Příběh sendviče a 5 amerických ikon, které musíte ochutnat

Americká klasika – to nejsou jen donuty, burgery a BBQ na tisíc způsobů. Spojené státy jsou kolébkou sendvičů a snad každé větší americké město má svou vlastní verzi obloženého chleba. Ostatně věřili byste, že v USA se sní průměrně 300 milionů sendvičů denně? Sendvič je totiž skvělé jídlo do ruky do práce i do školy, na rodinný výlet nebo piknik s přáteli. Inspirujte se naším výběrem těch nejlepších.

18. 06. 2021

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Přestože je sendvič v současné době úzce spjatý s USA, kořeny má na druhé straně Atlantiku. Sendvič, tak jak ho známe dnes, se poprvé objevil ve Velké Británii. Tedy konkrétně v roce 1762 na stole Johna Montagua, čtvrtého hraběte ze Sandwiche a proslulého karbaníka. Traduje se, že během jedné karetní hry, jež trvala už přes 20 hodin, hrabě požádal svou kuchařku, aby mu plátky hovězího masa vložila mezi dva krajíce chleba. Díky tomu mohl jednou rukou jíst, zatímco druhou držet karty a pokračovat ve hře. 

Tip: Dopřejte si porci chutí navíc a objednejte si na Dáme jídlo ty nejlepší sendviče z okolí. 

americké sendviče

Samozřejmě že jídlo v podobě obloženého chleba bylo známé už dávno předtím. Na Blízkém východě i v Řecku odjakživa plnili pita chléb nejrůznějšími ingrediencemi. Ve Velké Británii se sendviče objevovaly jen v chudších vrstvách, pro britskou smetánku totiž bylo nemyslitelné jíst rukama. 

Jenže hrabě ze Sandwiche si nakonec tohle jídlo zamiloval natolik, že si ho nechával připravovat při každé karetní hře a časem ho také nabízel ostatním hráčům, což byli tehdejší ministři, diplomaté a další zámožní muži. A tak se z obyčejného obloženého chleba stalo jídlo, které britská vyšší třída beze studu jedla rukama a neříkalo se mu jinak než sendvič. 

Do Ameriky pak sendvič přicestoval s první vlnou imigrantů a za pár let si našel cestu do jídelníčku snad každé americké rodiny. Jméno obloženému chlebu zůstalo i o více než 250 let později, změnila se však jeho podoba. Těžko spočítat, kolik sendvičových variací dneska v USA existuje. Seznámíme vás ale s hrstkou těch nejslavnějších, které alespoň jednou musí ochutnat každý. 

pastrami sendvič

Pastrami sendvič

Pastrami je bez nadsázky ikona mezi sendviči. Tahle pochoutka přišla do Ameriky s židovskými imigranty z Rumunska, o čemž svědčí i její jméno. Slovo pastrami totiž vychází z rumunského „a pǎstra“, což je výraz pro specifický způsob konzervace masa uzením, který je tolik typický pro východní Evropu.  

Základem pastrami sendviče je štědrá porce tenkých plátků hovězího masa vložených mezi dva krajíce chleba promazané hrubozrnnou hořčicí. Někdo pak do sendviče přidává ještě kyselou okurku, jiný zase strouhaný čedar. Příprava masa není nic jednoduchého. Hovězí hrudí nebo pupek je potřeba alespoň na 5 dní naložit do láku, poté obalit ve směsi koření, vyudit a nakonec uvařit v páře. Sečteno a podtrženo – příprava pastrami vám zabere asi týden. 

Tip: Nejjednodušší způsob, jak si tuto delikatesu dopřát, je objednat si ji třeba na Dáme jídlo. Jestliže ale někdy vyrazíte do New Yorku, pak rozhodně nesmíte minout podnik Katz’s Delicatessen na rohu ulic East Houston a Ludlow, který má na menu údajně nejlepší pastrami na světě. 

Mám na něco chuť

reuben sendvič

Reuben sendvič

Reuben sendvič je další slavná americká klasika z New Yorku. Po světě o jeho vzniku kolují dvě historky. Jedna se odehrává na Broadwayi, konkrétně v restauraci Arnolda Reubena, který v roce 1914 zahrnul do menu sendvič ušitý na míru chutím svých stálých hostů – Židům, kteří do New Yorku připluli z východní Evropy. Vepřovou šunku proto nahradil hovězím masem a navrch přidal kysané zelí. Ve druhém příběhu je zase rodištěm reuben sendviče Nebraska, kde jistý zelinář Reuben Kolakofsky během pravidelné partie pokeru požádal kuchaře o přípravu sendviče podle receptu, který mu nadiktoval. 

