Koprová omáčka 3× jinak

Milujete tradiční českou koprovku? Pak z následujících třech receptů budete naprosto unešení. PS: Máme pro vás i veganskou variantu téhle delikátní pochoutky.

03. 05. 2022

Veronika
Hochmut

Verča má ráda 3 věci. Kávu, psaní a nohy v teple. A někde mezi tím se nachází i vášeň k vaření a především k ochutnávání nejrůznějších jídel.

O autorovi

Někdo ji miluje, jiný nenávidí. Koprovka je tradičním českým pokrmem, ale také postrachem dětských žaludků v řadě školních jídelen. Nic není tak horké, jak se uvaří, a proto jsme pro vás připravili hned tři recepty na koprovou omáčku, díky kterým na tohle jídlo možná změníte názor.

Koprová omáčka

Základem koprovky je vývar

Symfonie chutí v koprové omáčce vzniká především díky smetaně, octu, kopru a vývaru. Ano, čtete správně. Základem poctivé koprovky je skutečně silný a kvalitní hovězí vývar. Tato varianta je žádoucí především ve chvíli, kdy víte, že budete omáčku servírovat k hovězímu masu. Pokud se chystáte na koprovou rychlovku bez masa a s vejcem, pak vám bude stačit i vývar z kuřete, případně se hravě obejdete i bez něj.

TIP: Nevíte, jak připravit pomalu tažený vývar? Mrkněte na náš článek o přípravě tohoto kuchařského zlata.

Recept na koprovou omáčku

  • 600 ml vývaru
  • 25 g másla
  • 25 g hladké mouky
  • 250 ml smetany ke šlehání
  • 60 ml octa
  • čerstvý kopr
  • cukr podle chuti

Postup:

Připravte si kastrol a vložte do něj máslo. Na mírném stupni jej nechte zpěnit a následně přisypte hladkou mouku. Metličkou směs důkladně míchejte, dokud mouka dělá bublinky. Poté přilijte přibližně polovinu vývaru a vše rychle promíchejte, měla by vzniknout hustší kaše. Přiveďte ji k varu a nechte pár minut povařit. Během vaření ji občas zamíchejte, aby se mouka neusadila na dně. Poté přilijte zbytek vývaru, důkladně vše promíchejte a nechce zvolna vařit přibližně 15–20 minut.

Na sporák si připravte další kastrůlek a do něj nalijte ocet. Přiveďte jej k varu a svařte ho přibližně na třetinu původního množství. Nezapomeňte během toho větrat. Zápach octa je totiž velmi silný.

Do připravené omáčky nalijte smetanu, promíchejte a nechte chvíli povařit. Poté pomalu přilijte svařený ocet, přidejte cukr a sůl dle chuti a na závěr přisypte najemno nasekanou koprovou nať. Podávejte s hovězím masem a houskovým knedlíkem.

Kopr

Kopr patří mezi jednoleté byliny a pochází ze západní Asie. Lidé ho používají jako koření již od starověku, ale našel své uplatnění také jako léčivá bylina. Mírní zažívací obtíže a nadýmání, také pomáhá ledvinám, tiší dráždivý kašel a zklidňuje mysl.

Pokud se chystáte pěstovat kopr, čeká vás velká úroda a prakticky zadarmo. Kopr si totiž žije vlastním životem a stačí, když jej v květnu vysejete do záhonu, a o koprovou nadílku máte vystaráno. Myslete však na to, že kopr roste do výšky kolem jednoho metru, takže patří mezi mohutné rostliny. Koprovou nať můžete sklízet ve chvíli, kdy dosáhla výšky přibližně 10 centimetrů.

Jednoduchý recept na koprovou omáčku bez vývaru

  • 50 g másla
  • 50 g hladké mouky
  • 1 lžíce oleje
  • 750 ml plnotučného mléka
  • sůl
  • cukr krupice (dle chuti)
  • 15 g nasekaného čerstvého kopru

Postup:

Nejprve si v kastrolu rozpusťte máslo. Jakmile se lehce zpění, zaprašte jej moukou a míchejte, dokud nevznikne jíška. K ní následně přilijte mléko a celý základ na koprovku důkladně promíchejte a přiveďte k varu.

Omáčku vařte přibližně 5 minut, poté do ní přidejte sůl, cukr a ocet, vše dle chuti. Směs nechte vařit dalších 5 minut a na závěr přidejte čerstvý kopr. Koprovku podávejte s vejcem a bramborami.

Veganská koprová omáčka

  • 25 g rostlinného másla
  • 25 g hladké mouky
  • 500 ml rostlinného mléka
  • 100 ml rostlinné smetany
  • hrst čerstvého kopru
  • 2 lžičky cukru
  • 1 lžička soli
  • ocet (dle chuti)

Postup:

Připravte si kastrol a vložte do něj rostlinné máslo. To nechte na mírném stupni zpěnit a následně jej zasypte hladkou moukou. Vše důkladně promíchejte tak, aby vznikla jíška. Do hrnce s jíškou nalijte rostlinné mléko a míchejte, dokud základ na omáčku nezhoustne. Poté přilijte rostlinnou smetanu a přidejte cukr a sůl. Koprovku nechte chvíli povařit a následně do ní přidejte nasekaný kopr a ocet dle chuti. Podávejte s veganskou přílohou (např. brambory a tofu).

Tak co? Podařilo se nám změnit váš názor na koprovku? Vyzkoušejte tu klasickou z vývaru nebo netradiční veganskou variantu koprovky. Tak či onak, o chutný nedělní oběd budete mít rozhodně postaráno!

Související články

Všechny články

Tofu 4× jinak aneb Odlehčete svému masovému jídelníčku

Přemýšlíte nad tím, jak odlehčit svému jídelníčku od masa? Vyzkoušejte naše recepty s tofu, které vás zasytí, dodá tělu potřebné živiny a navíc báječně chutná.

Rajská omáčka: Recept na poctivou českou klasiku

Někdo miluje tu s masovými kuličkami, jiný do ní labužnicky noří plněné papriky a jsou i tací, kterým chutná jedině s plátkem hovězího. Řeč je o rajské omáčce, oblíbeném jídle, které mnozí znají již od dětství. Kde se vzala a jak se vaří rajská omáčka?

Nejpestřejší vietnamské tipy

Spousta barevné zeleniny. Ať už syrové, připravené v páře, grilované a nebo vařené…. to je základ oblíbené vietnamské kuchyně. Jedná se o jednu z nejpestřejších a nejzdravějších kuchyní vůbec. Jídla ve většině případech obsahují ještě…

Návod na dokonalou vepřovou panenku? Odpověď zní sous-vide!

Sous-vide je poslední dobou čím dál více oblíbenou přípravou masa. O co se vlastně jedná a jak si můžete doma připravit lahodnou vepřovou panenku, jako z restaurace?

Další článek