Proč je prevence důležitá? Loono učí vnímat naše tělo

Dnešní svět je uspěchaný a přesto má člověk stále pocit, že by měl ještě zrychlit. Vypouští nebo odsouvá věci, které ho v danou chvíli zdržují a nevěnuje dostatečnou pozornost sám sobě. Jednou z takových věcí může být i docházení na preventivní prohlídky. Teď se zkuste upřímně zamyslet. Kdy jste naposledy navštívili lékaře kvůli kontrole a ne z důvodu, že vás už doopravdy něco trápilo?

02. 06. 2021

Verča
Raková

Autorka, která se čtvrtým rokem naplno věnuje psaní a focení. Ve volném čase ráda připravuje dobroty pro svou rodinu nebo pobíhá někde v terénu, jejím dalším koníčkem je totiž běh. :)

O autorovi

Díky této skutečnosti a vlastní životní zkušenosti vznikla nezisková organizace Loono. Zakladatelkou této organizace je MUDr. Kateřina Vacková, které ve 22 letech diagnostikovali rakovinu vaječníku. Naslouchání vlastnímu tělu jí tenkrát zachránilo život a Kateřina se rozhodla, že zachrání život i dalším lidem. 

Loono sdružuje tým mladých lékařů, studentů medicíny a dalších profesionálů, kteří učí veřejnost o prevenci. Pořádají workshopy a webináře ve školách, firmách i na festivalech. Snaží se vzdělávat veřejnost v oblasti reprodukčního a duševního zdraví, prevence onkologických a kardiovaskulárních onemocnění.

Workshopy o prevenci probíhají zábavnou a interaktivní formou. Naučí vás vnímat vaše tělo, abyste byli schopni si včas uvědomit, že je něco špatně a vyhledali lékařskou pomoc. Například na workshopu #prsakoule si můžete osahat prsa i varlata na speciálních gumových modelech a zkusit si nahmatat, jak případný nález může vypadat. Mimo jiné se také dozvíte, jak různým onemocněním předcházet.

Na workshopu #prsakoule se můžete setkat i s Natálií Jírovskou, studentkou medicíny na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, která již pátým rokem školí o prevenci rakoviny prsu, varlat, prostaty a tlustého střeva. Natálii jsme položili pár otázek.

Co vás přivedlo do týmu Loono?

K Loono jsem se přidala v prvním ročníku mého studia. Byla jsem tehdy jako divák na Pravdě o varlatech – panelové diskuzi, kterou Loono pořádalo. A odcházela jsem z ní úplně nadšená. Chtěla jsem si v té době najít nějaký zájem, kde bych uplatnila vědomosti ze školy, a právě po zmíněné diskuzi mi bylo úplně jasné, že chci být součástí týmu Loono. Pár dní na to jsem už psala naší zakladatelce s mým přáním a od té doby jsem tady.

Jaká je vaše motivace vzdělávat veřejnost o prevenci rakoviny?

Pro mě je to především vědomí toho, že můžu někomu pomoci. Těší mě, když lidé z našeho workshopu odcházejí motivovaní se pravidelně samovyšetřovat, ale stejně cenné pro mě je, když někomu třeba jen připomeneme preventivní prohlídku u praktika nebo zodpovíme dotaz, se kterým se dotyčný neměl kam obrátit.

Máte nějakou hezkou historku z workshopu?

Ráda vzpomínám na jedno z mých prvních školeních, které bylo na Burlesque festivalu. Byla jsem v Loono nováček a byla jsem proto nevyhnutelně nervózní. Vzhledem k povaze festivalu byla většina účastníků víceméně polonahá. Mezi všemi těmi střapečky moje modely prsou pro nácvik samovyšetření nevypadaly ani trochu výstředně, nikdo se nestyděl si samovyšetření zkusit a ze mě nervozita opadla během pár minut. Ze všech akcí, na kterých jsem byla, na tuhle vzpomínám asi nejraději a od té doby vím, že každé školení s Loono je zážitek. 🙂

Co účastníky workshopu většinou nejvíce překvapí, co se týče prevence?

