Nejlepší domácí hranolky z trouby? Ty z mrkve, celeru nebo cukety

Ruku na srdce, kdo by nemiloval hranolky? Zvenku jsou křupavé a uvnitř měkoučké. Jejich smažení v litrech oleje ale není zrovna dvakrát zdravé. Zkuste je tentokrát připravit jinak. Bez tuny oleje a bez smažení.

19. 09. 2023

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Hranolky z brambor jsou klasikou, se kterou se můžete na jídelním lístku setkat snad po celém světě. Jejich nebramborová varianta je přinejmenším stejně tak chutná, a její přípravou dokonce strávíte méně času. Výtečné hranolky připravíte takřka z jakéhokoliv tvrdšího druhu zeleniny – celeru, mrkve, cukety, dýně nebo třeba řepy. Po ruce pak potřebujete mít jen trochu olivového oleje a soli.

Mrkvové hranolky

TIP: Dopřejte si cokoli chcete a nechte si od foodora dovézt hranolky, na které máte chuť, až ke dveřím.

Domácí hranolky z trouby – základní postup

  1. Troubu předehřejte na 200 stupňů.
  2. Vybranou zeleninu omyjte a oloupejte.
  3. Teď přichází na řadu ta nejdůležitější část – krájení. Aby byly všechny kousky křupavé a dokonale propečené, je důležité nakrájet je na stejně velké kusy. V opačném případě se vám ty menší připálí, zatímco ty větší budou nedopečené. Ideální jsou špalíčky silné přibližně 1 cm.
  4. Plech vyložte pečicím papírem a hranolek za hranolkem na něj vyskládejte pěkně vedle sebe.
  5. Ochucení hranolků pak není žádná věda. Zeleninu stačí jen osolit a pokapat olivovým olejem.
  6. Hranolky dejte do trouby a pečte zhruba 15 minut dokřupava.

Mám na něco chuť

Objednám si

Mrkvové hranolky a další variace, se kterými nešlápnete vedle

Zeleninové hranolky lze připravit na mnoho způsobů. Dochutit je můžete sušenými i čerstvými bylinkami, strouhaným sýrem nebo česnekovým olivovým olejem. Fantazii se v tomto případě meze opravdu nekladou. Potřebujete špetku inspirace? Máme pro vás pár tipů.

  1. Celerové hranolky dochuťte strouhaným parmazánem nebo uzenou paprikou a servírujte s česnekovým dipem. Tyhle hranolky si stoprocentně zamilují i zapřísáhlí odpůrci celeru.
  2. Variaci z pastináků doplňte rozmarýnem a podávejte se sýrovým dipem.
  3. Mrkvovým hranolkům sluší kombinace s chilli, tymiánem nebo africkou kořenicí směsí harissa.
  4. Cuketové hranolky obalte ve strouhance ochucené česnekem a tymiánem. Budou pak ještě více křupavé.

Co říkáte? Dostali jste chuť na nebramborové hranolky? Nedivíme se. Prostě hranolky všeho druhu sem – proč? Protože chci.

Související články

Všechny články

Zero waste v kuchyni aneb Jak zužitkovat zeleninu od kořene až po nať

Víte, že až 45 % ovoce a zeleniny se nikdy nesní, ale skončí v koši? Ať už v podobě natí, slupek, nebo přezrálých banánů. Omezit zbytečné plýtvání potravinami je přitom docela snadné. Inspirujte se našimi tipy a začněte třeba hned zítra. 

Neodolatelná hlíva ústřičná aneb 5 vege receptů i pro milovníky masa

Hlíva je v kuchyni všestrannou surovinou, která kraluje stovkám receptů. Báječně chutná pečená, vařená i restovaná. Je to zkrátka skvělá ingredience pro přípravu bezmasých jídel, která vás zasytí a na nichž si navíc náramně pochutnáte.

Rebarbora: 4 recepty z královny jarní zeleniny

Rebarbora neboli reveň je královnou jarní sezóny. Má krásnou sytě růžovou barvu, nakyslou chuť a báječně šmakuje na všechny sladké způsoby.

3 vegetariánská jídla, která musíte vyzkoušet

Ať už s vegetariánstvím teprve začínáte, nebo maso nejíte už několik měsíců či let, inspirace na vegetariánská jídla se hodí vždycky. Připomeňte si, co by v jídle pro vegetariány nemělo chybět a která jsou ta nejlepší. Uvidíte, že budou chutnat i zapřisáhlým masožravcům.

Další článek