Kysané zelí: Staročeská superpotravina

Kysané zelí je šťavnaté, křupavé, slané a kořeněné tak akorát. Ale to kupované kysané zelí se tomu domácímu ani zdaleka nevyrovná. Přečtěte si, jak na domácí kvašení, a připravte si tuhle vitamínovou bombu doma.

21. 05. 2021

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Kde se vlastně kysané zelí v Evropě vzalo? Byli to už východní Slované, kteří od mongolských nájezdníků odkoukali jejich způsob uchovávání potravin pomocí mléčného kvašení. Během válečných výprav se Mongolové ze začátku živili převážně čínským zelím naloženým v octě, které jejich tělu dodalo dostatek vitamínů a živin. Postupem času jim ale zásoby z domova samozřejmě došly, a tak čínské zelí nahradili tím naším hlávkovým. 

Tip: Nechce se vám čekat týdny na to, až bude zelí pěkně nakvašené? Na Dáme market si můžete kysané zelí objednat a za 30 minut bude u vás.

Kysané zelí půl zdraví

Kysané zelí je na konci zimy pro tělo doslova vitamínovou bombou. Obsahuje pořádnou porci vitamínů C a K, železa, vlákniny a laktobacilů. Už kapitán James Cook byl proslulý tím, že na moře nevyplul bez pořádné zásoby kysaného zelí, které jeho posádku chránilo před kurdějemi. Pro námořníky bylo zelí hlavním zdrojem živin a bez nadsázky lze říct, že bez něj by byla Amerika objevena až o pěknou řádku let později. Kysané zelí podporuje imunitní systém, zdravou střevní mikroflóru a díky vitamínu C je to silný antioxidant.

Jak naložit zelí

Nakládat můžete v podstatě jakékoliv zelí, nejlepší jsou však pozdní odrůdy toho kruhárenského, které jsou speciálně vyšlechtěné pro nakládání. Mají totiž vyšší obsah cukru, jsou křehčí a také šťavnatější. Kysané zelí seženete samozřejmě i v obchodě, proces sterilizace však zpravidla zabije všechny probiotické kultury. Nejlepší je proto vyrobit si kysané zelí doma. Je to nadmíru snadné a v lednici vám pak bez problémů vydrží pár týdnů.

Jak naložit kysané zelí

Domácí kysané zelí

Valašská kyselica, zelňáky nebo neotřelé saláty. Způsobů, jak si na kysaném zelí pochutnat, jsou desítky. Tradičně se do kysaného zelí přidává hořčičné semínko, křen, bobkový list, jalovec nebo pár jablek. Pro začátek si však bohatě vystačíte s tímto základním receptem. Jakmile budete mít proces kvašení v malíku, můžete popustit uzdu fantazii a zkoušet nové kombinace. 

Tip: Že vám české kysané zelí nechutná? Zkuste jeho asijskou variantu v podobě kimchi. Podrobný návod, jak na to, najdete na blogu. 

Ingredience

  • 2 kg zelí
  • 40 g soli

Postup

  1. Ze všeho nejdříve zbavte zelí svrchních špinavých a potrhaných listů. Hlávky rozkrojte na půl, vyřízněte košťál a zelí nakrouhejte na hrubší nudličky.
  2. Nakrájené zelí dejte do velké mísy, přidejte sůl a důkladně promíchejte. Poté mísu zakryjte čistou utěrkou a nechte zelí odležet, dokud nepustí šťávu.
  3. Mezitím pečlivě vymyjte nádobu na kvašení, ideální je tradiční český zelňák nebo nádoba z kameniny, poslouží také klasické zavařovací sklenice s víčkem.
  4. Zelí dávejte do nádoby po částech a vždy jej pečlivě upěchujte. Na závěr přilijte zbylou šťávu z mísy a zatižte talířkem nebo čistým oblázkem tak, aby bylo zelí ponořené a nepřišlo do kontaktu se vzduchem.
  5. Nádobu přikryjte a  zelí nechte dva týdny při pokojové teplotě kvasit. Poté ho skladujte v teplotách okolo 10 °C.

Související články

Všechny články

Přivítejte chlazené hotovky na Dáme jídlo

Říká se, že snídaně je základ dne. Souhlasím, ale co takový oběd a večeře? Nevím jak vy, ale já když se ošidím o oběd, jsem protivná a bez energie. Pokud přijdu o večeři, tak s jistotou vím, že před spaním vyluxuju ledničku a v noci nebudu spát. Spoustu z vás určitě ví, o čem mluvím.

Burrito, nachos, quesadilla: Zažijte letní mexickou fiestu

Křupavé burrito, delikátní sýrové nachos nebo pikantní quesadila? Ať máte chuť na jakoukoliv dobrotu z mexické kuchyně, vždy je to trefa do černého. Obzvlášť pokud vyzkoušíte některý z našich receptů.

Jak vypadá zdravé jídlo? Zůstaňte fit už napořád

Jíst pečivo, nejíst pečivo? Dopřát si zákusek ke kávě? Omezit maso? Nejen takové otázky se honí v hlavě každému, kdo se chce začít stravovat zdravěji a v důsledku toho zhubnout nebo získat lepší fyzickou kondici. V současné době plné nejrůznějších stravovacích trendů a výživových poradců zastávajících často protichůdná stanoviska není jednoduché se zorientovat a najít si to „svoje“. Pojďme se proto podívat, jak by mělo vypadat zdravé jídlo a jak to udělat, aby vám zároveň i chutnalo.

Pečeme s kuchyňským robotem aneb Nejlepší domácí koblížky

Toužíte po nadýchaných a vláčných koblížcích? Vyzkoušejte sílu domácího robota a proměňte svou kuchyň v tu nejsladší pekárnu!

Další článek