Jak na dokonalou svíčkovou na smetaně?

V české kotlině asi neexistuje svátečnější jídlo než svíčková omáčka. Pro mnoho lidí představuje obrovskou výzvu, ačkoliv její příprava není složitá. Ve své podstatě je to jednoduché jídlo, které se na plotně uvaří téměř samo. Jak na dokonalou svíčkovou?

11. 03. 2023

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Jak se dělá svíčková?

Čím více receptů si přečtete, tím více otázek kolem tohoto pokrmu vyvstane. Nakládat maso předem do zeleniny, nebo ne? Restovat zeleninu s masem zvlášť, či rovnou podlít a hned dusit? Zahušťovat jíškou, nebo jen propasírovat zeleninu? Přečtěte si náš jednoduchý postup na svíčkovou krok za krokem a budete vědět všechno, co k přípravě dokonalé svíčkové potřebujete.

Jak vybrat maso na svíčkovou

Z jakého masa se dělá svíčková?

Nenechte se zmást názvem svíčková omáčka, na přípravu téhle české klasiky se hovězí svíčková moc nehodí. Tohle maso je totiž velice jemné a příliš dlouhé dušení pro něj není to pravé. Daleko lepší volbou je hovězí zadní, karabáček, květová špička, loupaná nebo kulatá plec (často přezdívaná jako falešná svíčková). Tyhle části masa totiž obsahují více kolagenu a díky tomu má omáčka výraznější chuť i lepší konzistenci. I v tomto případě platí, že nezáleží tolik na druhu masa, jako na jeho původu. Vybírejte maso z farmářských chovů a ideálně z mladého býka.

Tip: Nevíte si rady s přípravou knedlíků? Mrkněte na náš starší článek o knedlících!

Špikujte, špikujte a špikujte

Za šťavnatými plátky masa ve svíčkové nestojí žádný důmyslný trik, ale pečlivé prošpikování masa špekem, který během dušení pomalu uvolňuje šťávu, maso se pak díky tomu nevysuší. Špekem tak šetřit nemusíte, během dušení se totiž částečně rozpustí a vsákne do masa. 

A jak maso prošpikovat? Špek si nakrájejte na proužky silné zhruba 1 cm a dejte je alespoň na hodinu ztuhnout do mrazáku. Čím déle tam špek necháte, tím snáze vám půjde špikování.

Maso si nejdříve očistěte od blan, omyjte, osušte a až poté jej prošpikujte. Mějte na paměti, že maso se špikuje po vlákně. K ruce si vezměte užší nůž a jeho špičkou zajeďte téměř skrz celý kousek masa. Vzniklý otvor si můžete následně zvětšit ještě rukojetí od vařečky. A pak už jím jen protáhnete kousek špeku a je hotovo. Pokud vám nejde projet nožem až na konec masa, prošpikujte ho klidně z obou stran. Snažte se však maso prošpikovat rovnoměrně a úhledně.

Jak naložit maso na svíčkovou

Klíčem k omáčce plné jemné zeleninové chuti je správný poměr surovin. Na 1 kilogram masa tak počítejte se zhruba 1 kilogramem kořenové zeleniny. A to nejlépe v poměru 2 : 1 : 1, tedy dva díly mrkve na jeden díl celeru a petržele. Všechnu zeleninu nastrouhejte nahrubo, jednu třetinu směsi dejte na dno litinového hrnce nebo pekáče, vložte na ni prošpikované maso a to zalijte horkým máslem, které ho zakonzervuje. Navrch pak dejte zbývající zeleninu a vše nechte přikryté odpočívat alespoň 1 den v lednici. Tohle marinování dodá masu nejen chuť, ale také křehkost a šťavnatost.

Důkladné opečení masa i zeleniny je půl úspěchu

Aby měla svíčková svou krásnou zlatavou barvu, je důležité maso i zeleninu opéct dozlatova, a to nejlépe zvlášť. Druhý den proto maso vyndejte ze zeleninové směsi a ze všech stran ho orestujte na pánvi. Na výpeku z masa pak dozlatova orestujte nastrouhanou zeleninu, která ve výsledku dodá omáčce výraznou chuť i barvu.

Jaké koření se dává do svíčkové

Delikátní chuť omáčce propůjčí samozřejmě také aromatické koření. Svíčková by nebyla svíčkovou bez černého pepře, nového koření a bobkového listu. Pro ještě intenzivnější aroma můžete koření nasucho opražit na pánvi a až poté ho vložit do sítka nebo plátýnka na koření. Chuť omáčky nakonec doladí ještě troška vinného octa, cukru a citronu. 

Svíčková

Pasírování versus mixování svíčkové omáčky

Pasírovat, nebo mixovat? Toť věčné jablko sváru českých kuchařů. A pravda leží někde uprostřed, přičemž záleží hlavně na tom, jak máte svíčkovou nejraději. Pokud chcete mít omáčku sametově hebkou, rozmixujte ji a pak ještě dvakrát propasírujte. Další variantou je kompromis, a sice jednu polovinu omáčky rozmixovat a tu druhou propasírovat. Díky tomu bude omáčka krásně jemná, ale nebudou v ní chybět ani kousky zeleniny.

Recept na jednoduchou svíčkovou

Variant na svíčkovou je mnoho a každý ji dělá po svém. Tenhle recept je ale zaručená klasika, kterou s naším podrobným návodem zvládnete levou zadní.

