Domácí šlehačka: Klasická i veganská

Připravit poctivou domácí šlehačku není žádná věda a jakmile se vám to jednou povede, po té kupované ve spreji už rozhodně nesáhnete. Naučte se s námi dokonalou nadýchanou šlehačku i její zdravější veganskou verzi.

15. 07. 2024

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Šlehačku milují snad všichni. Je to taková hříšná třešnička na dortu, zmrzlině, vaflích i kávě. Pro toho, kdo šlehačku nikdy nedělal, může být její příprava na první pohled záhadou. Není to ale žádná věda a jakmile si ji jednou doma připravíte, na tu ve spreji zapomenete. Naučte se dokonalou nadýchanou šlehačku i její zdravější veganskou verzi.

  • Kde se vlastně tato smetanová delikatesa vzala? Jedna legenda praví, že šlehačka vznikla úplnou náhodou. Kůň, který nesl poloprázdnou nádobu se smetanou, prý klusal tak bujaře, že se obsah nádoby vyšlehal do nadýchané hmoty. Historicky doložený záznam o počátcích šlehačky je z opulentní královské hostina na dvoře krále slunce, Ludvíka XIV., jejímž vrcholem byl unikátní dezert s oslazenou a dokonale ušlehanou smetanou.

Jak šlehačka vzniká?

Základním stavebním kamenem šlehačky je smetana. Ta se získává odstřeďováním mléka, a smetana je jeho koncentrovaná nejtučnější část. Je lehce stravitelná, má lahodnou chuť a vysoký obsah tuku. Šleháním se do smetany vhání vzduch, čímž vznikají drobné vzduchové bublinky a delikátní pěna. Při ještě delším šlehání se kapky tuku propojí a pak už vzniká máslo a podmáslí.

Co budete potřebovat na přípravu domácí šlehačky?

Co se týká surovin i postupu, není příprava šlehačky žádná alchymie. Důležité je sáhnout po kvalitní smetaně a správně šlehat. Jakmile ovládnete šlehačkové umění, klidně se pusťte do experimentování. Ochutit ji můžete vanilkou,bourbonem, kávou nebo vyzkoušet delikátní pařížskou šlehačku s čokoládou.

Základem je tučná smetana na šlehání s minimálním 33% obsahem tuku. V zásadě vás při přípravě šlehačky mohou v kuchyni potkat dvě pohromy. Stačí troška nepozornosti a smetanu přešleháte – místo nadýchané hmoty tak budete mít neurčitou hmotu s hrudkami másla. To se stává obzvlášť u smetany s obsahem tuku 40 % a více. Narazit můžete také na nesprávnou teplotu, kdy vám šlehačka nebude držet tvar. Smetana, mísa i šlehače proto musejí být dokonale vychlazené – klidně je nechte přes noc v lednici. Dáte-li si na tyto dvě věci pozor, přípravu šlehačky zvládnete levou zadní.

Mám na něco chuť

Objednám si

Jak ušlehat dokonalou šlehačku?

  • Čím vychlazenější smetana bude, tím lehčí šlehačku z ní připravíte. Nádobí by mělo být opravdu důkladně vycíděné. I sebemenší zbytek mastnoty může způsobit, že vám šlehačka neztuhne.
  • Pokud jste si zapomněli náčiní a smetanu důkladně vychladit, dejte je na 15 minut do mrazáku.
  • Vychlazenou smetanu vlijte do studené mísy a začněte šlehat. Šlehejte nejdřív na nižší rychlost, která pomalu a polehoučku vmíchá do smetany vzduch.
  • Pokračujte ve šlehání, dokud krém nenabude dvojnásobného objemu. Poté zvyšte výkon na střední rychlost a našlehejte k dokonalosti. Tato část šlehání trvá trochu déle, ale ve smetaně se teď vytváří mnohem menší bublinky a šlehačka je pak pevnější a delikátnější.
  • Příprava šlehačky trvá pár minut, během šlehání proto věnujte maximální pozornost její textuře. Mezi dokonalou šlehačkou a tou přešlehanou je totiž rozdíl pouhých pár desítek vteřin. Poznáte ji podle toho, že když ze smetany vyndáte metlu, šlehačka z ní pomalu steče a tím vzniknou krásné špičaté vrcholky.
  • Pokud chcete šlehačku osladit nebo do ní přidat chuť navíc, teď je ta správná chvíle.

TIP: Šlehačka se vám ne a ne ušlehat? Pak můžete sáhnout po ztužovači. Není však nutné používat ty kupované, zachránit vás mohou i jiné fígle. Šlehačku vám ztuží například i pár kapek citronové šťávy.

Veganská šlehačka, kterou si zamilujete

Zdravější, avšak neméně lahodnou variantou, je veganská šlehačka z kokosového mléka. Příprava je takřka stejná jako u klasické šlehačky. Důležité je z plechovky vylít přebytečnou vodu a šlehačku šlehat pouze ze ztužené části kokosového mléka. Pozor si dejte také na složení kokosového mléka – hledejte variantu bez emulgátorů, která obsahuje jen kokos a vodu.

Dali byste teď cokoliv za palačinky se šlehačkou, ale nechce se vám stát u plotny? Objednejte si svou oblíbenou mňamku na foodora. Dobrou chuť!

Související články

Všechny články

Tipy na chutný, jednoduchý a zdravý oběd do práce

Oběd je jedna z nejpříjemnějších částí pracovního dne. Dolaďte ji k dokonalosti a připravte si chutné a zdravé pokrmy, po kterých budou pokukovat všichni v kanceláři.

Máte pejska? Oslavte s ním Mezinárodní den psů

Novoroční diety: Zapomeňte na ně a zvolte trochu jiné předsevzetí

Konec roku a zároveň i začátek toho dalšího se vždy nese v duchu bilancování. Někteří lidé zhodnocují své pracovní úspěchy, jiní úpí nad váhovým přírůstkem, který má na svědomí (nejen) vánoční hodování. A tak většinou započne každoroční hon za shazováním kil, který se však nakonec míjí účinkem. Proč novoroční diety nefungují a jak byste měli přistupovat ke svému stravování?

Jak naplánovat tu nejlepší dětskou oslavu narozenin?

Naplánovat a připravit dětskou oslavu narozenin může být tak trochu oříšek. Jaké místo vybrat, jaké občerstvení nachystat a co dort? Otázek je zkrátka tolik, že se z nich rodičům mnohdy až tají dech. Proto jsme pro vás dali dohromady hned několik tipů, jak vykouzlit tu nejlepší dětskou oslavu. Co by na ní nemělo chybět a jak ji uspořádat?

Další článek