Italská kuchyně: Objevte evropskou gastronomickou velmoc

Křupavá pizza posypaná čerstvě nastrouhaným parmazánem, sladké gelato rozplývající se na jazyku nebo lehký salát Caesar, jenž dobude vaše chuťové pohárky. Jinými slovy: chuť Itálie v kostce. Jaká je historie italské kuchyně a jak vypadá typické italské menu?

04. 04. 2023

Veronika
Hochmut

Verča má ráda 3 věci. Kávu, psaní a nohy v teple. A někde mezi tím se nachází i vášeň k vaření a především k ochutnávání nejrůznějších jídel.

O autorovi

Stručné dějiny italské kuchyně

Italská kuchyně patří mezi ty nejstarší na světě a nemalé množství italských jídel pochází až z dob antického Říma. První italské kuchařky údajně vznikly již ve 4. století př. n. l. a již tehdejší autoři kladli důraz na používání sezónních a lokálních surovin. Původní recepty na italská jídla byly ovlivněny také tehdejší řeckou, židovskou, arabskou či francouzskou kuchyní.

V současnosti se italské gastro těší velké popularitě a ne nadarmo lze Itálii přezdívat jako gastronomickou velmoc. Italská kuchyně oplývá velkým množstvím čerstvých surovin a jednoduchostí, díky čemuž vzniká mocná kombinace chutí a vůní, která si získá srdce snad každého strávníka. Nutno však podotknout, že jídla se mírně odlišují dle jednotlivých regionů.

Jak vypadá italské menu

Italové jsou vášniví strávníci, a pokud si na některém jídle dávají obzvlášť záležet, tak je to oběd. Ten bývá větší a obsáhlejší nežli večeře, která je většinou jen lehká. Oběd tvoří tzv. antipasto (předkrm). Následuje primo, což je první chod. Ten zpravidla tvoří polévka, těstoviny či rizoto. Po primu přichází na řadu druhý chod, kterému Italové říkají secondo. Pod ním si můžete představit pokrm s masem či rybami. A co by to bylo za pravé italské menu bez dolce, tedy dezertu. Tím může být například ikonické tiramisu, gelato či ovoce.

Pravé špagety carbonara

Jedním z nejoblíbenějších italských jídel jsou špagety carbonara. Jedná se o pokrm, který v sobě ukrývá pouze několik málo surovin. Jejich propojení však tvoří smyslnou kombinaci, která rozechvěje chuťové pohárky každého milovníka těstovin. Na pravé italské špagety alla carbonara si můžete zajít do italské restaurace. Stejně tak si je ale můžete připravit v pohodlí domova.

Aby se vám domácí vaření povedlo, budete potřebovat kvalitní ingredience. Ty by měly být pokud možno italského původu. Další klíčovou „surovinou“ je správný postup, který musí být při přípravě takto delikátního pokrmu zachován.

Recept na špagety carbonara

  • 250 g špaget
  • 100 g kvalitní slaniny
  • 4 žloutky
  • 50 g prarmazánu
  • řepkový olej

Postup:

  1. Připravte si větší hrnec. Nalijte do něj vodu, osolte ji a přiveďte k varu.
  2. Rozpalte pánev, nalijte do ní olej a přidejte na kostičky nakrájenou slaninu. Tu nechte pozvolna vypéct. Hotová slanina by měla mít zlatavou barvu a křupavou kůrčičku. Slaninu odstavte z plotny.
  3. Do menší misky vložte žloutky a přidejte 25 g najemno nastrouhaného parmazánu.
  4. Do hrnce s vařící vodou dejte těstoviny a uvařte je dle návodu na obalu. Doporučujeme, aby hotové těstoviny byly takříkajíc al dente.
  5. Z hrnce s těstovinami odeberte přibližně 100 ml vody a nalijte ji do misky se žloutky a sýrem. Rychle vše promíchejte.
  6. Hotové těstoviny vhoďte do pánve se slaninou a na závěr přidejte směs žloutků, sýra a vody. Vše míchejte, dokud nevznikne krémová omáčka.
  7. Porce posypejte zbylým sýrem.