Recept na nejlepší svíčkovou

Jednoduchá svíčková - recept

  • 600 g kulaté plece
  • 100 g špeku
  • 300 g mrkve
  • 150 g celeru
  • 150 g petržele
  • 2 lžíce sádla
  • 50 g másla
  • 500 ml hovězího vývaru nebo vody
  • 1 lžíce plnotučné hořčice
  • 1 lžička třtinového cukru
  • 1 lžička vinného octa
  • 2 bobkové listy
  • 4 kuličky nového koření
  • 6 kuliček celého pepře
  • citron
  • 100 ml smetany ke šlehání
  • sůl, pepř
  • brusinky k podávání
  • oblíbený knedlík k podávání

Postup:

  1. Špek nakrájejte na zhruba centimetr silné proužky, vyskládejte je na tácek a vložte alespoň na hodinu do mrazáku, aby ztuhly a snáze se jimi špikovalo. 
  2. Maso očistěte a odřežte z něj blány a tuk. Pomocí dlouhého, tenkého nože udělejte do masa několik zářezů po směru vláken. Do nich pak zatlačte ztuhlé špalíčky špeku. Prošpikované maso svažte provázkem do tvaru úhledného válečku a ze všech stran ho nasolte a opepřete. 
  3. Do malého rendlíčku dejte rozpustit máslo. Kořenovou zeleninu omyjte, oloupejte a nastrouhejte nahrubo. Na dno hlubokého pekáče nebo litinového hrnce rozprostřete jednu třetinu nastrouhané zeleniny, na ni položte připravené maso a zalijte ho rozpuštěným máslem. Nakonec vše pokryjte zbylou zeleninou, přiklopte a nechte alespoň přes noc, ideálně však jeden den, odpočívat v lednici. 
  4. Druhý den si zhruba hodinu před vařením vyndejte hrnec se základem na svíčkovou, aby maso získalo pokojovou teplotu. Na pánvi pak nasucho opražte nové koření, bobkové listy a celý pepř a odložte si ho stranou. 
  5. Vyndejte maso a očistěte ho od zeleniny, ve které bylo naloženo. V hlubší pánvi rozehřejte sádlo a ze všech stran na něm orestujte maso. Na výpeku z masa pak dozlatova opečte nastrouhanou zeleninu. Jakmile se vám začne připékat ke dnu, podlijte ji několika lžícemi vody, aby se nepřipálila a nezhořkla. 
  6. Jakmile směs chytne zlatavou barvu, přidejte lžičku třtinového cukru a nechte ho zkaramelizovat. Následně přimíchejte lžíci hořčice a lžičku vinného octa, minutu zarestujte a pak přilijte 500 ml hovězího vývaru. Pokud ho nemáte, použijte vodu. Vyvarujte se ale náhražek v podobě kostky bujónu, které by mohly výsledek vašeho snažení pokazit. Opražené koření svažte do plátýnka a přidejte ho k zelenině spolu s masem. Hrnec zakryjte pokličkou a dejte do trouby. 
  7. Zhruba po hodině maso otočte a nechte dusit do změknutí. Zabere to zhruba další hodinu, vždy však záleží na konkrétním druhu masa. 
  8. Doměkka dušené maso vyjměte z omáčky a vyndejte i plátýnko s kořením. A teď přichází na řadu pasírování a mixování omáčky. Do menšího kastrolu odeberte polovinu omáčky a tyčovým mixérem ji rozmixujte dohladka. Druhou část poté nejlépe dvakrát propasírujte přes cedník. Nakonec omáčku ještě krátce provařte a dochuťte pár kapkami citronové šťávy a případně cukrem. Maso mezitím nakrájejte na tenké plátky.
  9. Svíčkovou podávejte s houskovým, kynutým nebo karlovarským knedlíkem. Na talíř nezapomeňte přidat ani plátek citronu, lžíci brusinek a šlehačku. 

Věříme, že naše tipy a rady vám dodají sebedůvěru pustit se do přípravy svíčkové na smetaně. Koneckonců, nejedná se zdaleka o tak složitý pokrm, jako se může na první pohled zdát.

Související články

Všechny články

Tipy na chutný, jednoduchý a zdravý oběd do práce

Oběd je jedna z nejpříjemnějších částí pracovního dne. Dolaďte ji k dokonalosti a připravte si chutné a zdravé pokrmy, po kterých budou pokukovat všichni v kanceláři.

Recept na marinovaného lososa

Silvestr se nemusí nést pouze v českém duchu s chlebíčky. Co si ho tentokrát ozvláštnit a vnést do něj trochu té „severské chuti“? Od dob, co jsme žili v Dánsku, u nás na vánočním a silvestrovském stole nesmí chybět GAVLAX neboli MARINOVÝ LOSOS.

Tortilla na všechny způsoby: Burrito, quesadilla i tacos

Pod tortillou si u nás nejčastěji představíme placku z pšeničné nebo kukuřičné mouky naplněnou vším možným. Samotný název ale skrývá mnohem víc a byla by škoda, kdybyste se o toto jídlo populární především v Mexiku a ve Španělsku ochudili. Inspirujte se naším výběrem kombinací, které musíte ochutnat alespoň jednou za život.

Salát z pečené dýně

Jsem fanda vaření ze sezonní zeleniny a proto tu pro vás mám recept na salát z dýně Hokkaido, která je pro podzim typická. Pojďte si společně se mnou uvařit krásně barevný salát.

Další článek