Jak na domácí uzení masa?

Domácí udírna už zdaleka není nic výjimečného a vlastnímu uzenému masu se nic nevyrovná. Jak na to, abyste vytáhli chutné a voňavé maso, které přitom neztratilo na hmotnosti ani na šťavnatosti?

05. 09. 2023

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Příprava masa na uzení začíná už dlouho před samotným procesem uzení. Při výběru je důležité myslet na to, aby se nejednalo o kus bez tuku nebo aby maso nebylo tučné až příliš – finální výsledek by to mohlo negativně ovlivnit. Ideálními kandidáty na uzení je vepřové maso, hovězí žebra nebo bůček a obecně větší kusy masa. Právě velikost a vhodný poměr tuku a masa zajistí, že se maso při uzení příliš nevysuší.

Nakládání masa před uzením

Vybrané maso naporcujte na větší kusy, které ale nemají víc než 1,5 kg – ideální hmotnost je okolo 1,2 kg. A naložte ho. To můžete provést buď suchým, nebo mokrým způsobem.

V případě suchého nakládání do masa důkladně vetřete sůl a cukr, případně koření či bylinky podle chuti. Máte-li na to podmínky, nechte ho takto prosolené odpočívat zavěšené v chladu, například ve sklepě, po dobu zhruba dvou měsíců, kusům menším než 1 kg postačí měsíc. Menší kusy lze naložit do nádoby a jednou za dva dny otočit a zároveň odstraňovat šťávu, která se postupně vytváří.

Na mokré naložení je potřeba vytvořit lák z vody, soli a cukru (na 1 litr vody 100 gramů soli a 10 g cukru). Ten nechte půl hodiny vařit a poté do něj maso naložte – musí být celé ponořené. Takto naložené maso uchovávejte v chladu po dobu alespoň dvou týdnů. Při nakládání dbejte na čistotu nádob, které používáte, a maso v obou případech uchovávejte při teplotách od 0 do 4 stupňů.

Jak na nejlepší uzené maso?

  • Před uzením je nutné naložené maso opláchnout v čisté vodě a nechat oschnout. Poté ho na hodinu vložte do teplé vody, aby se zatáhlo a při uzení si uchovalo šťávu.
  • Udírna musí být před vkládáním masa dostatečně vyhřátá (na cca 70–80 stupňů), aby maso nezčernalo.
  • Maso se udí zhruba 7 až 8 hodin, ale samozřejmě záleží na velikosti jednotlivých kusů.
  • V průběhu uzení maso pravidelně kontrolujte, pokud by syčelo, je v udírně příliš teplo, což způsobuje tuhost masa.
  • Hotové maso poznáte nejlépe podle barvy. Jestliže byste mu nedali dostatek času, bude vám hotový produkt plesnivět, pokud byste na něj v udírně naopak zapomněli, získá hořkou pachuť.

Dřevo na uzení je třeba pečlivě vybírat. Musí být zcela vyschlé a nejlépe z ovocných stromů. K přikládání je ideální bukové nebo dubové dřevo.

TIP: Až budete mít proces uzení masa v ruce, doporučujeme do nálevu přidat koření, například jalovec. Nebo ho ochuťte vínem, maso tak získá zcela unikátní chuť.

Už se vám sbíhají sliny na pořádnou flákotu, ale ke štěstí vám chybí domácí udírna? Objednejte si poctivý kus masa z foodora a vychutnejte si ho s rodinou nebo přáteli.

Nakupím a vyudím

Hurá na nákup

Související články

Všechny články

Recepty z avokáda? Oslňte své hosty nejen skvělým guacamole

Avokádo je plné vitaminů, minerálů a někteří dokonce tvrdí, že pomáhá s hubnutím. Jak to doopravdy je a co všechno můžete z avokáda vykouzlit?

Slané koláče jako od francouzských pekařů

Nápaditá večeře se špetkou francouzského šarmu? Přesně takový je křehký a zároveň delikátní quiche. Odkud se vzal a jak si jej můžete připravit v pohodlí domova?

Pickles: Na vlně kvašení

Obrňte svůj organismus a ještě si pochutnejte. Kvašená zelenina alias pickles se v podzimních měsících stane vaším nejlepším parťákem.

Vajíčková, česneková nebo škvarková? Recepty na oblíbené domácí pomazánky

Další článek