Objevte nezaměnitelné charisma chai latte

Kořeněná a horká mňamka má své kořeny v Indii, kde se v trochu jiné verzi vařila už před několika tisíci lety. Dnes je hitem v kavárnách po celém světě. Jakou má tento voňavý nápoj historii a proč je v současnosti tak oblíbený i v západní kultuře?

20. 07. 2023

Anežka
Šebková

Anežka nedá dopustit na rostlinnou stravu a zelené čaje. Kromě psaní textů všeho druhu ve volných chvílích sahá po vařečce, foťáku, dobrém pivu, turistických botách a jógové podložce.

O autorovi

Co je chai latte?

Chai latte (chai = čaj, latte = mléko) je mléčný drink, jehož základem není kafe (chai latte × caffè latte), ale černý čaj. Tuhle dokonalost ozvláštňuje směs výrazného koření: skořice, kardamomu, hřebíčku a dalších. Celá paráda je oslazená cukrem, někdy i medem nebo kondenzovaným mlékem. Chai latte je moderní verzí tradičního indického čaje masala chai (masala = směs koření, takže v překladu kořeněný čaj). Použít do něj můžete jakékoli rostlinné mléko. V horkých dnech ho vyzkoušejte i jako ledový drink. Jak na to? Po uvaření necháte chai latte vychladnout a přidáte do něj led – easy!

Chai latte

Pár vět o historii masala chai

Pokud je nám známo, masala chai se v Indii objevil někdy v rozmezí let 7000 až 3000 př. n. l. Prapůvodně byl prý namíchán v Siamu jako léčivý nápoj používaný v rámci ájurvédy – starobylé formy alternativní medicíny.

Masalová klasika byla původně bez mléka. To se do ní začalo přidávat až v 19. století, kdy Angličané začali s kolonizací Indie. Tenkrát chtěla Východoindická společnost oslabit čínský čajový monopol, a tak vybudovala obrovské množství plantáží. Tím se Indie stala druhým největším producentem čaje na světě.

O historii samotného chai latte se toho moc neví. Maximálně to, že se první postřehy o něm objevily v 90. letech 20. století.

Rozdíl mezi masala chai a chai latte

●      Masala chai

Černý čaj se vaří zároveň s mlékem. Poměr čaje a mléka je 2 : 3.

●      Chai latte

Do černého čaje se mléko nalévá dodatečně – a hlavně našlehané. Poměr čaje a mléka je 1 : 3.

Masala chai koření

Koření na masala chai obsahuje: mletou skořici, mletý zázvor, pepř, kardamom, nové koření, muškátový oříšek, hřebíček, anýz.

Recept na chai latte:

  • 4 čajové lžičky černého čaje (ceylon nebo assam)
  • 6 čajových lžiček masala chai koření
  • 6 čajových lžiček cukru nebo jiného sladidla
  • 3 dl jakéhokoli mléka
  • 1 dl vody

Postup:

  • Směs koření povařte ve vodě zhruba 10 minut.
  • Pak přidejte čaj a vařte 5 minut.
  • Vzniklou směs nechte lehce vychladnout, oslaďte a promíchejte.
  • Našlehejte mléko (pokud nemáte kávovar s tryskou, pořiďte si ruční nebo elektrický napěňovač) a nalijte do hrnku s kořeněným sladkým čajovým odvarem.

Chybí mi ingredience

Nakoupím si

Tohle množství vám vystačí asi tak na čtyři porce. Láká vás tradiční verze masala chai? Ingredience jsou stejné, ale výhodou je, že nepotřebujete napěňovač. Tak tudy na to. ↓

Recept na masala chai:

  • 4 čajové lžičky černého čaje (ceylon nebo assam)
  • 6 čajových lžiček masala chai koření
  • 6 čajových lžiček cukru nebo jiného sladidla
  • 3 dl jakéhokoli mléka
  • 2 dl vody

Postup:

  • Směs koření povařte ve vodě zhruba 10 minut.
  • Pak přidejte čaj a vařte 5 minut.
  • Do vzniklé směsi přilijte mléko a prohřejte těsně pod bod varu.
  • Pak už jen sceďte a oslaďte.

TIP: Vyzkoušejte i jiné druhy čajů a oslavujte jejich blahodárné účinky a nezapomenutelné chutě.

Chai latte

Popularita chai latte má naprosto zřejmé odůvodnění. Jeho chuť je prostě nezapomenutelná. Navíc lze tento historický chuťový poklad doladit i do moderna. Vytvořte si například přímo takový tekutý dezert za pomoci karamelového sirupu, který do chai latte zamícháte (a k tomu si zakousněte karamelovou sušenku). Nebo si namixujte horký alkoholový koktejl s oblíbeným likérem, který v zimě pořádně prohřeje.

Prostě si udělejte svůj vlastní chai latte rituál a vychutnávejte si ho, kdykoli dostanete chuť.

Související články

Všechny články

Recepty na dýni 3x jinak

Podzim nám nabízí jiné druhy zeleniny, než na které jsme byli zvyklí v létě. Například oblíbená rajčata nejsou už tolik chutná, proto se nabízí zpestřit si jídelníček jinak a mezi nejoblíbenější druhy podzimní zeleniny patří jednoznačně dýně!

Slané koláče jako od francouzských pekařů

Nápaditá večeře se špetkou francouzského šarmu? Přesně takový je křehký a zároveň delikátní quiche. Odkud se vzal a jak si jej můžete připravit v pohodlí domova?

Domácí hummus, falafel nebo pita chléb. Vyzkoušejte delikatesy z Blízkého východu

Kouzlo orientální kuchyně se ukrývá v její pestrosti, chuťových kontrastech a ve způsobu stolování. Skvělá terapie proti nudě v jídelníčku. Naučte se připravovat základy blízkovýchodní kuchyně – domácí hummus, křupavý falafel a zlatavý pita chléb. 

Hummus z pečené dýně

Hodně lidí si myslí, že hummus musí být jen cizrnový, ale kreativitě a chutím se meze nekladou. Já tu dnes pro vás mám malý „upgrade“ v podobě hummusu (pomazánky) z pečené dýně.

Další článek