Jak udělat domácí ramen a kam zajít na ten nejlepší?

Ramen. Jídlo plné umami, které vás porazí svou plnou chutí a jehož příprava vám nezabere méně než dva dny, ani kdybyste se rozkrájeli. Silný a tučný vývar totiž potřebuje svůj čas, stejně jako marinovaná vejce. Ale ten výsledek rozhodně stojí za to. Jak na nejlepší domácí ramen?

15. 01. 2021

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Co je to ramen?

Ramen má v Japonsku dlouhou tradici a je nedílnou součástí tamní kuchyně, tak jako sushi, tempura nebo yakitori. V zemi vycházejícího slunce se podle odhadů nachází asi 80 000 restaurací, které se soustředí jen na ramen. Tohle jídlo je totiž pro Japonce něco jako pizza pro Italy. A stejně jako pizza i ramen se rozšířil do celého světa. A co to ten ramen vlastně je? Jedná se o silnou japonskou polévku, která vás zasytí na několik hodin.

Nejlepší ramen v Praze a New Yorku

Nejznámější ramen bary kupodivu nenajdete v Japonsku, ale v New Yorku. Pokud chcete ochutnat to nejlepší, vyrazte na shio ramen do podniku Ivan Ramen nebo Momofoku Noodle Baru, tamní momofoku ramen je mimochodem ten nejslavnější na světě. Než se ale dostanete na druhou stranu oceánu, můžete tuhle japonskou delikatesu ochutnat i v Praze, a to třeba v Miska Ramen Baru

TIP: Dopřejte si porci chutí navíc a objednejte si na Dáme jídlo asijské speciality plné umami

Jak udělat domácí ramen aneb Japonská hra chutí

Existují desítky způsobů, jak ochutit ramen. Každý kuchař má svou vlastní techniku přípravy i osvědčené kombinace ingrediencí, které se často odvíjejí od ročního období. Což je v japonské kuchyni, která velmi dbá na dodržování přesných postupů, rarita. Každá část ramenu se připravuje zvlášť a dokonale se propojí až v servírovací misce. 

Základem každého ramenu je vývar, který určuje i druh ramenu. Můžete se setkat například se shoyu, shio nebo tonkotsu ramenem. Dále pak v misce nesmí chybět:

  • pšeničné nudle, 
  • pečené maso, marinované mleté maso, tempeh nebo houby shiitake, 
  • marinovaná vejce,
  • sezónní ingredience, jako je jarní cibulka, klíčky mungo, houby enoki, bok choy, řasa nori nebo pražený sezam, přidejte do ramenu zkrátka to, co máte nejraději,
  • dochucovadla, často se přitom používají různé chilli oleje nebo třeba nakládaný strouhaný zázvor s česnekem,
  • lžíce sojové a rybí omáčky, popřípadě mirin, a to na dně misky.

Příprava ramenu je poměrně náročná a zdlouhavá. Rozhodně to není jídlo, které začnete vařit dopoledne a v poledne ho budete podávat k obědu. Den předem naložte maso do tare marinády a začněte vařit silný vývar, který se tomu českému ani zdaleka nepodobá. Druhý den pak vývar dokončíte, opečete maso a připravíte zbytek ingrediencí. 

tonkotsu ramen recept

Recept na tonkotsu ramen

  • 1,5 kg vepřových kolen nebo nožiček
  • 1 kg kuřecích kostí, ideálně skeletu
  • 0,5 kg vepřového bůčku
  • řasa kombu
  • 3 brambory
  • 1 jablko
  • zázvor 
  • 2 cibule
  • 1 palička česneku
  • 2 pórky
  • 2 svazky jarní cibulky
  • 160 g sušených hub shiitake

Postup:

  1. Maso a kosti dejte do velkého hrnce, zalijte studenou vodou a přiveďte k varu. Pár minut je povařte, vylijte všechnu vodu a kosti omyjte pod tekoucí vodou, abyste je zbavili sražené krve.
  2. Hrnec naplňte studenou vodou a přiveďte ji k varu. 
  3. Jakmile se voda začne vařit, stáhněte plamen na minimum a přidejte k omytým kostem a masu do hrnce  oloupané brambory, řasu kombu a shiitake. Vařte na mírném plamenu alespoň 6 hodin, ideálně však přes noc.
  4. Druhý den si nakrájejte cibuli, česnek, pórek, jablko na měsíčky a zázvor na větší kusy a přidejte je do vývaru, ten pak vařte další 2 hodiny, než se obsah hrnce zredukuje na polovinu.
  5. Nakonec z hrnce vyndejte všechny ingredience a zbavte vývar všech nečistot. Alespoň dvakrát ho sceďte přes plátno. 

