Jak připravit slávky a vše, co potřebujete vědět o mušlích

Připravit výborné mušle není žádná věda. Chutnají totiž báječně samy o sobě, a tak není potřeba čarovat s kořením, poměrem ingrediencí ani postupem vaření. V nadsázce řečeno – slávky můžete připravit prakticky s čímkoliv a výsledek bude vždycky skvělý. Důležité je jen dodržet pár kroků a vědět, jak s mušlemi v kuchyni zacházet. Přečtěte si naše základní tipy a přípravu dokonalých mušlí budete mít v malíčku. 

14. 12. 2020

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Většina slávek se k nám dováží z Nizozemska, kde se na chov mušlí soustředí rybářská města v okresu Zéland. Slávky se zde chovají ve volné přírodě. Pro jejich život je přitom klíčová čistota mořské vody, díky tomu si můžete být jistí, že máte na talíři jen to nejlepší. Navíc jsou velmi zdravé. Obsahují totiž vysoké množství bílkovin a jen málo tuku. Kromě toho v sobě ukrývají vydatnou porci jódu, selenu, mědi a železa. 

Kdy je v Evropě sezóna mušlí

Dříve se lidé řídili jednoduchou poučkou, a to že mušle se mohou jíst pouze v měsících, které mají v nizozemštině v názvu písmeno r. Souviselo to však s jejich trvanlivostí během delší přepravy, kdy v teplých měsících bylo prakticky nemožné uchovat mušle čerstvé. Od té doby, co mušle vozí chladírenské vozy, si tak můžete slávky bez obav vychutnat od září do dubna. Květen, červen a červenec jsou pro mušle dobou tření a v obchodech na ně narazíte opravdu zřídkakdy. V tomto období totiž škeble obsahují mnohem více tuku a mají méně výraznou chuť. 

Tip: Dopřejte si porci mořských delikates navíc a nechte si od Dáme jídlo dovézt speciality s mořskými plody. 

Jak uvařit slávky krok za krokem

Třídění a čištění škeblí vám při přípravě mušlí zabere zpravidla nejvíce času. Je důležité prohlédnout mušli po mušli a ujistit se, že jsou všechny živé. I jediný mrtvý mlž vám totiž může pokazit celé jídlo. 

Jak poznat čerstvé mušle? 

Čerstvou mušli bezpečně poznáte nejen podle toho, že je zavřená. Jednoduše řečeno, čerstvé mušle reagují tím, že se otevírají či zavírají. Takže jestliže během selekce narazíte na otevřený kousek, není třeba ho automaticky vyhazovat. Zkuste poklepat na lasturu a dejte ji do misky se studenou vodou, živé mušle se po čase zase zavřou. Hned však dejte pryč mušle nakřápnuté a rozbité. Po tepelné úpravě slávek udělejte ještě jednu selekci a vyhoďte ty, které se neotevřely.

Mám na něco chuť

Jak očistit slávky a mušle

Do velkého hrnce nebo mísy napusťte studenou vodu a k ruce si vezměte kartáček. Prohlédněte každou slávku, ty s poškozenou lasturou vyhoďte, na ty pootevřené zkuste poklepat a sledujte, zda se zavřou. Lastury živých mušlí jemně zbavte nečistot pomocí kartáčku,  nožem z nich pak případně odstraňte fousky a přichycené parazity. Očištěné slávky dejte do připravené studené vody, v průběhu této lázně se ještě otevřou, a tak se z nich vyplaví i písek, který může být usazený uvnitř. 

Základní recept: Slávky na víně

Na dvě štědré porce vám bude stačit zhruba 1 kilogram slávek. Belgičané podávají mušle s domácími hranolky a majonézou, Francouzi zase jako přílohu servírují nakrájenou bagetu, kterou si namáčejí do omáčky z mušlí. 

Ingredience na 2 porce

  • 1 kg čerstvých slávek
  • 200 ml bílého vína
  • 2 šalotky
  • 4 stroužky česneku 
  • 1 mrkev
  • 1 petržel
  • hrst hladkolisté petržele
  • 2 lžíce másla
  1. Mušle očistěte podle výše zmíněného postupu, mrkev, petržel a česnek nakrájejte na kolečka.
  2. Ve velkém hrnci rozpusťte máslo a krátce na něm orestujte kořenovou zeleninu s česnekem. Přidejte mušle, zalijte je vínem a hrnec přikryjte poklicí. Vařte 6 minut a během vaření slávky jednou či dvakrát opatrně promíchejte, aby se rovnoměrně ochutily.
  3. Nakonec vmíchejte nasekanou petrželku. Před servírováním pak nezapomeňte vyndat z hrnce mušle, které se neotevřely.

Související články

Všechny články

Nejlepší nepečené dezerty

Připravit skvělý dezert bez trouby a pečení je hračka. Máme pro vás tipy na nejlepší nepečené dezerty, které připravíte levou zadní a u stolu se po nich jen zapráší. 

Zázvorový čaj: Jaké jsou jeho zdravotní benefity a jak jeho účinky co nejvíc využít?

Jakmile se dostaví první příznaky podzimního nachlazení, to první, po čem většina z nás sáhne nebo co dostane jako doporučení, je pít zázvorový čaj. Jeho pozitivní účinky v boji proti kašli, rýmě a teplotě jsou notoricky známé, v jakých dalších situacích se ale vyplatí po něm sáhnout? Naučte se využívat veškeré účinky zázvoru a připravit si čaj, který bude maximálně účinný.

Jak vařit fazole: Konec nadýmání i dlouhého čekání

Červené, bílé, máslové, mungo, borlotti nebo černé oko. Fazole různých chutí, druhů i barev jsou neocenitelnou ingrediencí plnou zdraví prospěšných látek. Spousta lidí se přitom jejich zařazení do jídelníčku spíše vyhýbá. Ať už kvůli nadýmání, zdlouhavému namáčení, nebo neznalosti, jak je správně připravit. To je však obrovská škoda, fazole jsou na talíři totiž hotový poklad. Zasytí, jsou zdravé a hravě z nich připravíte pomazánky, saláty i hlavní jídlo. Naučte se je vařit jako profík a kouzlit s nimi v kuchyni na stovky způsobů.

Další článek