Jak na vaření bez tuku: Vaření v páře, sous vide a další metody

Tuk je nositelem chuti, říkávalo se. Mnoho potravin ale tuk obsahuje samo o sobě a ten přidaný je často zdrojem nasycených mastných kyselin, které nejsou pro naše tělo žádoucí ani zdravé. Naučte se připravovat jídla bez tohoto prostředníka a vařit tak zdravěji.

22. 07. 2024

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Pravda o tuku

Podlévat potraviny tukem při vaření není ve většině případů vůbec nutné. Místo oleje se spíše zaměřte na výběr správného nádobí, které rovnoměrně rozvádí teplo a jídlo tak opeče rovnoměrně a nepřipálí. Takové nádobí je obvykle finančně nákladnější a těžší, ale vyplatí se. Vše poznáte na výsledné chuti připravovaného jídla, navíc celá příprava bude snadnější. Ideální jsou pánve a kastroly se silným dnem, které je doplněné o měděnou či hliníkovou vložku, ta se postará o rozvedení tepla po celé jeho ploše. Pánev se při pečení bez tuku neobjede bez poklice, která dovede teplo dobře odrážet zpět ke dnu. A tak vám ušetří nejen peníze za energie, ale především pomůže jídlo lépe propéct.

Důležité je při pečení na pánvi bez tuku pracovat se surovinami v pokojové teplotě. Díky tomu se nepřipálí a propečou se rovnoměrněji. Stejně tak dbejte na řádné rozpálení pánve, to je důležité zejména při přípravě masa.

Mám chuť na něco zdravého

Objednám si

Vaření v páře

Ideální přípravou, která se doporučuje při mnoha dietách, je vaření v páře. To představuje jednu z nejšetrnějších metod přípravy – zejména zeleniny, příloh nebo asijských specialit. V tomto případě je náročnější dosáhnout výraznější chuti pokrmu. Můžete mu ale pomoci ochucením vody, která vytváří v hrnci páru, nejlepší je proto vařit se zeleninovým nebo masovým vývarem a suroviny v páře dobře okořenit. Před servírováním pokapejte například citronovou šťávou, případně lehce dodatečně osolte, abyste zvýraznili chuť surovin.

Sous vide

Sous vide je specifická metoda vaření ve vodní lázni, která je stejně šetrná jako vaření v páře, má ale výhodu: výsledný pokrm je aromatičtější a chutnější. Suroviny se v tomto případě zavakuují do neprodyšného sáčku a vaří ve vodě o určité teplotě. Ta je zásadní a při přípravě různých surovin se používá jiná teplota, proto si před vařením vždy zjistěte, kolik stupňů potřebujete. Do obalu přidáte společně s masem či zeleninou také bylinky, citron nebo jiné koření a dochucovadla a pak už se nemusíte o nic starat. Nakonec získáte perfektně propečené a zároveň šťavnaté masonabyté živinami, které se obyčejným pečením na pánvi mnohdy rozpustí právě v tucích, plus šetrně uvařenou zeleninu, která si také zachová vitamíny a minerály.

Do trouby bez tuku

Bez tuku samozřejmě snadno připravíte jídlo i klasicky v troubě – ideálně té parní, v níž lze připravit jídlo šetrně o teplotě nižší, než je 100 stupňů. Klasická trouba ale také poslouží, stačí suroviny vložit do pekáče s víkem a podlévat malým množstvím vody v případě, že se jedná o potraviny, které nepustí vlastní šťávu. Pokud poklop ke konci pečení sundáte, získáte krásně zlatavý až křupavý pokrm.

Omáčky, zálivky, dresinky

Tuk není jediným způsobem, jak ochutit pokrmy. Stačí zapojit fantazii a za 5 minut vykouzlíte celou řadu chutných zálivek, omáček a dresinků, které se hodí nejen na saláty, ale i na pečenou zeleninu, maso nebo těstoviny. Jejich výhodou je, že si je můžete udělat do zásoby například o víkendu a přes týden je skladovat v chladničce a ochutit jimi vždy čerstvě připravené jídlo.

Recept na univerzální zálivku s tahini:

  • 3 lžíce sezamové pasty tahini
  • 2 lžíce mandlového másla
  • 1 lžíce miso pasty
  • 1 lžíce citronové šťávy
  • sůl a pepř
  • trocha vody

Postup:

  • Všechny suroviny smíchejte ve sklenici v hladkou pastu a poté přilévejte vlažnou vodu, dokud nezískáte požadovanou konzistenci.
  • Tato zálivka s tahini je vynikající jak na saláty, na nakládání masa, tak například do těstovin v asijském stylu. A skvělé je, že sama o sobě obsahuje spoustu „zdravých tuků“.

TIP: Nemáte čas studovat recepty a pouštět se do složitého vaření? Objednejte si oběd či večeři na foodora.

Přejeme dobré chutnání. 🙂

Související články

Všechny články

Pickles: Na vlně kvašení

Obrňte svůj organismus a ještě si pochutnejte. Kvašená zelenina alias pickles se v podzimních měsících stane vaším nejlepším parťákem.

Knedlíky na slano i na sladko. Naučte se udělat ty nejlepší

Kynuté, bramborové, karlovarské, ovocné, plněné nebo chlupaté. Knedlíky jsou český fenomén a nepostradatelná součást naší kuchyně. Nejen proto jejich příprava patří k základům, které by měl mít každý kuchař v malíku. Odjakživa se totiž ti, kteří umějí ty nejlepší knedlíky, těší u rodinného stolu náležitému respektu a obdivu. 

Silné espresso a krémová pěna aneb Jak na správné cappuccino

Znáte historii cappuccina nebo jaká je jeho správná příprava? Čtěte dál a dozvíte se mnohem víc.

Tipy na chutný, jednoduchý a zdravý oběd do práce

Oběd je jedna z nejpříjemnějších částí pracovního dne. Dolaďte ji k dokonalosti a připravte si chutné a zdravé pokrmy, po kterých budou pokukovat všichni v kanceláři.

Další článek