japonská marinovaná vejce do ramenu

Jak připravit marinovaná vejce krok za krokem

Nikdy, ale opravdu nikdy se nesnažte marinovaná vejce nahradit těmi vařenými natvrdo. Jsou totiž perlou každého ramenu, jejich příprava přitom není žádná alchymie. Chce to jen čas. Ostatně jako všechno, co se točí okolo japonského ramenu. Jak tedy připravit lahodná marinovaná vejce do ramenu?

  1. Vejce dejte do vroucí osolené vody a vařte 7 minut.
  2. Mezitím si připravte mísu se studenou vodu a vhoďte do ní ještě hrst ledu.
  3. Uvařená vejce rychle přemístěte do ledové vody, aby se zchladila. Poté je opatrně oloupejte.
  4. Smíchejte 1 hrnek mirinu a půl hrnku sojové omáčky, přidejte 2 stroužky česneku, lžíci nastrouhaného zázvoru a lžíci sezamového oleje.
  5. Vše promíchejte, vzniklou marinádu přelijte do uzavíratelné nádoby, ponořte do ní vejce, zavíčkujte a vložte do lednice. Nechte je tam  odpočívat minimálně 24 hodin.

Příprava masa na ramen

Maso (nejlépe vepřovou krkovici vcelku) marinujte den předem v tare. To je japonská marinovací směs, kterou připravíte smícháním 1 hrnku sojové omáčky, 1 hrnku mirinu, půl hrnku saké, půl hrnku třtinového cukru, lžičky mleté řasy kombu a lžičky mletých shiitake hub. Druhý den pak maso pečte v troubě na 170 stupňů zhruba 3 až 4 hodiny, maso v polovině pečení otočte.

Servírování a dochucení ramenu

Ingredience na 4 porce ramenu

  • 1,5 l tonkotsu vývaru
  • svazek jarní cibulky
  • 1 portobello
  • 60 g mražené kukuřice
  • 80 g wakame salátu
  • sezamová semínka
  • 4 čajová vejce
  • sójová omáčka a chilli olej na dochucení

Postup:

  1. Nasekejte svazek jarní cibulky.
  2. Na pánvi pak orestujte zvlášť kukuřici a na plátky nakrájené portobello.
  3. Podle návodu na obalu uvařte ramen nudle.
  4. Ramen servírujte v hlubokých miskách, do každé dejte podle chuti sójovou a rybí omáčku, popřípadě chilli olej.
  5. Misku pak naplňte do poloviny vývarem, přidejte nudle, dolejte vývar a navrch dejte zbytek ingrediencí.

Chytla vás japonská kuchyně za srdce? Ramen rozhodně vyžaduje náročnější přípravu, nicméně výsledný pokrm potěší nejen vás, ale i vaše hosty.

Související články

Všechny články

Salát z pečené dýně

Jsem fanda vaření ze sezonní zeleniny a proto tu pro vás mám recept na salát z dýně Hokkaido, která je pro podzim typická. Pojďte si společně se mnou uvařit krásně barevný salát.

Slané i sladké recepty z listového těsta

Z listového těsta lze vykouzlit snad stovky různých receptů. Počínaje sladkým štrůdlem, přes makový závin až po milované slané šneky. A my jsme si pro vás připravili hned několik různých tipů, jak listové těsto zpracovat.

Hot dog: Street food, který vládne světu

Hot dog není jen obyčejný párek v rohlíku, který si dáte ve stánku na nádraží. Je to jídlo, které má tisíce podob, chutí i vůní. A které miluje celý svět. A pokud v kuchyni rádi experimentujete, párek v rohlíku vás bavit jen tak nepřestane. Inspirujte se našimi tipy, jak připravit ten nejlepší domácí hot dog.

Neodolatelná hlíva ústřičná aneb 5 vege receptů i pro milovníky masa

Hlíva je v kuchyni všestrannou surovinou, která kraluje stovkám receptů. Báječně chutná pečená, vařená i restovaná. Je to zkrátka skvělá ingredience pro přípravu bezmasých jídel, která vás zasytí a na nichž si navíc náramně pochutnáte.

Další článek