Knedlíky na slano i na sladko. Naučte se udělat ty nejlepší

Kynuté, bramborové, karlovarské, ovocné, plněné nebo chlupaté. Knedlíky jsou český fenomén a nepostradatelná součást naší kuchyně. Nejen proto jejich příprava patří k základům, které by měl mít každý kuchař v malíku. Odjakživa se totiž ti, kteří umějí ty nejlepší knedlíky, těší u rodinného stolu náležitému respektu a obdivu. 

09. 04. 2021

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Samotný původ knedlíků je nejasný a dodnes je jablkem sváru mezi Čechy, Němci a Rakušany. Jisté ale je, že samotný výraz knedlík je přejatý z německého „knödel“. A protože vůči poněmčeným výrazům cítili čeští vlastenci a významné osobnosti v čele s Janem Husem jistou dávku nevraživosti, hojně se pro knedlíky využíval také výraz šišky. 

První zmínku o knedlících najdeme už v antice a posléze i ve středověku, kde byly pokrmem jak bohatých, tak chudých. Prapůvodní knedlíky vypadaly spíše jako ty naše játrové a vařily se převážně ze směsi masa. Bílá mouka byla tehdy luxusem a přidávala se pouze do drahého bílého pečiva. Knedlíky, jak je známe dnes, se pak v české kuchyni začaly objevovat v 17. století. Ovšem jejich skutečná sláva přišla až s českou gastronomickou průkopnicí a autorkou kuchařek Magdalenou Dobromilou Rettigovou na začátku 19. století. 

Na knedlících si můžete pochutnat nejen v české kotlině nebo u našich německých a rakouských sousedů. V různých podobách se s nimi setkáte po celém světě. V Číně tradičně připravují masem plněné knedlíčky „dim sum”, Gruzínci zase „kinkal”, v Ghaně pak mají polévkové knedlíčky „fufu” a v Indii zase „modak”, což jsou vlastně knedlíky na sladko. 

Tip: Dopřejte si porci nových chutí navíc a objednejte si na Dáme jídlo asijské knedlíčky dim sum. 

Jak připravit knedlíky

České knedlíky se připravují buď ve vroucí osolené vodě, nebo na páře. Podle chuti knedlík připravený na páře od toho vařeného ve vodě nerozpoznáte, lišit se mohou jen vzhledem. Ty napařené mívají na pohled obvykle hezčí a rovnoměrný tvar. Ať už ale vaříte knedlíky bramborové, houskové, nebo kynuté, důležité je těsto správně propracovat, aby byl knedlík ve výsledku pevný, a přesto nadýchaný. Hněťte těsto proto tak dlouho, než je hladké a hebké. 

Mám na něco chuť

Vaření knedlíků na páře

Největší karambol při přípravě knedlíků může přijít během vaření. Nejbezpečnější cestou je připravovat knedlíky na páře. A to buď v troubě s parním programem, nebo klasicky na pařáku v hrnci. Zabere vám to zhruba 25 minut, doba vaření ale samozřejmě závisí na velikosti knedlíku. 

Vaření knedlíků ve vodě

Chcete-li knedlíky vařit ve vodě, dobře ji osolte a přiveďte k mírnému varu. Do hrnce pak vložte knedlík, zakryjte hrnec pokličkou a v polovině doby vaření knedlík otočte. Jakmile ho vytáhnete z vody, propíchejte ho vidličkou, aby z něj unikla pára a nesrazil se. 

Krájení knedlíků

Dalším oříškem může být krájení knedlíků. Aby byly plátky tak akorát silné, krájejte knedlíky buď ostrým nožem na pečivo, nebo nití, což není nic složitého. Nit protáhněte pod knedlíkem, udělejte okolo něj smyčku, oba konce překřižte a utáhněte. 

Jak ohřát knedlíky?

Kupované i domácí knedlíky ohřívejte nejlépe na pařáku, a to zhruba 5 minut. Jen tak si zachovají svou nadýchanost a vláčnost. Chcete-li knedlíky ohřívat v mikrovlnce, pokropte je vodou, vložte do mikrotenového sáčku a ohřívejte asi 1 minutu.

