Kdy jsou Velikonoce a jak se plete pomlázka?

Velikonoce. Svátky ovoněné křupavým mazancem i příslibem posledního letošního lyžování. Proč je ale vlastně slavíme, na který den letos připadají a jak se plete pomlázka, se kterou koledovali naši pradědečci? To vše se dozvíte v dnešním článku.

10. 02. 2023

Jana
Brücknerová

Pro Janu je jídlo nekonečnou studnicí inspirace. Každodenní poznávání nových chutí, vůní a kombinací vnímá jako příjemné zpestření smyslů, ale i možnost, jak se dozvědět co nejvíce o kvalitě a původu surovin či kulturních zvyklostí…

O autorovi

Co jsou Velikonoce a proč se slaví?

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, během kterého věřící oslavují zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Samotný název je odvozen od tzv. Velké noci, což byla ona magická noc, která se odehrála ze soboty na neděli a během které došlo k Ježíšově vzkříšení. Velikonoce však symbolizují mnohem víc. Přinášejí s sebou příslib jara a milují je zejména děti, které s radostí malují vajíčka, těší se na koledování a pletou pomlázky.

Velikonoce v roce 2023

Na Velikonocích je zajímavé to, že každý rok připadají na jiný den. Respektive mají pevně stanovené datum, ale řadí se mezi tzv. pohyblivé svátky. Samotné datum se pak mění v závislosti na datu prvního úplňku po jarní rovnodennosti. V roce 2023 připadá velikonoční pondělí na 10. dubna. Mnozí se tak mohou těšit na prodloužený víkend, který vychází na 7. až 10. dubna.

Chcete se dozvědět více o velikonočních tradicích? Mrkněte na náš starší článek o velikonočních zvyklostech a kuchyni.

Pletení pomlázky: Tradice, která nestárne

Stejně tak jako dříve i dnes nese na vesnicích koledování s pomlázkou svoji signifikantní společenskou funkci. Tato tradice je vlastně poměrně jednoduchá. Na Velikonoční pondělí hoši a muži vstanou brzy ráno za svítání, aby z čerstvě natrhaných proutků upletli krásnou a silnou pomlázku. Poté se vydávají na koledu – obcházejí známá i neznámá děvčata, rodiny a sousedy, aby místní dámy pořádně vyšlehali.

Dívky hochům za jejich službu darují barvená vajíčka, nalijí panáka něčeho tvrdšího a na konec pomlázky navážou barevnou pentli, aby každý viděl, kolik dívek letos koledník stihl vyšlehat. Často se jedná o příjemné rodinné či přátelské setkání a posezení u pečeného beránka, mazance nebo zelené velikonoční nádivky.

Tip: Připravte si k pletení pomlázky něco na zub. Nakupte to nejlepší na Dáme market a připravte si doma velikonoční hostinu.

Když ženy šlehají muže

Ač se to může zdát neuvěřitelné, napříč historií nebyly šlehány jen nebohé ženy. Představte si, že například v polovině 14. století se pomlázkou šlehali milenci a manželé navzájem a podle kronik prý za mistra Jana Husa dokonce šlehaly ženy své muže, aby na Velikonoční pondělí neměli moc velké choutky. Ti jim to ovšem v úterý mohli právoplatně a se vším všudy vrátit. Postupem času se zvyk ustálil tak, jak ho známe dnes, tedy že muži za vyšlehání dívky ještě dostanou výslužku. No, nic naplat, dámy, alespoň neuschneme.

Pokud se letos chcete s pomlázkou na Velikonoční pondělí opravdu vytáhnout, ale její pletení z více prutů vám přijde jako nadlidský úkol, nezoufejte. Po pár pokusech zjistíte, že se jednotlivé kroky opakují stále dokola, a zanedlouho se stanete mistrem řemesla. Máme pro vás zaručený návod, jak uplést tu nejparádnější pomlázku na vsi.

