Léto ve sklenici aneb Jak zavařovat ovoce

Domácí jahodový džem, švestková povidla či meruňkový kompot ve spíži jsou poklady, jejichž chuť vám během pošmourných dnů připomene letní pohodu. Dříve bylo zavařování důležité z hlediska uchovávání potravin, dnes je to spíše možnost, jak zpracovat přebytky ze zahrady nebo si vychutnat sezónní ovoce a zeleninu i v zimě. Inspirujte se našimi tipy a schovejte si kousek léta do sklenice.

04. 08. 2021

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Zavařovací tipy a triky

  • Sklenice i víčka musejí být vždy perfektně čisté a suché. Den předem je proto omyjte buď v myčce, nebo ve dřezu horkou vodou s kapkou mycího prostředku na nádobí. Víčka je nejlepší naskládat do hrnce a zalít vroucí vodou. Vše pak nechte do druhého dne vyschnout nebo dejte vysušit do trouby předehřáté na 50 stupňů. 
  • Těsně před plněním je dobré sklenice nahřát, aby se džem nebo jiné zavařované směsi neochladily. Stačí je dát na pár minut do trouby předehřáté na 100 stupňů.
  • Pokud máte horkou směs v nahřátých sklenicích, stačí je pevně zavíčkovat a obrátit dnem vzhůru. Víčka díky vzniklému podtlaku sama přilehnou. 
  • Dokud džem nebo jinou zavařeninu nedovaříte, na ochutnávání si vždy vezměte čistou lžičku
  • Do džemů a marmelád přidejte během jejich vaření citronovou šťávu. Ovoce si díky ní uchová svou krásnou barvu a džem bude lépe zakonzervovaný.
  • Že chcete domácí marmelády povznést na vyšší úroveň? Nebojte se experimentovat s kořením, bylinkami či likéry. Báječná je kombinace meruněk a tymiánu nebo amaretta, jahody výtečně doplní vanilkový lusk, třešně si pak skvěle notují s vínem a tymiánem.
  • Jablka perfektně ladí s většinou ovoce, nebojte se je proto přidat do marmelád k jahodám, broskvím, borůvkám nebo hruškám. Nejde o žádné šizení, ba naopak. Jablka totiž obsahují pektin, který je jinak nutné přidávat v podobě želírovacího cukru.

Tip: Plánujete letos zavařovat pro celou rodinu? Nakupujte v obchodech na Dáme jídlo a nechte si dovézt cukr a další nezbytné ingredience rovnou až ke dveřím. 

zavařování

Test želírování

Jak zjistit, zda už má marmeláda nebo džem správnou hustotu? Jednoduše udělejte takzvaný test želírování. Na vychlazený talířek dejte trošku marmelády a projeďte ji vidličkou. Pokud ve směsi zůstane stopa, je hotovo. V opačném případě pokračujte ve vaření.

Místo běžných želírovacích cukrů zkuste na zavařování použít pektin. Džemy tak nebudou přeslazené a lépe vynikne chuť ovoce.

zavařování

Jak zavařovat v troubě

Troubu předehřejte na 180 stupňů. Do plechu s vyšším okrajem nebo do pekáče rozložte čistou utěrku a na ni vyskládejte zavíčkované sklenice s hotovou zavařeninou. Je důležité, aby se vzájemně nedotýkaly. Do použité nádoby pomalu nalijte vroucí vodu, a to do výšky asi 5 cm, vložte ji do trouby a snižte teplotu na 120 stupňů. Malé sklenice s obsahem do 200 ml stačí zavařovat 15 minut, střední sklenice s objemem do 500 ml 20 minut a ty největší s objemem přes 500 ml zavařujte 25 až 30 minut.

Džemy můžete dosladit nejen cukrem, ale také fruktózou, různými rostlinnými sirupy nebo třeba třtinovým cukrem s obsahem melasy.

Jak zavařovat v hrnci

Hrnec vyložte utěrkou, aby se sklenice nedotýkaly přímo jeho dna. Do hrnce pak vyskládejte zavíčkované sklenice se zavařeninou, opět je přitom důležité, aby se vzájemně nedotýkaly. Sklenice pak zalijte vroucí vodou zhruba do poloviny jejich výšky a zvolna zahřívejte na středním plameni. Bez ohledu na objem sklenic zavařujte zhruba 20 minut při teplotě těsně pod bodem varu. 

Na marmelády, džemy i kompoty je nejlepší sezónní ovoce, které je perfektně zralé. Ať už jsou to české jahody, meruňky, nebo borůvky z lesa.

Jak zavařovat v myčce

Sterilování v myčce je hračka. Zavíčkované sklenice dejte do myčky a spusťte program na nejvyšší teplotu.

domácí povidlaDomácí povidla

Jakmile si jednou připravíte domácí povidla, po těch kupovaných už nikdy nesáhnete. Tenhle recept je navíc téměř bezpracný. Stačí jen mít pěkně uzrálé švestky a vše pár hodin povařit.

