Očistit se od detoxů

O detoxikačních kúrách, které vám z těla vyplaví všechny toxiny, jste už nejspíš slyšeli. Slibují posílení imunitního systému a shození pár kil. Nicméně efektivita těchto programů je stále předmětem kritických debat i vědeckých studií.

15. 01. 2024

Anežka
Šebková

Anežka nedá dopustit na rostlinnou stravu a zelené čaje. Kromě psaní textů všeho druhu ve volných chvílích sahá po vařečce, foťáku, dobrém pivu, turistických botách a jógové podložce.

O autorovi

Několik důležitých faktů o detoxikačních kúrách

1.     Účinek detoxikačních kúr zatím není vědecky prokázán

Většina detoxikačních programů (novoroční půst, jarní očista střev apod.) není založena na vědeckých podkladech, které by potvrdily jejich účinnost. Některá tvrzení o detoxikaci mohou vycházet z neověřených či pseudovědeckých teorií.

2.     Organismus se umí detoxikovat sám

Lidské tělo má přirozené mechanismy, které zajišťují vylučování škodlivých látek z organismu. Na nich se zásadně podílejí játra, ledviny, plíce i kůže. Pokud preferujete zdravý životní styl, tyto orgány nepřetržitě odstraňují toxické látky přesně tak, jak je třeba.

3.     Zdravý životní styl je víc než jakákoliv dieta

Extrémní změny jídelníčku (nemluvě o naprostém vynechání veškerého jídla) mohou vašemu organismu spíše ublížit než pomoct. Tělo má rádo pravidelnost, proto cvičte, jezte a choďte spát vždy ve stejný čas. Nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin.

4.     Detoxikační kúry s sebou nesou rizika a vedlejší účinky

Nejen že vám detoxikační kúry vůbec nemusejí pomoct, ale navíc se při jejich praktikování můžete setkat s nežádoucími účinky, jako je například únava, bolesti hlavy a ztráta svalové hmoty. Některé detoxy mohou kvůli nedostatku živin přijatých v potravě způsobit i zpomalení metabolismu, což vede k pravému opaku toho, co od diety očekáváte.

Každý člověk může na detoxikační programy reagovat jinak. Vše se odvíjí od jeho zdravotního stavu, genetických faktorů a celkového životního stylu.

Mám chuť na něco zdravého

Objednám si

Fit recepty

Jak se cítit lépe?

Zapomeňte na detoxy, změňte svůj životní styl. Pokud se chcete cítit dobře po celý rok, inspirujte se několika tipy, které vám k tomu mohou pomoct:

1.     Zdravá strava 🥝

  • Zpestřete si jídelníček dostatečným množstvím ovoce a zeleniny. Přidejte celozrnné produkty, luštěniny a bílkoviny.
  • Omezte příjem rafinovaných cukrů, nasycených tuků a přesolených potravin.
  • Udržujte vyvážený příjem kalorií a pijte dostatek vody.

2.     Fyzická aktivita 🤸‍♂️

  • Několikrát do týdne si zacvičte nebo si zajděte na dlouhou procházku.
  • Každé ráno se protáhněte, a pokud máte sedavé zaměstnání, dělejte si „chodicí přestávky“.

3.     Dostatek spánku 🛌

  • Spěte minimálně sedm hodin, abyste řádně obnovili energii a podpořili funkci mozku a celého těla.

4.     Správa stresu 🆘

  • Dopřejte si čas na relaxaci a meditaci.
  • Vyhledejte nejlepší způsob, jak se vypořádat se stresem: cvičte jógu, provádějte dechová cvičení apod.

5.     Omezení rizikových faktorů 🚬

  • Omezte konzumaci alkoholu a nekuřte.
  • Vyhněte se nadměrnému příjmu kofeinu.

A co z toho vyplývá? Nesázejte na instantní detoxikační kúry, ale hlavně na zdravý životní styl, díky němuž nejlépe podpoříte svůj organismus, aby se s toxiny a škodlivými látkami vypořádal sám.

Související články

Všechny články

Karlovarský knedlík: Jednoduchý recept na snadnou přílohu k chutným omáčkám

Karlovarský knedlík připravíte ještě rychleji, než odpolední kávu. Dobře, tak rychle zase ne. Ale i tak se jedná o jednu z nejsnazších příloh, kterou si můžete připravit. Nevěříte?

5 praktických tipů, jak ušetřit na jídle

Otázka šetření už dlouhá léta nebyla tak palčivá jako dnes. Ceny potravin rostou strmě vzhůru a nákup na týden vás mnohdy vyjde i na tisícovky korun. Naštěstí stále ještě existuje pár malých fíglů, díky kterým můžete na jídle ušetřit. Co pomůže?

Zázrak jménem zlaté mléko

Hledáte nápoj, který podpoří vaší imunitu, je přírodní a zároveň dobře chutná? Objevte skrytý poklad Orientu zlaté mléko!

Domácí bylinné sirupy: Z máty, černého bezu, meduňky a levandule

Divoce rostoucí byliny byly od pradávna považovány za nejlepší přírodní léčiva a ani dnes tomu není jinak – navíc skvěle chutnají. Vyrobte si vlastní domácí bylinné sirupy a posilujte své zdraví i v sychravých zimních dnech medicínou, na které si pochutnáte.

Další článek