Hygge po česku: Zasloužený povánoční klid a pohoda

Vánoce jsou pryč a spolu s nimi i všechen shon a rodinné povinnosti. Konečně tak nastal čas na zasloužený odpočinek. Co si ho takhle trochu vyšperkovat skandinávským hygge. Zapalte svíčky, a provoňte byt skořicí a pohodou.

05. 01. 2022

Veronika
Hochmut

Verča má ráda 3 věci. Kávu, psaní a nohy v teple. A někde mezi tím se nachází i vášeň k vaření a především k ochutnávání nejrůznějších jídel.

O autorovi

Je po Vánocích a pojďme si říct, že okolní krajina i ulice měst působí bez vánočních světýlek tak trochu smutně. Přitom tmy je stále hodně a do jara je ještě daleko. Jak si tedy následující zimní měsíce trochu zpříjemnit? Odpověď najdete v kouzelném slovíčku „hygge“ a ve všem, co s sebou přináší.

Co je to vlastně hygge?

Hygge znamená hřejivou a útulnou atmosféru a pospolitost. Svůj původ má ve Skandinávii, a i když slovo „hygge“ pochází z norštiny, daleko se propsalo do dánské životní kultury. Dny jsou totiž na Severu obzvlášť dlouhé a hygge se stalo prostředkem, který pomáhá Seveřanům chránit se před chmurnými myšlenkami.

Dalo by se říct, že hygge je jakési skandinávské teplo domova. A pokud si myslíte, že hygge znamená pouze světýlka a hromadu polštářů na vašem gauči, pak se pletete. Více než interiérový trend je hygge životním stylem, jehož základním prvkem je schopnost užít si každičký moment. Navíc se netýká pouze zimních měsíců, protože hygge prvky můžete směle zakomponovat třeba i do letní grilovačky.

Hygge spočívá v maličkostech

Hygge v sobě nese příjemné prožitky. Například pokud sedíte v křesle, čtete knihu a chcete svému večeru dodat lehký dotek hygge, zkuste si ke čtení zapálit svíčky. Uvařte si horkou čokoládu nebo čaj, přehoďte přes sebe chundelatou deku nebo si dopřejte skleničku vína a –voilà – pohodový večer je na světě. Hygge totiž spočívá v maličkostech a zejména v uvědomění si, že každý okamžik můžete jednoduchou drobností změnit v jedinečný prožitek.

Hygge v interiéru

Přestože je hygge především životním stylem, má i své výrazné interiérové prvky. K tomu, abyste do svého domova vnesli trochu hygge atmosféry, toho nepotřebujete příliš mnoho. Jedním ze základních a celkem levných prvků jsou svíčky. Tato malá plápolavá světýlka hravě zútulní jakýkoliv prostor a rozhodně s nimi nemusíte šetřit. Stejně tak vám pomohou pletené deky, nadýchané a barevné polštáře nebo váza se sušenými květinami.

Nezapomeňte, že hygge se týká i vás, takže jakmile vkročíte do svého domova, nazujte pohodlné bačkory, oblékněte si příjemné domácí oblečení a dopřejte si chvilku pohody jen a jen pro sebe.

Vneste hygge do všech koutů kuchyně

Hygge rovněž prochází žaludkem. A co by to bylo za domácí pohodu bez sladkých dobrot. Cukroví už je v nedohlednu, vánočka též a věřte nebo ne, rozhodně nemusíte až do jara péct jenom bábovku. Vykouzlete si vlastní české hygge například za pomoci skandinávských skořicových šneků nebo tradičního českého svařeného vína.

Recept na skořicové šneky

  • 600 g hladké mouky
  • 280 ml vlažného mléka
  • 80 g másla
  • 80 g cukru krupice
  • 1 pytlíček sušeného droždí
  • 1/2 lžičky soli
  • 1 vejce
  • 1 lžička skořice
  • 1 lžička kurkumy
  • 130 g třtinového cukru
  • 110 g másla
  • 2 lžíce skořice
  • 1 lžíce citronové kůry

Postup:

Ve větší míse smíchejte cukr, vlažné mléko a rozpuštěné máslo. Vše dobře promíchejte a následně do směsi vysypte pytlíček sušeného droždí. Opět zlehka promíchejte, přikryjte utěrkou a na teplém místě nechte vzejít kvásek.