Návod na pletení pomlázky z osmi prutů

Než se pustíte do samotného pletení, je třeba nařezat krásné, vitální a dlouhé vrbové proutky. Na ně se chodí brzy ráno přímo na Velikonoční pondělí, aby neztratily ani trochu ze své svěžesti. Pokud ale nejste zrovna ranní ptáčata, klidně si je opatřete již předchozí den. Proutky vybírejte dlouhé a pružné a ideálně obalené zelenými lístky. Pro jistotu jich nařezejte více – nikdy nevíte, co se během pletení přihodí.

  1. Nařezané proutky si rozložte na stůl nebo podlahu a nejdříve je očistěte. Lístky by měly zůstat pouze v horní třetině všech proutků. Chyťte tedy proutek jednou rukou v místě, od kterého jej chcete směrem dolů očistit, a opakovaným pohybem ruky proti směru růstu listů je postupně po celém obvodu stahujte dolů. Takto pokračujte u všech ostatních prutů.
  2. Z očištěných proutků vyberte osm stejně dlouhých a na tenčím konci je svažte provázkem a uzel ukončete očkem. Za něj si můžete proutky pověsit, což celý proces pletení výrazně usnadní. Svázané proutky si zavěste ideálně do úrovně očí, abyste mohli při práci držet ruce přirozeně ve výšce prsou.
  3. Svázané a zavěšené pruty rozdělte na polovinu, tedy na čtyři a čtyři proutky. Nyní máte v každé dlani po čtyřech proutcích a začínáte plést. Proutky v pravé dlani rozdělte na dva a dva a udělejte mezi nimi mezeru. Vezměte proutek z vnější levé strany pravé ruky, přesuňte ho doprava a vložte ho do mezery mezi pravými proutky. Obtočte jím dva vnitřní proutky v pravé ruce a následně ho spodem vraťte do levé ruky.
  4. Poté si proutky v levé ruce připravte stejně jako v té pravé – rozdělte je na dva a dva. Vnější proutek z pravé strany levé ruky přesuňte na levou stranu, obtočte jím dva vnitřní levé proutky a spodem jej vraťte zpět do pravé ruky. Tyto kroky opakujte na střídačku tak dlouho, než se dopletete ke zdárnému konci. Proutky nezapomeňte průběžně dostatečně utahovat, aby pomlázka získala očekávanou pružnost a švih.
  5. Jakmile se dostanete ke konci proutků, dejte ty z pravé i levé ruky dohromady. Je potřeba ještě vytvořit krásnou rukojeť. Vezměte jeden kratší a tenčí proutek a vložte ho mezi spletené proutky. Aby mezi nimi nový proutek dobře držel a rukojeť byla dostatečně pevná, pruty v dlani pořádně stiskněte. Vložený proutek začněte pečlivě omotávat kolem konce pomlázky.
  6. Posledních pár centimetrů proutku protáhněte směrem do těla pomlázky. Pořádně jej utáhněte a máte hotovo. Pak už jen upravte očko provázku, na kterém pomlázka visela, navažte na ni pár barevných mašliček a vyrazte na koledu.

Možná se to nyní zdá zcela nemožné, ale uvidíte, že jakmile se do pletení pustíte, půjde to samo.

Související články

Všechny články

Sushi: Objevte kouzlo japonské kuchyně v pohodlí domova

Milujete sushi? Zkuste si jej dnes připravit pěkně podomácku. S naším postupem vám to půjde jedna báseň.

Nejlepší víkendová snídaně? Belgické vafle

Pravé belgické vafle jsou lehké, krásně nadýchané a plné máslové chuti. Tyhle nebeské vafle ale nejsou o moc složitější než naše lívance. Stačí vaflovač, pár obyčejných přísad a fíglů, které jsme pro vás sepsali na následujících řádcích. 

Fámy kolem zdravého stravování aneb Jak se nenachytat

Každé sousto je potřeba alespoň třicetkrát zkousnout. Pálivá jídla pomáhají hubnout. Bio je jen nálepka, která nic neznamená. Kolik podobných pouček, které se týkají zdravého stravování, jste už slyšeli? A kolik z nich se zakládá na pravdě? Pojďme se podívat na pět největších fám.

Další článek