Nejlepší kynuté knedlíky

Houskové knedlíky jsou báječnou přílohou ke každé české omáčce. Na jejich přípravu přitom potřebujete veskrze obyčejné ingredience – mouku, vejce, vodu nebo mléko, sůl a droždí. Jestliže to s kynutým těstem umíte, chutný výsledek na talíři máte v podstatě jistý. Kynutý houskový knedlík pak není o nic složitější, do základního těsta jen přidáte den staré nakrájené pečivo. 

Ingredience

  • 500 g hrubé mouky
  • ½ lžičky soli
  • 1 vejce
  • 1 žloutek
  • 300 ml mléka
  • 10 g čerstvého droždí

Postup

  1. Mléko ohřejte tak, aby bylo vlažné, rozdrobte do něj droždí, promíchejte a poté v něm ještě rozmíchejte vejce se žloutkem.
  2. Ve větší míse smíchejte mouku se solí, uprostřed udělejte důlek a vlijte do něj tekutou směs. Vyhrňte si rukávy a pusťte se do hnětení vařečkou. Asi po 10 minutách by mělo být těsto krásně vláčné a hebké. Samozřejmě, máte-li doma kuchyňského robota s hnětacím hákem, přenechte ruční práci jemu. Pokud chcete připravovat houskové kynuté knedlíky, v této fázi do těsta vmíchejte na kostičky nakrájené pečivo.
  3. Uhnětené těsto přikryjte utěrkou a nechte zhruba hodinu kynout na teplém místě, kde není průvan. Správně vykynuté těsto poznáte podle toho, že zdvojnásobí svůj objem.
  4. Do velkého hrnce dejte vařit vodu. Pokud chcete připravovat knedlíky na pařáku, vodu nalijte jen do třetiny hrnce a jakmile se začne voda vařit, dejte do hrnce napařovák vystlaný čistou utěrkou.
  5. Vykynuté těsto si dejte na pomoučenou pracovní plochu, trochu ho propracujte a vytvořte z něj dvě stejně velké koule, ze kterých vytvarujte rovnoměrné válečky. Ty pak vložte do vroucí osolené vody nebo na napařovák a vařte pod poklicí asi 25 minut.
  6. Na závěr knedlíky vyndejte z vody a nakrájejte je nití nebo ostrým nožem na pečivo.

Mám na něco chuť

Bramborové knedlíky

Bramborové knedlíky se začaly připravovat v době hladomoru, kdy byly brambory jedinou dostupnou surovinou. Díky své báječné chuti ale rychle zdomácněly a staly se součástí jídelníčku i v lepších časech. A postupně se začaly objevovat i v různých variantách. Jako knedlíky špekové, chlupaté nebo plněné.

Do bramborového těsta přijdou sotva 4 ingredience, při jeho přípravě ale na vás číhá řada nástrah. Použít brambory vařené, nebo syrové? Jaký varný typ brambor je nejvhodnější? Je lepší těsto s dětskou krupičkou, krupicí, nebo hrubou moukou? 

  • Na bramborové těsto používejte brambory varného typu A
  • Nejlepší chuti i konzistence bramborových knedlíků dosáhnete s dětskou krupičkou.
  • Brambory vždy nejdříve uvařte ve slupce, sceďte, oloupejte a nechte vychladnout. 
  • Čím více krupice do těsta dáte, tím méně nadýchaný a hutnější knedlík bude. Ideální je, aby bylo v těstu 60 % brambor a 40 % krupice
  • Bramborové těsto snese hodně soli, aby nebyl výsledek mdlé chuti, počítejte na 500 g brambor půl lžičky soli. 
  • Polovinu brambor do těsta nastrouhejte nahrubo a druhou část najemno
  • Pokud připravujete bramborové knedlíky s uzeným a jinými náplněmi, nejdříve si uvařte směs a nechte ji vychladnout. Následně se pusťte do zpracování bramborového těsta a jeho plnění.
  • Bramborové knedlíky vařte v osolené vodě okolo 20 minut a hlídejte, aby se vám nepřichytily ke dnu.
  • Po uvaření knedlíky propíchejte vidličkou, aby z nich unikla nahromaděná pára.