Řekla bych, že většinu lidí překvapí, jak důležitá prevence vlastně je. To, že většině onemocnění opravdu můžeme předcházet, případně že se můžeme naučit je rozpoznat včas – tedy v době, kdy se dají snadněji léčit. A překvapivé je také to, že prevence se týká všech věkových skupin. Rakovina varlat nebo Hodgkinův lymfom se typicky objevuje u mladých lidí, třeba i před 20. rokem. A proto pořádáme workshopy a webináře i ve školách.

Zapojují se více muži nebo ženy?

Řekla bych, že se více zapojují ženy, které jsou podle mě více zvyklé mluvit o svém těle a o zdraví. O samovyšetření prsou většina z nich alespoň tuší, společně si většinou jen ujasníme, jak by se mělo provádět správně. Pánové bývají stydlivější a většina z nich si svá varlata nikdy vyšetřit ani nezkusila.

Dostává se vám i nějaké zpětné vazby od lidí, kteří se workshopu zúčastnili?

Ano! Lidé nás oslovují po workshopech, případně na sociálních sítích a fandím nám a tomu, co děláme. Je to pro nás ta nejcennější odměna – vědomí, že to, co děláme, má smysl a můžeme tím někomu pomoci. Za 6 let existence se nám ozvalo už více než 50 lidí vyškolených na našich webinářích nebo workshopech, kterým naše školení zachránilo život – včas si díky němu odhalili nějaké závažné onemocnění.

V čem pomohla práce školitele/ky v Loono naopak vám?

Loono mi dalo prostor si vyzkoušet obrovskou spoustu věcí a v mnohých se zlepšit. Podívala jsem se do prostředí zajímavých firem, byla s naším stánkem na festivalech, setkala jsem se s lidmi ze všech možných oborů, byla hostem podcastu, naučila se školit online webináře… Je toho spoustu a já jsem za to nesmírně vděčná! Loono mi ale také dalo skvělé přátele, kteří jsou na tom všem to nejcennější.

Natálii, děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů v oblasti medicíny.

Loono pořádá ale také další workshopy zaměřené například na prevenci infarktu a mrtvice #zijessrdcem, na duševní zdraví, imunitu a další. Vybrat si můžete podle toho, co vás nejvíce zajímá.

Dáme jídlo fandí celému týmu Loono, kteří vzdělávají a ukazují, že čas myslet na své zdraví je právě teď! Proto také společně s Loonem pořádáme pravidelná školení pro naše zaměstnance, kde se dozvídají, jak pečovat o své zdraví a že prevence je jediná možnost, jak si ho co nejdéle udržet.

Související články

Všechny články

Poctivé burgery existují: Seznamte se s restaurací Burger Inn

Máme tu čest představit vám Jakuba Řiháčka, majitele a hlavního šéfkuchaře Burger Inn, který přinesl do Brna zcela unikátní koncept burgerů. Jakub nám sdílí příběh, který stojí za vznikem tohoto podniku, jeho vášeň pro kulinářskou tvorbu a to, jak se podnik od svého otevření vyvíjel. Připravte se na poutavý rozhovor, který vás zavede do světa vynikajících burgerů a originálního přístupu ke gastronomii.

Řezané květiny a co jste možná nevěděli

Málo co dokáže ženám udělat radost tolik jako květina. Obzvláště ta čerstvá, která bude zdobit domov i několik dní. Věděli jste ale, z jaké doby pochází první zmínka o řezaných květinách, co je to květomluva nebo jak se o řezané květiny starat, aby ve váze vydržely co nejdéle? Všechno to, i něco navíc, najdete v našem článku.

Nejlepší kachna v Praze? Představujeme vám bistro Teplá kačka

Dim sum knedlíčky, pekingská kachna, bůček nebo kachní ramen, který se stal dle gastro redakce Pražského reje nejlepším v Praze. Sbíhají se vám sliny? Seznamte se s asijským bistrem Teplá kačka a přečtěte si rozhovor s jeho majitelkou.

Záleží vám na tom, co jíte? Seznamte se s veganským bistrem Forky’s

Žijete v tempu, kde není prostor na vaření, přesto chcete jíst zdravě a chutně? Pak je na čase, abyste se seznámili s místem, kde se veškeré jídlo připravuje pouze z rostlinných surovin a kde si můžete bez výčitek dopřát zdravou formu fast foodu. Seznamte se s Forkys.

Další článek