Nejlepší kachna v Praze? Představujeme vám bistro Teplá kačka

Dim sum knedlíčky, pekingská kachna, bůček nebo kachní ramen, který se stal dle gastro redakce Pražského reje nejlepším v Praze. Sbíhají se vám sliny? Seznamte se s asijským bistrem Teplá kačka a přečtěte si rozhovor s jeho majitelkou.

19. 07. 2023

Verča
Raková

Autorka, která se čtvrtým rokem naplno věnuje psaní a focení. Ve volném čase ráda připravuje dobroty pro svou rodinu nebo pobíhá někde v terénu, jejím dalším koníčkem je totiž běh. :)

O autorovi

Bistru vdechla život šéfkuchařka Lucie Bártová, která vyměnila slibnou IT kariéru v Londýně za kuchařský rondon a absolvovala praxi v několika restauracích po celém světě. 

Psal se rok 2013 a Lucka s partou stejných nadšenců jako je ona sama vyrazili s improvizovaným stánkem Teplá kačka na první akci. Jeden street food festival střídal druhý a jejich menu bylo stále lepší.

Snažíme se do menu přidávat taková jídla, jejichž chuť vás přemístí do tradičních asijských jídelen a dá vám ochutnat autentickou atmosféru těchto míst.

S úspěchem stánku rostla touha otevřít si vlastní bistro a to se podařilo. Díky tomu teď můžeme ochutnat původní recepty na pekingskou kachnu z londýnského Soha, nebo dim sum knedlíčky, které se Lucka naučila v Honkongu.

Původně jste pracovala v IT v Londýně a pak přešla do pohostinství. Co Vás

inspirovalo k tak velké změně?

Práce v IT mě bavila, ale má partnerka žila v Čechách. O víkendech jsem ji jezdila navštěvovat do Prahy a už tehdy jsem si společně pohrávaly s myšlenkou, že si otevřeme stánek na festivalu Prague Pride. Znamením pro tuto velkou změnu a odchod z IT bylo, když se stánek na festivalu opravdu ujal a ve frontě stáli lidé, kteří se jen doslechli o naší skvělé pekingské kachně. Následovaly nabídky účastnit se různých street food akcí. My díky tomu stáli například u začátku gastro akcí na smíchovské náplavce. Dotazy, kdy si otevřeme kamennou prodejnu nebo restauraci, jsem zpočátku zavrhovala. Po sedmi letech převážení věcí v dodávce, jsem i já usoudila, že to chce změnu.

Jak jste se dostala k asijské kuchyni? 

Firma, pro kterou jsem v Londýně pracovala, sídlila v asijské čtvrti Soho, kam sem často chodila do restaurací. Spřátelila jsem se s jedním z místních šéfkuchařů, který mi později prozradil svůj recept na pekingskou kachnu. Pokrm jsem si natolik oblíbila, že jsem se ho musela naučit připravovat i doma. Navíc jsem díky IT oboru cestovala často do Asie. Na svých cestách do Hongkongu jsem se po večerech nechala zaměstnat v místní restauraci, protože mě zajímala asijská kuchyně a chtěla jsem se něčemu přiučit. V Japonsku jsem si později udělala kurz gyoza knedlíčků. Takhle jsem postupně získávala zkušenosti s přípravou asijských pokrmů v několika restauracích a stále se dál v tomto směru vzdělávám. 

Odkud pochází název Teplá kačka?

Pekingskou kachnu jsme začali podávat na Prague Pride, takže je v tom kus nás, ale také samozřejmě, kdo by chtěl jíst studenou kachnu?

Postavila jste si bistro vlastníma rukama. Co k tomu vedlo? A jaká vlastně Teplá kačka je?

Stavbu bistra jsem si plánovala delší dobu. Různé architektonické a designérské návrhy se poněkud vymykaly mé představě a byly i finančně náročné, a proto jsem se rozhodla postavit si bistro podle svého. Měla jsem jasnou představu: restauraci, která vystihuje asijské ulice. Řemeslníci a stavební firmy nám ale bohužel moc nepomáhali, spíše naopak, takže se celá rekonstrukce protáhla na hrůzostrašné dva roky. Celý prostor je kombinací materiálů takříkajíc z druhé ruky, které jsou různě vtipně použity, ať už jsou to umyvadla na toaletách ve tvaru wok pánve, anebo sudu od oleje apod. Pro Teplou kačku jsou i typické předměty, které jsem sbírala na svých cestách po asijském kontinentu. V bistru si můžete všimnout například lampionu, který pro mě hodně znamená. Je z dob, kdy jsem byla hodně na pochybách, zda jsem si s otevřením restaurace neukousla velké sousto. Odjela jsem tehdy na výlet do Anglie a zastavila se v oblíbeném antikvariátu. Najednou se přede mnou objevil tento nádherný asijský lampion, a to jsem brala jako znamení. V tu chvíli jsem byla přesvědčená, že jdu správnou cestou. Lampion je doteď nezbytnou součástí interiéru restaurace. Zákazníci u nás také mohou obdivovat plakáty, které jsem si sama graficky vytvořila, čínské znaky z Kambodži odnesené ze zbourané plážové čínské restaurace a mnoho dalšího. V neposlední řadě máme takovou vlastní oázu klidu – vnitroblokovou zahrádku. To pravé místo na letní upíjení domácích limonád, kombuchy nebo ležáku.