Základní těsto na bramborové knedlíky

Ať už připravujete klasické bramborové knedlíky, nebo ty plněné, s tímto základním receptem u stolu zaručeně uspějete.

Ingredience

  • 600 g brambor varného typu A
  • 240 g dětské krupičky
  • 1 vejce velikosti S
  • ½ lžičky soli

Postup

  1. V osolené vodě uvařte brambory ve slupce, poté je oloupejte a nechte vychladnout.
  2. Jednu polovinu brambor nastrouhejte nahrubo, tu druhou najemno. Ve velké míse smíchejte nastrouhané brambory s vejcem, solí a dětskou krupičkou. Těsto hněťte rukama, dokud se vše pěkně nepropojí a těsto se vám nepřestane lepit na ruce.
  3. Pokud připravujete bramborové knedlíky jako přílohu, rozdělte ho na dvě poloviny, ze kterých vytvarujte dva stejně velké válečky. Při přípravě plněných bramborových knedlíků těsto rozválejte zhruba na 0,5 cm až 1 cm silný plát a rozdělte ho na stejně velké čtverce. Do středu každého z nich dejte lžíci vychladlé směsi, všechny čtyři konce spojte a uzlíček plněného těsta opatrně poválejte v dlaních, aby vám z něj vznikl kulatý knedlík.

Ovocné knedlíky z tvarohového i kynutého těsta

Ovocné knedlíky se sezónním ovocem jsou prostě klasika, bez které by léto nebylo létem. Varianta z tvarohového těsta je rychlá, ta z kynutého zase svátečnější a sytější. V obou případech ale na knedlíky přijde posypka v podobě strouhaného tvarohu smíchaného s cukrem a přelitého máslem. 

  • Do knedlíků můžete dát jak čerstvé, tak i mražené ovoce. Vždy však musí být suché a bez přebytečné vody, která by knedlík rozmočila.
  • Kynuté knedlíky po uvaření propíchněte.

Chcete-li si ušetřit práci, inspirujte se rakouskou kuchyní. Tvarohové knedlíčky se vaří neplněné a až na talíři se zalijí krátce povařeným ovocem.

Když vařené tvarohové knedlíky obalíte v dozlatova opražené strouhance, pozvednete tohle obyčejné letní jídlo do nebeských výšin.

Tvarohové knedlíky s meruňkami

Tvarohové těsto je lehké a jeho příprava vám zabere sotva pár minut. Tvarohové knedlíky chutnají báječně s jahodami, švestkami i meruňkami. Sáhnout můžete samozřejmě i po menším, bobulovém ovoci, tvarování knedlíků je pak ale trochu pracnější.

Ingredience

  • 250 g měkkého tvarohu
  • 250 g meruněk
  • 2 žloutky
  • 150 g hrubé mouky
  • špetka soli
  • máslo, tvrdý tvaroh a cukr na ozdobu

Postup

  1. V míse smíchejte měkký tvaroh s vejcem, solí a moukou. Lehce promíchejte a nechte těsto 10 minut odpočinout.
  2. Do velkého hrnce dejte vařit vodu, omyjte jahody a osušte je.
  3. Odleželé těsto vyklopte na pomoučenou pracovní plochu a vyválejte jej do tvaru válečku. Ten si rozkrájejte na stejně velké dílky. Každý kousek těsta poté dlaní lehce stlačte, do středu dejte meruňku, obalte ji těstem a vzniklý uzlík jemně v ruce vyválejte do kulatého tvaru.
  4. Připravené knedlíky vložte do vroucí vody a vařte 5 až 7 minut podle jejich velikosti. Mezitím si připravte směs na ozdobu – tvaroh nastrouhejte a smíchejte s cukrem, máslo nechte rozpustit v rendlíku.
  5. Uvařené knedlíky vylovte děrovanou vidličkou, na talíři je pak posypte tvarohovou směsí a vše přelijte máslem.

