Nejlepší domácí rohlíky: Recept na křupavé ranní pečivo

Kdo by nemiloval čerstvé pečivo k ranní kávě. Máme pro vás dobrou zprávu, už pro něj nemusíte každý den chodit do obchodu. Proměňte svou kuchyň v řemeslnou pekárnu a upečte si ty nejkřupavější rohlíky na světě. Jak začít a na co si při pečení rohlíků dát pozor?

20. 03. 2023

Veronika
Hochmut

Verča má ráda 3 věci. Kávu, psaní a nohy v teple. A někde mezi tím se nachází i vášeň k vaření a především k ochutnávání nejrůznějších jídel.

O autorovi

Jak zadělat kvásek?

Pravděpodobně vás nepřekvapí, že se tajemství dokonale křupavého rohlíku skrývá v kynutém těstě. Věřte nebo ne, nemusíte se mu vyhýbat jako čert kříži. Jakmile si osvojíte pár základních pravidel, zvládnete kynuté těsto zadělat dřív, než řeknete slovo rohlík.

Na začátku zvažte, zda dáte přednost klasickému droždí v kostce, nebo sáhnete po tom sušeném. Oba druhy droždí se totiž chovají trochu jinak. Zvolíte-li klasické droždí, vyndejte jej z lednice chvíli předtím, než se pustíte do pečení. Bude se vám s ním daleko lépe pracovat a v těstě také udělá větší parádu. Naproti tomu u sušeného droždí na nic čekat nemusíte a do směsi na rohlíky jej tak můžete nasypat rovnou ze sáčku.

Tip: Vsadíte-li na čerstvé droždí, nesnažte se celý proces rozhodně uspěchat. I když se vám na čerstvé rohlíky už sbíhají sliny.

Jedině silný kvásek dokáže vytvořit kvalitní těsto a výsledkem pak bude várka dokonale křupavých rohlíčků.

Těsto na domácí rohlíky potřebuje péči

Když máte vzešlý kvásek, je čas pořádně vypracovat těsto na rohlíky. Tento typ kynutého těsta je krapet hutnější než ten klasický na koláče, takže vás čeká slušná makačka. Za odměnu vás však čekají krásně nadýchané rohlíky. Pokud vlastníte kuchyňského robota, pak si s tím nemusíte lámat hlavu a práci přenechte jemu.

Tip: Před válením těsta a tvarováním rohlíků, nepodsypávejte kuchyňskou desku nebo podložku moukou. Díky tomu k sobě těsto lépe přilne.

Jak péct domácí rohlíky

Pár minut předtím, než budete mít připraven plech s rohlíky, si předehřejte troubu. Těsto na rohlíky rozválejte do kulatého tvaru. Poté jej rozdělte na několik trojúhelníkových částí. Ty jednoduše srolujte a následně je lehce ohněte do tvaru rohlíku. Vytvarované rohlíky umístěte na plech a nechte je ještě nějaký čas odpočívat a kynout. Chvilku před vložením rohlíků do rozpálené trouby, je postříkejte vodou a posypte solí, kmínem nebo mákem.

Tip: Poté, co zapnete troubu, aby se předehřála, vložte do nižší části hlubší plech. Spolu s tím, jak budete vkládat do trouby plech s rohlíky, nalijte do rozpáleného spodního plechu vodu. Díky tomu vznikne pára, která zajistí, že budou rohlíky krásně vláčné a nadýchané.