Špagety carbonara se smetanou

Možná si teď říkáte, jak to, že v receptu není zmíněna smetana. Inu, ani ti nejprofesionálnější kuchaři nejsou s to se shodnout, zdali smetana do tradičního receptu na špagety carbonara patří, či nikoliv. Mnoho italských šéfkuchařů totiž tvrdí, že v italské kuchyni patří smetana pouze do dezertů. Nicméně chutím se v gastronomii meze nekladou, takže pokud si chcete do receptu přidat trochu smetany, rozhodně se tomu nebraňte. Smetana rozhodně podpoří hebkost a krémovitost výsledné omáčky. Mějte však na paměti, že by měla být opravdu kvalitní a ideálně tučná.

TIP: Pokud vás dnes špagety carbonara příliš nelákají, ale i tak byste si rádi dopřáli nějakou tu dobrotu z italské kuchyně, vyzkoušejte lasagne podle našeho receptu na blogu.

italská kuchyně

Tiramisu: Dezert milovaný nejen Italy

Málokterý Ital si umí představit hodování bez sladké tečky. A jednou z těch nejoblíbenějších bývá právě tiramisu. Tento lahodný dezert ovoněný kávou pochází z roku 1970 a jeho kořeny sahají až do města Treviso v severní Itálii. V tiramisu hraje prim kvalitní sýr zvaný mascarpone. Doprovod mu dělají lehké piškoty, kakao a amaretto, což je italský ovocný likér. Jaký je přesný postup pro výrobu tohoto skvostného moučníku?

Recept na tiramisu

  • 250 g mascarpone
  • 2 balení cukrářských piškotů
  • 3 žloutky
  • 70 g cukru krupice
  • 1 espresso
  • 50 ml amaretta
  • kvalitní kakao

Postup:

  1. Připravte si menší hranatou nádobu, do které budete vrstvit tiramisu.
  2. Do mísy dejte žloutky s cukrem a míchejte je, dokud nevznikne hustá pěna. Pokud máte kuchyňského robota, ušetřete si práci a použijte ho. Do pěny poté opatrně vmíchejte mascarpone.
  3. Připravte si hluboký talíř. Nalijte do něj amaretto a silnou kávu a promíchejte. Do směsi následně namáčejte cukrářské piškoty a vkládejte je do připravené nádoby.
  4. Na vrstvu piškotů dejte část krému. Tímto způsobem vrstvěte dezert tak, aby horní vrstvu tvořil krém. Ten na závěr poprašte tenkou vrstvou kvalitního kakaa.
  5. Tiramisu vložte do lednice a nechte jej odležet ideálně přes noc, nejméně však 4 hodiny.

Který italský pokrm je váš nejoblíbenější? A holdujete spíš italským slaným jídlům, nebo dezertům? Netroškařte a připravte si někdy celé italské menu od antipasto až po dolce!

Související články

Všechny články

Začátek školního roku je tu: Jak připravit zdravou svačinu pro vaše děti?

Nevíte si rady se svačinkami pro vaše dítka? V dnešním článku se dozvíte, jak takovou zdravou svačinu poskládat a dostanete tip na dva chutné snacky.

5 receptů na rychlé večeře: Polentová pizza, portobello burgery, opékané kapustičky, topinky s pestem a kuskus s pečenou dýní

Inspirace na rychlé večeře není nikdy dost, proto přinášíme dalších 5 nápadů na to, co si uvařit, když jste unavení z práce a zvládáte jen rychlý nákup. Dobré originální jídlo se dá vykouzlit za pár minut i s minimem surovin.

Připravte si cizrnový falafel s domácím pita chlebem

Už jste někdy falafel ochutnali, nebo vůbec nevíte o jakém jídle je řeč? Pojďte si zkusit můj oblíbený recept na cizrnové falafely s domácím pita chlebem, ať už patříte do jakéhokoliv týmu. Recept se skládá z pár surovin a celé vaření vám zabere jen pár minut.

Upečte si vánočku s mandlemi

Jak už název napovídá, vánočka je jeden ze symbolů a tradic, které k Vánocům zkrátka neodmyslitelně patří. Krásně ozdobí nejen stůl, ale také podpoří vánoční atmosféru svou typickou vůní.

Další článek