Mám na něco chuť

Kynuté borůvkové knedlíky

Nenechte se zmást, do tohoto kynutého těsta můžete zabalit jakékoliv sezónní ovoce. Báječnou variantou jsou vedle borůvek také maliny, rybíz, meruňky nebo švestky. Fantazii se zkrátka v případě ovocných knedlíků opravdu meze nekladou. Chcete-li, aby byl výsledek na talíři pěkně barevný, přelijte knedlíky ovocnou omáčkou neboli žahourem.

Ingredience

  • 500 g hrubé mouky
  • ½ lžičky soli
  • 20 g krupicového cukru
  • 10 g čerstvého droždí
  • 250 ml vlažného mléka
  • 300 g borůvek
  • máslo, tvrdý tvaroh a cukr na posypání
  1. Ve větší míse promíchejte metličkou mouku se solí a cukrem. Suchá směs se díky tomu nakypří a těsto pak bude lépe kynout. Uprostřed udělejte důlek, přilijte mléko, vyklepněte vejce a nakonec do něj rozdrobte droždí.
  2. Všechny ingredience důkladně promíchejte a hněťte buď v robotu, nebo rukama, a to tak dlouho, dokud nebude těsto hebké a nelepivé.
  3. Propracované těsto vyklopte na pomoučenou pracovní plochu, vyválejte z něj válec a rozkrájejte ho na 10 až 12 stejně velkých dílků.
  4. Každý kousek těsta rukou jemně stlačte, doprostřed dejte lžíci borůvek a zabalte je do těsta. Rukama pak uzlíček těsta jemně vyválejte do kulatého tvaru.
  5. Plněné knedlíky pokládejte na plech potřený olejem, aby se vám na něj nepřichytily. Postříkejte je vodou z rozprašovače a nechte kynout asi 30 minut, než zdvojnásobí svůj objem.
  6. Vykynuté knedlíky vařte zhruba 20 minut na páře. Zachovají si tak svůj tvar a navíc nehrozí, že by se vám těsto protrhlo a ovoce vyteklo do vody. Mezitím si připravte tvarohovou směs a rozpusťte máslo.
  7. Knedlíky vylovte děrovanou lžící a podávejte posypané tvarohovou směsí a přelité máslem.

Knedlíky na desítky způsobů

Češi jsou doslova národem knedlíkářů. Jakmile budete mít přípravu českých knedlíků v malíku a dostanete chuť zkusit zase něco nového, vydejte se pro inspiraci do rakouské, německé či asijské kuchyně.

Související články

Všechny články

Zdravá večeře? Připravte zeleninové bramboráky!

Bramboráky se zeleninou jsou jednoduché na přípravu a báječně v nich zužitkujete zbytky zeleniny. Batáty, cukety, dýně nebo mrkev nabízejí desítky způsobů, jak tuto českou klasiku obměnit, zpestřit a zároveň odlehčit. Pokud je chcete připravit ještě ve zdravější podobě, nesmažte je na pánvi, ale upečte bramboráky v troubě. Jak na to?

Zeleninové placky tisíckrát jinak

Placičky z nejrůznějších druhů zeleniny přinášejí nespočet skvělých možností a kombinací. Nechte se unést vlastní fantazií a připravte si zdravé zeleninové hody!

Plněné bramborové knedlíky na sladko i na slano

Ať už s ovocem, tofu, nebo uzeným, plněné bramborové knedlíky patří mezi oblíbená jídla většiny Čechů. Čím vším můžete tyto chutné kuličky naplnit a ve kterých světových kuchyních lze najít jejich obdobu?

Novoroční tradice? Nezapomeňte na čočku!

Co by to byl Nový rok bez porce poctivé domácí čočky? Vyzkoušejte jeden z našich lahodných receptů.

Další článek