Tajemství molekulární kuchyně: Vyzkoušejte si gastronomii budoucnosti

Chutnají vám běžná jídla příliš všedně? Chcete zkusit něco nového? Vyzkoušejte okurkový kaviár nebo špagety z hovězího vývaru. Přečtěte si, co je to molekulární kuchyně a co všechno dovede vytvořit. Pokusy vytvořit…

09. 04. 2020

Chutnají vám běžná jídla příliš všedně? Chcete zkusit něco nového? Vyzkoušejte okurkový kaviár nebo špagety z hovězího vývaru. Přečtěte si, co je to molekulární kuchyně a co všechno dovede vytvořit.

Pokusy vytvořit z běžného jídla něco zcela netradičního nejsou ničím zas tak novým. A nejedná se pouze o amarouny z Návštěvníků, ale přímo o vědecké pokusy. Molekulární gastronomie má své kořeny na Oxfordské univerzitě, kde s kulinářskými experimenty začali fyzikové Nicholas Kurti a Hervé This. Ti začali pořádat semináře, které spojovaly vědu a kuchařské umění, nový trend pojmenovali a molekulární gastronomie se začala šířit do celého světa. Dnes se jí zabývají především šéfkuchaři ve Francii.

Je libo zelený kaviár?

Specifičnost pokrmů, které vycházejí z molekulární kuchyně spočívá především ve zmatení konzumenta. Suroviny, na které je zvyklý, dostávají jiný tvar, barvu či konzistenci a naopak tvary, které důvěrně zná, chutnají zcela nezvykle. Populární je různobarevný kaviár, který se tvoří spojením pyré z určitého druhu zeleniny a vápenného roztoku nebo tzv. espuma, která narozdíl od mousse neobsahuje mléko ani vejce, ale tvoří ji netradiční suroviny jako je wasabi nebo ovocný či zeleninový základ. V molekulární gastronomii se často setkáte s využitím tekutého dusíku, který suroviny přemění v pevné skupenství. Host si tak může vychutnat ztužený alkohol či jiné nápoje a pokrmy netradičně v pevné formě. 

Chemie pro dobré účely

Potraviny v obchodech i restauracích jsou v současné době zpracovávané nejrůznějšími procesy a obsahují celou řadu látek, které je konzervují nebo udržují čerstvé. Zároveň ale nejsou ve většině případů vhodné ke konzumaci a škodí jak lidem, tak životnímu prostředí, a proto si nevysloužily zrovna nejlepší pověst. V molekulární gastronomii je tomu naopak. Chemické látky a postupy se neskrývají, ale dávají na odiv a jejich použití je šetrné a aplikované v rámci konečné fáze úpravy surovin na efekt. Molekulární gastronomie je tak dokonce lépe stravitelná a schopná udržet v pokrmu více vitamínů než při klasickém vaření. 

Netradiční vaření si můžete vyzkoušet i doma. Nejjednodušším způsobem je využít kontrast mrazáku a vysokých teplot. Vyzkoušejte napříkald pyramidu z bramborového těsta, v níž je schovaná zmražená směs česneku, majonézy a sýru gorgonzola, která se následně vystaví prudkému smažení a náplň uvnitř se rozteče.

Dostali jste chuť na něco dobrého, ale nemáte možnost si molekulární kuchyni vyzkoušet? Objednejte si jídlo na Dáme jídlo a mějte jistotu tvaru i chuti.

Související články

Všechny články

Vejce Benedikt a holandská omáčka aneb Recept na snídani králů

Neuvěřitelná pochoutka podávaná nejčastěji jako snídaně či svačinka – to je chuťová vznešenost s názvem vejce Benedikt. Kde se recept vzal a jak se připravuje?

Výborné brunche nejsou jen v Praze

Kavárenským povalečům jednoznačně vládne Praha. V ulicích neustále vyrůstají nové kavárny a bistra nejrůznějších zaměření, a kromě popularizace kvalitní kávy a její správné přípravy se zasloužily ještě o jedno: oblíbenost pozdní snídaně, takzvaného brunche.

Propadli jste cukrfree? Není to jen o hledání potravin bez sacharidů

Cukrfree stravování není dieta, během níž ze svého života vyškrtnete vše, co obsahuje cukr. Je to spíše životní styl založený na čerstvých a kvalitních potravinách, který je sladký i bez cukru. Co…

Sklizeno sklidilo úspěch

Poznáte z etikety, která potravina je a není kvalitní? Přečíst si složení umíme všichni, ale porozumět mu dokáží většinou jen lidé z oboru. Pokud tedy nejste například nutriční specialisté, etiketa vám toho moc neřekne. A o času, který v obchodě strávíte, raději ani nemluvím.

Další článek