Jak jste zvládala dobu během covidu?

Shodou okolností jsme hned den po otevření restaurace museli kvůli covidu zavřít. Otevřeli jsme proto ihned výdejní okénko. Nebyla jsem připravená svěřit jídlo přepravci, kterého neznám, a proto jsem si ze začátku jídlo rozvážela sama. Využili jsme veškeré státem vypsané podnikatelské dotace, ale samozřejmě ty pokryly jen nepatrnou část provozu. Bylo to velmi namáhavé období, znovu už bych si touto fází nechtěla projít. Od té doby se samozřejmě mnohé změnilo a nyní jsme dali šanci i dovozcům. Nyní se nově těšíme i na spolupráci s platformou foodora. Myslím si, že nám určitě pomůže rozšířit povědomí u ostatních zákazníků, kteří by se k nám běžně nedostali.

Co byste každému při návštěvě Teplé kačky doporučila?

Rozhodně nesmíte odejít bez ochutnávky pekingské kachny, dim sum knedlíčků a bůčku. Pokud jste milovníky ramenu musíte ochutnat náš kachní ramen. Ten se totiž teď v květnu stal dle gastro redakce Pražského reje nejlepším v Praze v soutěži s konkurenčními podniky, a na to jsem náležitě hrdá. Kromě toho, že se u nás můžete opravdu dobře najíst, můžete u nás také nakoupit – mražené dim sum knedlíčky, omáčky, ochucené oleje, kimchi, kachní a bůčkový rillet, nakládanou zeleninu apod. Zapomenout nemůžu ani na naše kurzy vaření. Doporučuji všem, kteří milují asijskou kuchyni.

Jaký byl váš den v restauraci, na který nikdy nezapomenete?

Díky otevřené kuchyni v restauraci můžu pozorovat, jak přicházejí noví hosté. Jednou se stalo, že v jeden a ten samý den přišli opravdu velmi známí šéfkuchaři. Viděla jsem, jak si pochutnávají na jídle, které jsem připravila, a to pro mě byl nezapomenutelný zážitek. Mým snem ale bylo stát se součástí Gastromapy Lukáše Hejlíka. A to se podařilo.

Co byste poradila všem, kteří si chtějí otevřít vlastní bistro?

Připravte se, že budete pracovat 24 hodin denně. Já jsem toho dobrým příkladem. Jsem majitelkou a zároveň šéfkuchařkou. Je důležité si uvědomit, že lidé, kteří pro vás pracují se musí cítit dobře a vy se o ně musíte umět dobře postarat. Nikdy nezapomeňte, že to, co děláte byste měli dělat s láskou.

Související články

Všechny články

Proč je foodora Selection taková pecka?

Chcete na 100 % vědět, že jste si vybrali restauraci, ze které vám bude chutnat? Nechce se vám sáhodlouze hledat a zkoušet, až narazíte na tu pravou? Objevte nabídku foodora Selection - rychlou cestu k nejlepším restauracím v Praze! Omrkněte, jaké podniky tady můžete najít.

Jak skladovat potraviny v lednici, aby vydržely co nejdéle?

Nevíte si rady se skladováním potravin v lednici? Poradíme vám, jak uchovávat jídlo, aby vydrželo čerstvé a voňavé, co nejdelší dobu.

Poctivé burgery existují: Seznamte se s restaurací Burger Inn

Máme tu čest představit vám Jakuba Řiháčka, majitele a hlavního šéfkuchaře Burger Inn, který přinesl do Brna zcela unikátní koncept burgerů. Jakub nám sdílí příběh, který stojí za vznikem tohoto podniku, jeho vášeň pro kulinářskou tvorbu a to, jak se podnik od svého otevření vyvíjel. Připravte se na poutavý rozhovor, který vás zavede do světa vynikajících burgerů a originálního přístupu ke gastronomii.

Další článek