Topinambury: Nenápadná zelenina výjimečné chuti

Topinambur neboli jeruzalémský artyčok je kořenová zelenina, která roste od podzimu do jara a v poslední době slaví na kulinářské scéně velký návrat. Má jemně oříškovou, lehce nasládlou chuť a báječně se hodí k dušení, pečení i vaření. 

12. 02. 2021

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Topinambur neboli jeruzalémský artyčok je kořenová zelenina, která roste od podzimu do jara a v poslední době slaví na kulinářské scéně velký návrat. Má jemně oříškovou, lehce nasládlou chuť a báječně se hodí k dušení, pečení i vaření. 

Navzdory svému názvu nemají jeruzalémské artyčoky nic společného s artyčokem ani Jeruzalémem. Topinambur je druh slunečnice, který pěstitelům udělá radost hned dvakrát. Jednou svými krásnými žlutými květy, podruhé chutnými hlízami, které obsahují celou řadu zdraví prospěšných látek – draslík, železo, fosfor nebo vitaminy skupiny B. 

Tip: Že neznáte topinambury? Dopřejte si porci nové chuti navíc a nechte si od Dáme jídlo dovézt menu s jeruzalémskými artyčoky v hlavní roli.

Jak se připravují topinambury

Topinambury sice nejsou moc krásné na pohled, přesto je nutné je vybírat při nákupu očima. Hlízy by měly být pevné, nepoškozené a bez známek oschnutí. Skladujte je v chladu, ideálně zabalené do utěrky a v lednici. V kuchyni se pak upravují podobně jako brambory, na rozdíl od nich ale neobsahují žádný škrob.

Topinambury mají tenkou a lehce stravitelnou slupku, kterou většinou stačí jen vydrhnout kartáčkem. Oškrábané a nakrájené hlízy mají stejně jako brambory tendenci hnědnout, v procesu přípravy je proto nejlepší vhodit nakrájené kousky do vody s trochou citronové šťávy, aby si zachovaly svou barvu. Při tepelné úpravě si pak hlídejte čas, hlízám stačí na změknutí jen pár minut. 

Recepty z topinamburů

Jeruzalémské artyčoky můžete péct, vařit, smažit i dusit. Navíc jimi můžete nahradit brambory takřka v jakémkoliv receptu, ať už jsou to hranolky, bramboráky, kaše, chipsy, nebo polévka. 

polévka z topinambur

Krémová polévka z topinamburů

Jednoduchá, lahodná a rychlá. Taková je polévka z topinambur, která nejlépe chutná s dokřupava opraženou slaninou, cibulkou a krajícem chleba. 

Ingredience

  • 1 kg topinamburů
  • 1 větší cibule
  • 0,5 l zeleninového vývaru
  • citronová šťáva
  • máslo
  • pár snítek čerstvého estragonu
  • sůl, pepř

Postup

Topinambury očistěte kartáčkem, nakrájejte na kostičky a vložte do studené vody s citronovou šťávou. Cibuli nakrájejte najemno a orestujte dosklovata na másle. Přidejte topinambury a asi 5 minut je opékejte, poté přilijte studený zeleninový vývar a vařte do změknutí. Nakonec polévku tyčovým mixérem rozmixujte dohladka, osolte, opepřete a přidejte nasekaný estragon. 

Pečené topinambury

Pokud jste topinambury ještě nikdy neochutnali, tímhle receptem si vás rozhodně získají. Je jednoduchý, rychlý a hodí se jako příloha ke každému jídlu. 

Ingredience

  • 0,5 kg topinamburů
  • lžička sušeného tymiánu
  • 3 stroužky česneku
  • sůl
  • 30 ml olivového oleje

Postup

Troubu si předehřejte na 180 stupňů. Hlízy topinamburů vydrhněte kartáčkem a nakrájejte na asi 2,5 cm dlouhé kousky. Dejte je do mísy, osolte, dochuťte tymiánem a zakápněte olivovým olejem. Topinambury v míse důkladně promíchejte, aby byl každý kousek ochucený, a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Pečte v troubě do změknutí, zhruba 30 minut.

Topinamburové pyré

Topinamburové pyré

Topinamburové pyré svou lahodnou oříškovou chutí a krémovou texturou báječně ladí se zvěřinou, hovězím nebo vepřovým masem. 

Ingredience

  • 3 menší šalotky
  • pár snítek čerstvého tymiánu
  • 500 g topinamburů
  • 300 ml zeleninového vývaru
  • 100 ml smetany ke šlehání 
  • citronová šťáva
  • sůl, pepř

Postup

Šalotku oloupejte a nakrájejte ji nadrobno. Topinambury vydrhněte kartáčkem, nakrájejte na kostičky a vložte do studené vody s citronovou šťávou, aby nezhnědly.

V rendlíku si na středním plameni rozehřejte olivový olej, opečte na něm šalotku dosklovata a poté přidejte slité topinambury. Krátce je restujte se šalotkou, přidejte tymián, sůl a pepř. Poté směs podlijte zeleninovým vývarem a nechte dusit do změknutí. Nakonec přidejte smetanu a rozmixujte tyčovým mixérem dohladka. 

Související články

Všechny články

Roastbeef pečený přes noc. Připravte si britskou specialitu

Roastbeef budí u většiny kuchařů respekt, jeho příprava je ale přitom skoro bez práce a pečení v podstatě hračka. Na tuto slavnostní delikatesu potřebujete totiž jen pěkný nízký roštěnec, trošku hořčice, worcesteru a kuchařský teploměr – klíč k dokonale propečenému a tak akorát růžovému roastbeefu.

Jídlo, kterému porozumí všichni? Připravte kontinentální snídani

Pozvali jste přátele na víkendový brunch, ale najednou nevíte, jak vyjít vstříc rozmanitým chutím? Z nepříliš oblíbené hotelové kontinentální snídaně můžete vytvořit skvělý a bohatý brunch, na kterém si pochutnají všichni.

Brambory, česnek a majoránka aneb Recept na křupavé domácí bramboráky

Bramboráky jsou oblíbenou dobrotou, kterou hravě uvaříte během několika minut. Nevěříte? Pak mrkněte na naše recepty!

Lenošení na dece a dobré jídlo k tomu? Oslavte Mezinárodní den pikniků

Věděli jste, že existuje Mezinárodní den pikniků? Prozradíme vám nejen, kdy v roce se velkolepý svátek sendvičů, baget, sýrových talířů a dalších pochoutek z proutěného košíku slaví, ale máme pro vás i jeden chutný piknikový recept.

Další článek