Podzimní detox? Změňte přístup k jídlu

Každoročně nás zaplavují reklamy i články o blahodárných a revolučních detoxech, které nám slibují životní změnu, hubnutí i více energie. Obzvlášť jaro a podzim jsou obdobími, kdy lidé hledají cesty, jak zlepšit nejen svou postavu, ale i imunitu, a ubránit se tak zimním chřipkám a nachlazením. Jak to s detoxy ve skutečnosti je?

21. 10. 2019

Verča
Raková

Autorka, která se čtvrtým rokem naplno věnuje psaní a focení. Ve volném čase ráda připravuje dobroty pro svou rodinu nebo pobíhá někde v terénu, jejím dalším koníčkem je totiž běh. :)

O autorovi

Každoročně nás zaplavují reklamy i články o blahodárných a revolučních detoxech, které nám slibují životní změnu, hubnutí i více energie. Obzvlášť jaro a podzim jsou obdobími, kdy lidé hledají cesty, jak zlepšit nejen svou postavu, ale i imunitu, a ubránit se tak zimním chřipkám a nachlazením. Jak to s detoxy ve skutečnosti je?

Tělo jako detoxikační systém

Lidé stále podléhají lákavým detoxikačním kůrám, které slibují očištění organismu, rychlé zhubnutí a změnu životního stylu. Pití zelených smoothie po celý den zajistí úbytek tělesné hmotnosti, vždy se ale jedná o krátkodobý efekt založený na radikálním snížení denního příjmu potravy. V žádném případě tělo “neočistí”, ba naopak. Protože jsou detoxy obvykle velmi jednostranné a založené na úzkém výběru surovin, které během nich lze jíst či pít, představují pro tělo spíš zátěž, protože se musí vyrovnávat s výživovou disbalancí.

Co s tím? Dobrá zpráva je, že naše tělo funguje jako detoxikační systém samo osobě. Nejlepší cesta, jak ho zbavit toxinů, je proto dobře se o něj starat a podporovat tuto funkci. Jak?

Stravujte se intuitivně

Základem je naučit se opět vnímat své tělo. Restaurace, kavárny i obchody nabízejí ohromné množství sortimentu, kterému se těžko odolává. Běžně se nepotýkáme s hladem a jezení jsme odsunuli na druhou kolej vedle sledování televize nebo scrollování na telefonu. Intuitivní stravování klade opět větší důraz na jídlo i samotné jezení. Jakmile se mu člověk naučí, snadněji rozliší, že už má dost a nepřejídá se, a pozná, kdy má hlad a kdy ještě ne. Cítí, že mu něco chybí nebo že naopak jí příliš jednostranně. Soustřeďte se proto na to, co jíte a nevěnujte se u toho dalším činnostem. Nechoďte nakupovat, když máte hlad, a před tím, než si naservírujete dort nebo přídavek oběda, zastavte se a zamyslete se, jestli je to ještě opravdu hlad nebo máte jen chuť a skončíte nakonec přejedení a s výčitkami.

Nakupujte čerstvé potraviny

Dopřejte tělu čerstvé, co nejméně zpracované suroviny. Pokud máte možnost, nakupujte na farmářských trzích nebo v lokálních obchodech. Díky tomu se na váš talíř dostane méně škodlivých látek a více těch prospěšných. Pokud máte jen trochu času, naučte se si některá jídla, na která nedáte dopustit, vyrobit doma. To se může týkat oblíbených musli, pečiva nebo třeba rostlinného mléka.

Hýbejte se

Pokud chcete, aby vaše tělo fungovalo tak, jak má, pohyb je zkrátka nezbytností. Nemusí to být ale hned hodina strávená ve fitku nebo 5 kilometrů běhu. Správnému metabolismu prospěje i půlhodinová procházka se psem nebo osamotě, 15minutová ranní jóga nebo výměna jízdy MHD nebo autem za chůzi či jízdu na kole. A intenzivnější sportovní vytížení jednou za čas z vás zaručeně vypotí všechny neblahé toxiny.

Nestresujte se

Pokud se vám stává, že po příchodu domů rovnou míříte do lednice, sníte zbytek dortu a pak se utápíte ve výčitkách a druhý den se za trest držíte zkrátka, něco je špatně. Souvisí to s intuitivním stravováním – pokud máte chuť na sladké, dejte si ho, ale třeba jen jedno sousto a pak uvidíte, jestli vám to vlastně stačilo nebo máte opravdu potřebu sníst celý koláč. A především – užijte si to. Stres z toho, že děláte něco špatně a že poté budete muset držet dietu, neprospívá ani vaší psychice ani vašemu trávení.

Nemusíte si na každý den připravovat krabičku s každým jídlem zvlášť. Jezte tak, jak vám to vyhovuje a nebojte se si to někdy zjednodušit a jídlo si objednejte. Zajistíte si tak kvalitní a čerstvý oběd, ale i brunch, svačinu nebo večeři, místo toho, abyste skončili s trojhránkem pizzy ze stánku a jedli ho za běhu.

Související články

Všechny články

4 tipy na rychlou večeři pro každého

Stává se vám, že přijdete unavení a hladoví domů z práce a nevíte, co uvařit k večeři? Vybrali jsme několik receptů, které potěší svou jednoduchostí, rychlostí a minimem zašpiněného nádobí. Odteď už večer nezůstanete o chlebu se sýrem.

Perníček pro radost

Týden před Vánoci a vy sháníte poslední dárky? My se rozhodli, že vám také jeden dáme a to výborný měkký perníčkový donut, který k vybraným objednávkám rozdáváme v Praze, Brně, Liberci a Hradci Králové. Pokud…

Kosmatice: Vyzkoušejte delikatesu z černého bezu

Bezinka, bezinky, smradinky nebo kašička. Černý bez má mnoho jmen a dlouhou tradici v české kuchyni. Kosmatice je lidový název pro staročeské jídlo z černého bezu. Květy máčené v těstíčku a smažené dozlatova měly naše prababičky spojené hlavně s příchodem léta. Poradíme vám, kdy bezinkové květy sbírat a jak si z nich připravit tradiční českou dobrotu.

Grilování nemusí být jen výsadou léta. Jak ugrilovat maso i zeleninu na kontaktním grilu?

Už teď vám chybí letní grilovačky a večeře na zahradě? Udělejte si oblíbené letní jídlo klidně i v zimě doma. S kontaktním grilem si užijete stejně dobré burgery, zeleninové špízy i steaky, stačí pozvat přátele či rodinu a připravit, na co máte chuť.

Další článek