2. Nasypte do ní chia semínka, zalijte je kokosovým mlékem a důkladně promíchejte.
  3. Poté přimíchejte vanilkový extrakt a med.
  4. Chia pudink nechte ztuhnout a před podáváním ozdobte libovolným ovocem.

TIP: Vykouzlete čokoládovou příchuť chia pudinku během vteřinky. Stačí, když do něj přimícháte půl lžičky kakaa, a lahodná a zdravá čokoládová dobrota je na světě!

Senzace jménem tapiokový pudink

Tapiokový pudink je poslední dobou čím dál více oblíbený. Jedná se o pokrm připravovaný z tapikových perel, což je druh škrobu z manioku. Velkou výhodou tapiokových perel je, že neobsahují lepek a téměř žádné další hlavní alergeny, zároveň pomáhají stabilizovat krevní cukr. Ale pozor, jedná se o celkem kalorickou surovinu, takže s ní v kuchyni zacházejte jako se šafránem.

Recept na tapiokový pudink

  • 60 g tapiokových perel
  • 200 ml vody
  • 250 ml rýžového mléka
  • 1 lžíce rýžového sirupu
  • libovolné, ideálně kyselé ovoce na ozdobu

Postup:

  1. Připravte si misku, vložte do ní tapiokové perly a ty zalijte vodou. Perly nechte ve vodě nabobtnat, nejlépe přes noc.
  2. Do menšího kastrolu přendejte nabobtnalé tapiokové perly. Přidejte rýžové mléko, sirup a vše za stálého míchání pozvolna přiveďte k varu. Směs vařte přibližně 10 minut, dokud vám pudink nezhoustne.
  3. Pudink nechte odstát a podávejte s libovolným ovocem.

Do které varianty pudinku se pustíte nejdříve? Budete-li mít chuť, vyzkoušejte všechny tři!

Související články

Všechny články

Zimní koláče aneb Jak zpracovat mražené ovoce

Máte na mrazáku zásoby ovoce ještě z léta? Upečte si lahodný borůvkový, rybízový nebo meruňkový koláč!

Apple pie aneb Recept na poctivý jablečný koláč

Jablečný koláč je oblíbenou stálicí mezi odpoledními moučníky nejednoho Čecha. Tradiční mřížkovaný koláč s jablky však lze připravit hned na několik způsobů. Objevte spolu s námi historii a recepturu apple pie.

Raw kuličky aneb Vánoční cukroví trochu jinak

Chcete letos připravit o něco zdravější vánoční pohoštění? Rozmanitost chutí, barev a ingrediencí raw kuliček vás dostane!

Další článek