Ottolenghi: Kulinářský génius, který světu ukázal jídlo nabité chutěmi

Yotam Ottolenghi. Majitel nejvěhlasnějších lahůdkářství v Londýně, autor nejprodávanějších kuchařek na světě a především muž, který světu ukázal, jak připravit úžasné jídlo plné chutí.

08. 09. 2021

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Na první pohled by se mohlo zdát, že Yotam Ottolenghi měl svou životní dráhu přesně narýsovanou. Narodil se v Jeruzálemě ředitelce střední školy a profesorovi chemie tamní Hebrejské univerzity. V roce 1997 dokončil studium literatury a filozofie na prestižní telavivské univerzitě. Během studií mimo jiné přičichl i k novinařině, když si po nocích přivydělával jako editor nejstarších hebrejských novin Ha’arec. To mimochodem vysvětluje, proč jsou jeho kuchařky tak skvěle napsané a čtivé. Jenže po dokončení univerzity si mladý Yotam Ottolenghi uvědomil, že novinařina, filozofie ani akademická půda pro něj nejsou to pravé ořechové. Vyrazil proto na rok do Londýna, kde se naplno oddal své vášni – jídlu. Zapsal se do kurzů vaření v Le Cordon Bleu a zjistil, že práce v kuchyni je přesně to, co ho naplňuje radostí. 

Tip: Přepadla vás chuť na něco dobrého s vůní Jeruzáléma? Objevte blízkovýchodní restaurace na Dáme jídlo.

Láska k jídlu Yotama provází od raných let, ostatně jeho první slovo prý bylo „ma“. Ovšem nemyslel tím mámu, ale krutonky, které mu matka dávala do ruky, když vařila izraelskou polévku marak. Yotam si dodnes pamatuje všechny pokrmy z dětství a čerpá z nich inspiraci pro menu svých bister. Vychází tak z vůní, které se linuly ulicemi Jeruzaléma, a chutí, kterými jsou protkané jeho vzpomínky. Ottolenghi však nevaří ryze blízkovýchodní kuchyni. Používá maso, ryby a zeleninu, které jí každý Brit, a pak si tu a tam vypůjčí chuť z rodného Jeruzaléma. Díky tomu pod jeho rukama vznikají jídla neotřelých chutí i pestrých barev. 

V roce 2002 Yotam se svým přítelem Samim Tamim, se kterým tvoří nerozlučnou dvojku dodnes, otevřeli první vlastní podnik v Notting Hill. Těžko popsat, zda to byla spíše více cukrárna, lahůdkářství, bistro anebo prodejna potravin. Tenhle podnik byl něco úplně nového a brzy se z něj stalo epicentrum všech milovníků jídla. 

Ani bistro, ani restaurace. Prostě Ottolenghi

Koncept Ottolenghiho podniků je prostý a možná proto je tak oblíbený. V duchu blízkovýchodní pohostinnosti se v nich servírují mísy a tácy se vším, co ten den v kuchyni připravili. Hosté si pak jednoduše vybírají očima a na talíř si naloží to, co je láká nejvíce.  „Chtěl jsem Londýňanům ukázat hojnost, stejně jako to dělají prodavači u stánku – představit zákazníkovi všechno, co mám v nabídce, a z plna hrdla to vychvalovat,“ vysvětlil Ottolenghi v úvodu své první kuchařky. Když ji v roce 2008 vydal, způsobil v britských kuchyních malou kulinářskou revoluci. A to doslova. Představil v ní Britům jednoduché recepty ze zeleniny, která do té doby nehrála v tamní kuchyni příliš velkou roli. 

Yotam Ottolenghi a knihy o vaření

Průkopníkem vegetariánské kuchyně se ale stal až díky deníku The Guardian, který ho oslovil s nabídkou psát sloupky o bezmasých jídlech do víkendového magazínu. A přestože Yotam Ottolenghi není vegetarián, nakonec na to kývl. Ostatně záměr Guardianu nebyl bezmyšlenkovitý, Ottolenghiho restaurace už byly v té době proslulé originálními a chutnými jídly ze zeleniny a obilovin

A psaní sloupků Yotama nakonec přivedlo i ke psaní kuchařek. Za své kulinářské bible, které se už několik let drží na předních příčkách nejprodávanějších knih na světě, sklidil hned několik ocenění.. 

hummus podle Ottolenghiho

Hummus podle Ottolenghiho

Pokud chcete nakouknout pod pokličku kulinářského umění jednoho z nejslavnějších kuchařů současnosti, vyzkoušejte tenhle na přípravu jednoduchý, ale chuťově naprosto výjimečný hummus z Ottolenghiho poslední kuchařky Jeruzalém.