Ingredience na 6 sklenic

  • 6 kg švestek
  • 1 kg krupicového cukru
  • 240 ml octa
  • 100 ml rumu

Postup

  1. Švestky omyjte, vypeckujte a nakrájejte na menší kousky. Ovoce pak přesypte do velkého hrnce, zasypte cukrem a zalijte octem. Vše rozmixujte tyčovým mixérem a pod poklicí nechte v chladu odpočívat do druhého dne.
  2. Následující den přiveďte povidlový základ k varu a hodinu ho vařte bez pokličky a na nejvyšším plameni. Poté teplotu snižte na mírný plamen, hrnec přiklopte a bez míchání nechte směs pozvolna vařit asi 5 hodin. 
  3. Jakmile směs zhoustne, přidejte skořici, rum a promíchejte ji. Hotová povidla nalijte do čistých a suchých sklenic, a to zhruba centimetr pod jejich okraj. 
  4. Naplněné sklenice zavíčkujte, otočte dnem vzhůru a nechte je do druhého dne vychladnout.
Pokud chcete, aby byla povidla výjimečně aromatická, přidejte do každé sklenice svitek skořice nebo jeden kousek badyánu či hřebíčku.

třešňový kompot

Třešňový kompot 

Když třešně naložíte do sirupu s troškou medu, vznikne lahodný kompot, který chutná božsky samotný i jako přísada do koláčů.

Ingredience

  • 1 kg třešní
  • 800 g krystalového cukru
  • 500 ml medu
  • 125 ml vody
  • 2 svitky skořice
  1. Třešně očistěte, osušte a vložte do čistých a suchých sklenic. V menším hrnci smíchejte cukr, vodu, skořici a med a za stálého míchání zahřívejte na mírném plameni. Jakmile se cukr úplně rozpustí, nalijte vzniklý sirup do připravených sklenic s třešněmi tak, aby bylo ovoce zcela potopené. 
  2. Sklenice zavíčkujte a sterilujte v troubě, hrnci nebo v myčce. 

jahodový džem

Jahodový džem 

Jahodový džem je báječný na chlebu, do koblih, s jogurtem či granolou. Jeho příprava přitom není nic složitého. Celé tajemství spočívá v jahodách. Snažte se sehnat ty české, které dozrály na slunci. Výsledná jahodová dobrota se ničemu nevyrovná, doporučujeme proto zavařit rovnou dvojnásobné množství jahod.

Ingredience na 5 středních sklenic

  • 1,5 kg českých jahod
  • šťáva a kůra ze dvou bio citronů
  • 25 g másla
  • 1,2 kg krupicového cukru
  • pektin v prášku

Postup

  1. Jahody očistěte, zbavte stopky a rozpulte. Ve větší míse je promíchejte s citronovou kůrou, šťávou a cukrem. Mísu přikryjte potravinovou fólií a jahody nechte v chladu odpočívat do druhého dne. Díky maceraci uvolní šťávu a cukr se v ní rozpustí. 
  2. Následující den vložte do lednice malý talířek, který během vaření džemu využijete k testu želírování. Jahodovou směs přelijte do hrnce a na mírnějším plameni pozvolna přiveďte k varu. Jakmile se směs začne vařit, zvyšte plamen na střední stupeň a vařte do zhoustnutí. Zabere to zhruba tak 15 minut. Jakmile vám směs zhoustne, odstavte ji a přidejte do ní máslo. Nakonec vše promíchejte.
  3. Hotový džem přelijte do čistých a suchých sklenic. Uzavřete je, otočte dnem vzhůru a takto nechte džem do druhého dne zcela vychladnout. 

Související články

Všechny články

Jak skladovat potraviny v lednici, aby vydržely co nejdéle?

Nevíte si rady se skladováním potravin v lednici? Poradíme vám, jak uchovávat jídlo, aby vydrželo čerstvé a voňavé, co nejdelší dobu.

Jak naplánovat tu nejlepší dětskou oslavu narozenin?

Naplánovat a připravit dětskou oslavu narozenin může být tak trochu oříšek. Jaké místo vybrat, jaké občerstvení nachystat a co dort? Otázek je zkrátka tolik, že se z nich rodičům mnohdy až tají dech. Proto jsme pro vás dali dohromady hned několik tipů, jak vykouzlit tu nejlepší dětskou oslavu. Co by na ní nemělo chybět a jak ji uspořádat?

Kimchi: Připravte si doma korejský fenomén plný vitamínů

Milujete kimchi? S naším návodem si tuhle fermentovanou dobrotu z Jižní Koreje připravíte doma levou zadní.

Další článek