Ať už je autorem původního receptu kdokoliv, dnes už existuje asi 200 variací reuben sendviče. Základem je ale nejčastěji chleba, kysané zelí, nadrobno nasekaná cibulka, sýr ementálského typu a plátky hovězího masa zvaného „corned beef“. To je ve zkratce hovězí hrudí, které je sedm dní naložené v kořeněném láku a posléze uvařené doměkka.

Mám na něco chuť

Club sendvič

Club sendvič

Club sendvič – to je dokřupava opečená slanina, plátek šťavnatého krůtího masa, vejce, rajče, salát a majonéza. To vše úhledně poskládané mezi tři plátky toustového chleba. Věřte tomu, nebo ne, ale i za tímhle sendvičem stojí pokeroví hráči. Traduje se, že vůbec první club sendviče se připravovaly v roce 1899 v exkluzivním newyorském podniku Saratoga Club, který bychom dnes označili spíše za casino. Pravděpodobně i tentokrát kuchař hledal způsob, jak neúnavným karbaníkům připravit plnohodnotné jídlo, které se dá jíst jednou rukou, aniž by se musela přerušovat hra.

Philly cheesesteak

Philly cheesesteak

Philly cheesesteak je kulinářskou chloubou Filadelfie. Za originálním receptem stáli bratři Pat a Harry Olivieri, kteří spolu vlastnili pojízdný stánek s hotdogy. Jednoho dne v roce 1933 se Pat nudil a neměl chuť na nic z nabídky vlastního stánku. Poprosil proto bratra, aby zašel k řezníkovi pro kus masa. Steak potom ugriloval, nakrájel a dal do hotdogové žemle. Linoucí se vůně grilovaného masa zastavila projíždějícího taxikáře, který stánkaře přemluvil, aby mu připravili stejné jídlo. Taxikáři tenhle sendvič zachutnal natolik, že za slávou philly cheesesteaku stojí prachobyčejná šeptanda. Během pár dní se ke stánku s hotdogy začali sjíždět taxikáři z celého města a všichni chtěli žemli plněnou grilovaným masem. Postupem času si bratři vydělali prodejem těchto sendvičů tolik peněz, že si mohli otevřít vlastní bistro Pat’s King of Steaks, které je v provozu dodnes. 

Přestože na začátku to bylo jen grilované maso v hotdogové žemli, časem bratři sendvič vylepšili ještě o pár ingrediencí a vymysleli hned několik variací tohoto legendárního jídla. Dnes je základem philly cheesesteaku hovězí steak, sýr provolone a smažená cibulka

Tip: Za philly cheesesteakem naštěstí nemusíte až do Filadelfie. Objednejte si ho v pražské restauraci Philly & Co.’s Original Cheesesteaks a Dáme jídlo vám ho doveze až ke dveřím. 

Mám na něco chuť

kubánský sendvič

Kubánský sendvič

Z Kuby je to na Floridu, co by kamenem dohodil. A tak není divu, že střípky kubánské kuchyně v podobě kubánského sendviče najdete rozeseté po celé Americe. Na konci 19. století se obchod s kubánskými doutníky usadil na pobřeží Floridy. A spolu s ním i první kubánští usedlíci. S přílivem dělníků vymýšlely místní kavárny jídlo, které by bylo cenově dostupné, rychlé na přípravu a chuťově dobré. A tak vznikl kubánský sendvič – rozkrojený kubánský chléb, který je mírně nasládlý, plněný pomalu pečeným vepřovým masem, spoustou rozteklého sýra a kapkou limetkové šťávy

Související články

Všechny články

Co s velikonočními vajíčky? Vyzkoušejte 3 recepty z vajec

Zbyla vám letos po velikonočních svátcích spousta vařených vajíček? Poradíme vám, jak z nich snadno a rychle vykouzlit chutné a atraktivní pokrmy.

Recepty z avokáda? Oslňte své hosty nejen skvělým guacamole

Avokádo je plné vitaminů, minerálů a někteří dokonce tvrdí, že pomáhá s hubnutím. Jak to doopravdy je a co všechno můžete z avokáda vykouzlit?

Originální občerstvení na oslavu: Tapas, nachos, brownies a hummus

Přemýšlíte, jaké občerstvení připravit na oslavu namísto chlebíčků? Inspirujte se za hranicemi a připravte nezapomenutelné slavnostní pohoštění, které bude chutnat všem. Přinášíme vám tipy na ty nejoblíbenější dobroty a poradíme, jak je připravit.

Připravte si cizrnový falafel s domácím pita chlebem

Už jste někdy falafel ochutnali, nebo vůbec nevíte o jakém jídle je řeč? Pojďte si zkusit můj oblíbený recept na cizrnové falafely s domácím pita chlebem, ať už patříte do jakéhokoliv týmu. Recept se skládá z pár surovin a celé vaření vám zabere jen pár minut.

Další článek