Ingredience

  • 1 hrnek sušené cizrny
  • 1 lžička jedlé sody
  • 2 lžíce tahini pasty
  • 4 lžíce čerstvě vymačkané šťávy z citronu
  • 4 stroužky česneku
  • 4 kostky ledu
  • 1½ lžičky soli
  • kvalitní olivový olej

Postup

  1. Den předem vložte cizrnu do většího hrnce a zalijte ji studenou vodou. Nechte ji namáčet přes noc a druhý den ji slijte. Větší hrnec rozpalte na středním plameni, vsypte do něj osušenou cizrnu a přidejte jedlou sodu. Díky ní se cizrna zbaví slupek a hummus pak bude mít sametovou texturu. 
  2. Za stálého míchání cizrnu restujte asi 3 minuty. Poté ji zalijte vodou a přiveďte k varu. Během vaření z hladiny průběžně odebírejte pěnu a slupky, které vyplavou na povrch. Cizrnu vařte 20 až 40 minut, záleží na jejím druhu i čerstvosti. Že je cizrna uvařená, poznáte jednoduše podle toho, že je velmi měkká, a když ji stlačíte mezi palcem a ukazováčkem, rozpadne se. 
  3. Jakmile je cizrna uvařená, slijte ji a propláchněte. Poté ji přesypte do kuchyňského robota a rozmixujte na kaši. Přidejte tahini pastu, citronovou šťávu, česnek a sůl. Znovu promixujte a nakonec do směsi přidejte kostky ledu. 
  4. V tuto chvíli nechte robota pracovat asi 5 minut, dokud z cizrnové směsi nevznikne sametově krémová pasta. Hotový hummus přendejte do mísy, zakryjte fólií a nechte alespoň 30 minut odpočívat při pokojové teplotě. 
  5. Před podáváním ho zalijte olivovým olejem. 

Mám na něco chuť

Související články

Všechny články

Sezónní potraviny: Udělejte si zásoby a vařte podle ročních období

Záleží vám na tom, abyste jedli zdravě a pouze kvalitní potraviny? Nejsnazší cestou, jak toho docílit, je zaměřit se na sezónní produkci. Více se tak přiblížíte stravování, které je pro nás přirozené, a zajistíte tělu živiny, které potřebuje právě v daném období. V současnosti jsme se ale obzvlášť ve městech od zemědělského koloběhu téměř odpojili, a tak jsme připravili přehled, který vám orientaci v jídle podle ročních období usnadní.

Narozeniny, výročí nebo malá oslava? Máme pro vás tip na univerzální slavnostní oběd

Výjimečné události si žádají honosné menu, nápadité servírování a notnou dávku času. Dali jsme pro vás dohromady menu, které hravě zvládnete připravit od A do Z během dopoledne. 

Trendy ve stravování v roce 2019

Rok 2019 už se přehoupl přes polovinu, takže můžeme s jistotou hodnotit, co v tomto roce hýbe gastronomickým světem a co už můžete rovnou vyzkoušet. Trendy v jídle se zdaleka netýkají jen jednotlivých potravin a jejich inovativních kombinací, ale jsou nahlížené z globálnější perspektivy.

Jak vařit fazole: Konec nadýmání i dlouhého čekání

Červené, bílé, máslové, mungo, borlotti nebo černé oko. Fazole různých chutí, druhů i barev jsou neocenitelnou ingrediencí plnou zdraví prospěšných látek. Spousta lidí se přitom jejich zařazení do jídelníčku spíše vyhýbá. Ať už kvůli nadýmání, zdlouhavému namáčení, nebo neznalosti, jak je správně připravit. To je však obrovská škoda, fazole jsou na talíři totiž hotový poklad. Zasytí, jsou zdravé a hravě z nich připravíte pomazánky, saláty i hlavní jídlo. Naučte se je vařit jako profík a kouzlit s nimi v kuchyni na stovky způsobů.

Další článek