Jak skladovat potraviny v lednici, aby vydržely co nejdéle?

Nevíte si rady se skladováním potravin v lednici? Poradíme vám, jak uchovávat jídlo, aby vydrželo čerstvé a voňavé, co nejdelší dobu.

04. 08. 2022

Veronika
Hochmut

Verča má ráda 3 věci. Kávu, psaní a nohy v teple. A někde mezi tím se nachází i vášeň k vaření a především k ochutnávání nejrůznějších jídel.

O autorovi

Plýtvání jídlem je jedním z největších prohřešků současné doby a správným uchováváním mu můžete předcházet. Nemluvě o aktuálně rostoucích cenách jídla, které se ne a ne zastavit. Jak uchovávat potraviny v lednici, aby vydržely co nejdéle čerstvé?

Plýtvání jídlem a ekologie

Ekologická stopa, jakou po sobě některé potraviny zanechávají, je čím dál více alarmující. Více než třetina zemské pevniny se totiž využívá k zemědělství. Pastviny a pole nám poskytují potravu a tato plocha se každoročně zvětšuje. Dochází ke kácení deštných pralesů, a to zejména kvůli tomu, aby se mohla pěstovat další sója nebo palma olejná. To má však negativní ekologický dopad nejen na místní vzácné ekosystémy, ale také na celou planetu.

Na druhé straně tu máme protipól v podobě extrému, kdy přibližně 800 milionů lidí na světě trpí podvýživou. A to i přesto, že produkujeme více potravin, než kolik jsme schopni zkonzumovat. Uvádí to OSN. Problémů v souvislosti s jídlem je však mnohem více.

Ani tyto závažné problémy však mnohé konzumenty od plýtvání jídlem příliš neodradilo. Co ale bude zřejmě velkým hybatelem v oblasti stravování, je rostoucí cena potravin.

Šetřete potraviny, přírodu i svou peněženku

Pokud chcete skutečně začít šetřit potravinami, musí se především změnit váš přístup k nim. Nejde pouze o to, že ušetříte desítky nebo možná stovky korun, ale především ulevíte planetě. K šetření potravinami můžete přistoupit různě. V prvním kroku zkuste aplikovat takzvaný FIFO systém neboli first in, first out. Jinými slovy, pokud si nakoupíte jogurty a v průběhu týdne pořídíte další, snězte nejprve ty, které jste vložili do lednice jako první. Podobně postupujte i s ovocem, zeleninou a dalšími surovinami.

Pořiďte si speciální krabičky a pytlíky pro uchovávání jídla. Ty vám rovněž mohou pomoci při udržování kondice potravin. V neposlední řadě myslete na to, že méně je někdy více. Nemusíte mít ledničku narvanou k prasknutí, bohatě postačí, když v ní budete mít pouze jídlo, které skutečně sníte. Nezapomeňte si proto psát na nákup seznamy, díky tomu se vyvarujete zbytečného utrácení a pořizování potravin, které dost možná ani nestačíte sníst. Případně se podívejte na další tipy, jak ušetřit. A nyní už k samotnému skladování potravin v lednici.

Jak skladovat zeleninu a ovoce?

Zeleninu a ovoce uchovávejte zejména v plastových kontejnerech ve spodní části lednice. Pokud chcete, aby vám zejména zelenina vydržela čerstvá, musíte se postarat o to, aby nevyschla. To zajistíte plastovými sáčky, do kterých zabalíte například rozbalený salát nebo salátovou okurku.

Na trvanlivost myslete také při výběru ovoce a zeleniny. Snažte se kupovat takové kusy, které nejsou přezrálé, mechanicky poškozené a zároveň mají vysokou kvalitu. A takové maliny, jahody nebo borůvky snězte opravdu rychle. Mají totiž větší tendenci se kazit.

TIP: Chcete mít celoročně dostatečný přísun ovoce a zeleniny? Zásobujte se mraženými potravinami. Nemusíte se bát, vitaminově a živinově si na tom stojí skvěle.

Jak skladovat maso?

U masa dbejte na pečlivé skladování ještě více než u jiných potravin. Takové čerstvé maso je totiž přímo živnou půdou mikroorganismů. Ideální skladovací teplota je do 4 °C. Pro maso najděte nejchladnější místo v lednici a uchovávejte jej v původním obalu nebo v uzavřené krabičce. Pokud po otevření balení masa máte pocit, že nevoní tak, jak by mělo, rozhodně jej nekonzumujte. To platí i pro rozmražené maso z mrazáku.

Jak skladovat mléčné výrobky?

Mléčné výrobky uchovávejte ideálně v rozmezí teplot od 4 do 8 °C. Pro uložení mléka, jogurtů, sýrů a dalších mléčných výrobků slouží zejména horní část ledničky. Všechny tyto potraviny mívají vcelku dlouhou dobu spotřeby, vyjma těch čerstvých. Vždy se proto držte doporučeného data spotřeby na obalech výrobků. Narazíte-li na jogurt s prošlým datem spotřeby a vybouleným víčkem, raději jej vyhoďte do koše.

S šetřením potravin vám také pomůže plánování jídelníčku do práce. Mrkněte na náš starší článek s tipy na recepty do krabičky.

Jak skladovat bylinky?

Patříte mezi vášnivé milovníky bylinek a koření? Čerstvé bylinky můžete uchovávat také v lednici, jen byste měli vědět, jak na to. Bylinky nejprve proberte a vyhoďte části, které jsou zvadlé nebo tlející. Následně je uložte do perforovaného mikrotenového sáčku, který uschovejte do plastového koše k zelenině. Pokud je potřebujete po čase v lednici trochu probudit, stačí je na chvíli namočit do ledové vody.

Zaujal vás dnešní článek? Pochlubte se svými tipy pro skladování potravin na Instagramu a nezapomeňte nás označit.

Související články

Všechny články

Proč je foodora Selection taková pecka?

Chcete na 100 % vědět, že jste si vybrali restauraci, ze které vám bude chutnat? Nechce se vám sáhodlouze hledat a zkoušet, až narazíte na tu pravou? Objevte nabídku foodora Selection - rychlou cestu k nejlepším restauracím v Praze! Omrkněte, jaké podniky tady můžete najít.

Nejlepší kachna v Praze? Představujeme vám bistro Teplá kačka

Dim sum knedlíčky, pekingská kachna, bůček nebo kachní ramen, který se stal dle gastro redakce Pražského reje nejlepším v Praze. Sbíhají se vám sliny? Seznamte se s asijským bistrem Teplá kačka a přečtěte si rozhovor s jeho majitelkou.

Poctivé burgery existují: Seznamte se s restaurací Burger Inn

Máme tu čest představit vám Jakuba Řiháčka, majitele a hlavního šéfkuchaře Burger Inn, který přinesl do Brna zcela unikátní koncept burgerů. Jakub nám sdílí příběh, který stojí za vznikem tohoto podniku, jeho vášeň pro kulinářskou tvorbu a to, jak se podnik od svého otevření vyvíjel. Připravte se na poutavý rozhovor, který vás zavede do světa vynikajících burgerů a originálního přístupu ke gastronomii.

Další článek