Kefír: Jeho benefity pro tělo a recept na kefírovou buchtu

Kefír - blahodárný nápoj, který se řadí mezi kysané mléčné výrobky. Skrývá v sobě nejen mléčné bakterie, ale i kvasinky. Že vás takový obsah spíše děsí? To vůbec není třeba. Co je to kefír, jaký je rozdíl mezi kefírem a kefírovým mlékem a jak upéct dokonalou kefírovou buchtu?

12. 04. 2023

Veronika
Hochmut

Verča má ráda 3 věci. Kávu, psaní a nohy v teple. A někde mezi tím se nachází i vášeň k vaření a především k ochutnávání nejrůznějších jídel.

O autorovi

Co je to kefír

Kefír je fermentovaný neboli kysaný mléčný nápoj. Vzniká přidáním prospěšných bakterií a kvasinkových kultur ve formě kefírových zrn do mléka. Ty se v mléce živí cukry, které se v něm přirozeně vyskytují, a výsledkem je právě kefír.

Kefírová houba

Kefírová zrna se označují i jako tibetská houba a Tibet je také jednou z původních domovin tohoto zdraví prospěšného mléčného výrobku. Kefírová zrna svým vzhledem nápadně připomínají květák a můžete je koupit na trhu i samostatně a použít je pro výrobu domácího kefíru. Pokud vás ale výroba vlastního fermentovaného nápoje příliš neláká, můžete si v obchodech koupit již hotový kefír.

Jak vyrobit domácí kefír

Jak už bylo řečeno, pro výrobu domácího kefíru budete potřebovat kefírová zrna. Pochopitelně záleží na množství kefíru, které budete chtít vyrobit. Na přípravu 1 litru kefíru budete potřebovat 1–2 lžíce kefírových zrn. A jaký je další postup?

Postup:

  1. Připravte si větší zavařovací sklenici.
  2. Vložte do ní kefírová zrna a zalijte je plnotučným mlékem.
  3. Okraj sklenice zakryjte látkou a upevněte ho gumičkou.
  4. Sklenici nechte v pokojové teplotě odpočívat 24 hodin. Poté obsah sklenice vypijte nebo vložte do lednice.

recept na kefír

TIP: Na přípravu kefíru používejte zásadně čistou zavařovací sklenici a plastovou či dřevěnou lžičku. Kovové nádobí by mohlo celý nápoj znehodnotit.

Proč pít kefír

Možná si teď kladete otázku, proč byste měli pít nápoj, který je plný bakterií a kvasinek. Odpověď je jednoduchá. Kysané mléčné výrobky jsou daleko lépe stravitelné než mléko. Kyselé prostředí navíc zajišťuje lepší stravitelnost bílkovin a vstřebávání vápníku.

Krom toho bakterie mléčného kvašení dokážou ve střevech vytvářet vitamíny (například vitamín B, C, A a K). V kefíru pak najdete také hořčík, vápník nebo třeba kyselinu listovou. V neposlední řadě se kefíru připisuje schopnost zabraňovat růstu hnilobné mikroflóry v trávicím ústrojí. Sečteno podtrženo, pravidelné popíjení kefíru vám povzbudí trávicí trakt a podpoří i vaši imunitu.

Jaký je rozdíl mezi kefírem a kefírovým mlékem

Rozdíl mezi kefírem a kefírovým mlékem je vcelku prostý. Kefírové mléko je rovněž mléčný nápoj, který je svým složením velmi podobný kefíru, nicméně disponuje nižším obsahem kvasinek a řidší hustotou. Na trhu pak najdete různá kefírová mléka, z nichž některá jsou neochucená, jiná mají například čokoládovou, vanilkovou nebo ovocnou příchuť. Mohou být tedy příjemnější variantou pro ty z vás, kteří příliš neholdují oné kyselé chuti kefíru a spíše si potrpí na sladší nápoje.

Kefírová buchta

Věřte nebo ne, kefír nemusíte konzumovat pouze samostatně. Je totiž skvělou ingrediencí, kterou vyšperkujete nejeden dezert. Mezi velmi oblíbené kefírové moučníky patří především známá kefírová buchta. Jak si takovou dobrotu připravit v pohodlí domova?

Kefírová buchta - recept

  • 500 ml kefíru
  • 250 g hladké mouky
  • 180 g třtinového cukru
  • 5 lžic kakaa
  • 1 lžička jedlé sody
  • 6 g prášku do pečiva
  • 120 ml řepkového oleje
  • 2 vejce

Postup:

  1. Do větší mísy nasypte všechny suché ingredience.
  2. Poté postupně přidávejte mokré suroviny. Následně vše důkladně promíchejte.
  3. Předehřejte si troubu na 170 °C.
  4. Větší plech vymažte tukem a vysypte moukou. Poté do něj nalijte těsto na kefírovou buchtu.
  5. Moučník pečte přibližně 30–35 minut.

TIP: Chcete si připravit buchtu na plech, ale kefírová buchta vás příliš neláká? Zkuste náš recept na dokonalý perník!

Který pokrm si připravíte jako první? Kefírovou buchtu, či domácí kefír? V každém případě nezapomeňte kysané mléčné výrobky pravidelně zařazovat do svého jídelníčku.

Související články

Všechny články

Co s velikonočními vajíčky? Vyzkoušejte 3 recepty z vajec

Zbyla vám letos po velikonočních svátcích spousta vařených vajíček? Poradíme vám, jak z nich snadno a rychle vykouzlit chutné a atraktivní pokrmy.

Chřest: Recept na polévku, quiche i lahodné holandské vejce

Sezóna českého chřestu je poměrně krátká. Začíná v polovině dubna a končí na sv. Jana, tedy 24. června. V některých supermarketech chřest sice můžete sehnat po celý rok, ten z dovozu ale za tím českým výrazně zaostává v chuti. Jaké existují druhy chřestu a co všechno z něj můžete vykouzlit?

Příběh sendviče a 5 amerických ikon, které musíte ochutnat

Americká klasika – to nejsou jen donuty, burgery a BBQ na tisíc způsobů. Spojené státy jsou kolébkou sendvičů a snad každé větší americké město má svou vlastní verzi obloženého chleba. Ostatně věřili byste, že v USA se sní průměrně 300 milionů sendvičů denně? Sendvič je totiž skvělé jídlo do ruky do práce i do školy, na rodinný výlet nebo piknik s přáteli. Inspirujte se naším výběrem těch nejlepších.

Cheesecake z kozího sýru s šalotkový chutney od Pavla Berkyho

Kozí sýr je delikatesa, která si jistě zaslouží naši pozornost. Hodí se do pomazánek, salátů, sendvičů, omelet i do sladkých pokrmů. Jaký recept z kozího sýru pro vás připravil všestranný Pavel Berky?

Další článek