Jednoduchý recept na domácí rohlíky

  • 500 g hladké mouky
  • 45 g másla
  • 15 g sádla
  • 200 ml teplé vody
  • 10 g čerstvého droždí
  • 1 vejce
  • 1 lžička cukru
  • 1 lžička soli
  • voda v rozprašovači (na postříkání)
  • mléko (na potření)
  • mák (na posypání)

Postup:

  1. Hladkou mouku vysypejte do mísy spolu se solí. Směs zlehka promíchejte a uprostřed udělejte důlek.
  2. Do něj nalijte teplou vodu, přisypte cukr a droždí. Vedle si pak vytvořte ještě jeden, menší důlek, do kterého nalijte roztopené máslo. Přes mísu přehoďte utěrku a nechte vzejít kvásek.
  3. Po chvilce se k těstu vraťte a pořádně jej vypracujte. Jakmile budete mít hotovo, uložte těsto na teplé místo a nechte jej přibližně hodinu kynout.
  4. Vykynuté těsto přendejte na kuchyňskou desku nebo na podložku a vyválejte z něj tenký plát ve tvaru kola. To rozdělte přibližně na 12 trojúhelníků, které následně srolujte do tvaru rohlíku.
  5. Připravené rohlíky vložte na pečicím papírem vyložený plech a nechte je ještě chvíli kynout.
  6. Před pečením potřete rohlíky směsí z mléka a vejce a na závěr je posypte trochou máku.
  7. Rohlíky pečte 15–20 minut při teplotě 200 stupňů.

Tip: Chcete si ještě více zpříjemnit víkendovou snídani? Připravte si dokonalé lívance dle našeho receptu.

Domácí rohlíky bez kvásku - recept

  • 500 g hladké mouky
  • 100 ml vlažné vody
  • 100 ml vlažného polotučného mléka
  • 50 g rozpuštěného másla
  • 10 g soli
  • 1 balíček sušeného droždí
  • 1 lžička cukru krupice
  • voda v rozprašovači (na postříkání)
  • hrubozrnná sůl, kmín, mák (na posypání)

Postup:

  1. Nejprve prosejte mouku. Tu následně smíchejte se sušeným droždím, cukrem a solí.
  2. Postupně do směsi nalijte vodu a mléko a poté vypracujte hladké těsto. Vložte jej do mísy, překryjte utěrkou a nechte ho na teplém místě přibližně hodinu kynout.
  3. Vykynuté těsto přendejte na vál a válečkem z něj vytvarujte kolo, které rozdělte na 10–12 stejných trojúhelníků.
  4. Jednotlivé trojúhelníky smotejte do tvaru rohlíku a přendejte je na plech vyložený pečicím papírem.
  5. Zapněte troubu a předehřejte ji přibližně na 240 stupňů.
  6. Připravené rohlíky nechte ještě několik minut kynout. Poté je přestříkejte vodou a posypte mákem, solí nebo kmínem.
  7. Rohlíky pečte přibližně 15 minut a po vyndání z trouby je znovu přestříkejte vodou. Díky tomu zůstanou krásně lesklé.

Domácí křupavé rohlíky jsou solidním základem víkendové snídaně. Chcete-li ji však povýšit na vskutku mistrovskou záležitost, potřete pečivo kvalitní marmeládou nebo farmářským máslem.

Související články

Všechny články

Příběh sendviče a 5 amerických ikon, které musíte ochutnat

Americká klasika – to nejsou jen donuty, burgery a BBQ na tisíc způsobů. Spojené státy jsou kolébkou sendvičů a snad každé větší americké město má svou vlastní verzi obloženého chleba. Ostatně věřili byste, že v USA se sní průměrně 300 milionů sendvičů denně? Sendvič je totiž skvělé jídlo do ruky do práce i do školy, na rodinný výlet nebo piknik s přáteli. Inspirujte se naším výběrem těch nejlepších.

Neohlášená návštěva? Vykouzlete pohoštění za pár minut

Návštěva ťuká na dveře a vy nemáte doma absolutně nic, co byste hostům nabídli? Dáme vám tipy na tři pohoštění, díky kterým nebudete sedět s prázdnýma rukama ani žaludkem a ještě oslníte.

Recepty na dýni 3x jinak

Podzim nám nabízí jiné druhy zeleniny, než na které jsme byli zvyklí v létě. Například oblíbená rajčata nejsou už tolik chutná, proto se nabízí zpestřit si jídelníček jinak a mezi nejoblíbenější druhy podzimní zeleniny patří jednoznačně dýně!

Další článek