Přibližně po 20 minutách přidejte do mísy vejce, sůl, skořici, kurkumu a cca 300 g mouky. Těsto se vám bude lepit, ale to je v pořádku, jelikož po vypracování lepivého těsta budete postupně přimíchávat i zbytek mouky. Pokud máte kuchyňského robota, nechte ho, ať tuhle práci odvede za vás. Těsto by se mělo zpracovávat přibližně 5 minut, a že je hotové, poznáte tak, že se odlepuje od stěn mísy. Těsto nechte na teplém místě kynout přibližně 1,5 hodiny.

Vykynuté těsto přendejte na pomoučený vál, ručně jej propracujte a uválejte z něj tenký plát. Ten potřete rozpuštěným máslem, posypte skořicí a cukrem a na závěr přidejte citronovou kůru. Celý plát poté srolujte do ruličky, ze které postupně odkrajujte přibližně 3 cm tlusté šneky. Ty postupně vyskládejte na pečicí plech nebo do připraveného pekáčku a nechte je další půlhodinku odpočívat. Mezitím si alespoň můžete předehřát troubu na 190 °C.

Šneky před vložením do trouby potřete rozšlehaným vejcem a pečte je přibližně 20 minut dozlatova.

Jak na české hygge

Jak vnést trochu skandinávského hygge do české domácnosti? Krom toho, že jste se již obklopili útulným interiérem a v troubě vám voní skořicové šneky, můžete do svého uspěchaného dne zařadit pár pohodových rituálů, díky kterým bude váš život o něco víc hygge.

Prvním krokem může být finské probuzení v podobě ledové sprchy. Otužování je skvělým prostředkem k podpoře imunity a navíc vás taková sprcha jednoznačně probudí a nastartuje do nového dne.

Po takto náročném vstávání si rozhodně zasloužíte šálek lahodné a horké kávy nebo čaje a pár minut s knihou ve svém oblíbeném křesle. Můžete si také zapisovat do deníku nebo jen tak pozorovat probouzející se den. Dopřejte si také vydatnou snídani, kterou si pokud možno vychutnejte daleko od všech technologií a mobilů. Jen vy, talíř plný dobrot a chvíle teď a tady.

Hygge nehygge, práci se během dne rozhodně nevyhnete. Nicméně do své „pohodičky“ se můžete vesele navrátit po dokončení všech pracovních úkolů. A jak může vypadat váš večer? Zkuste zavítat do sauny nebo si dopřejte hodinku jógy. Následně se odměňte chutnou večeří, skleničkou vína a dobrou společností.

Recept na domácí svařené víno

  • 1 litr kvalitního červeného suchého vína
  • 1 rulička skořice
  • 8 hřebíčků
  • 1 badyán
  • pár zrnek kardamomu
  • 1 lžíce pomerančové kůry
  • 5 lžic třtinového cukru

Postup:

Do hrnce nalijte víno a přidáte všechny zbylé ingredience. Svařené víno přiveďte pozvolna těsně před bod varu. Rozhodně není žádoucí, aby víno v hrnci divoce bublalo. Kvůli tomu by se totiž mohl odpařit alkohol. Jakmile se na dně hrnce začnou objevovat bublinky, stáhněte jej z plotny a nechte ho přibližně 5 minut odstát.

Svařené víno přelijte do hrnečků. Dle chuti do nich můžete přidat plátky pomeranče, sušenou švestku nebo třeba ruličku skořice.

Související články

Všechny články

Poklad jménem rebarbora

Že jste nikdy neochutnali rebarborový koláč? To musíte co nejdříve napravit! Připravte si doma jeden z našich receptů z této výjimečné rostliny a doceňte její chuť a sílu.

Jíška, poklad české kuchyně

Tradiční české pokrmy se bez klasické jíšky jen stěží obejdou. Potřebujete zahustit zeleninovou polévku, guláš nebo brokolicový krém? Poradíme vám, jak na to!

Průvodce masem: Jak vybrat to nejlepší na svíčkovou, guláš a další českou klasiku?

Pravidelně u řezníka nebo v oddělení s masem dumáte nad tím, který kousek masa je pro vaše kulinářské plány ten pravý? Každý typ masa má jiný potenciál a žádá si i jinou úpravu. Díky našemu manuálu už vždycky budete vědět, po čem sáhnout.

5 překvapivě zdravých a překvapivě nezdravých jídel

Popcorn, čokoláda, buráky, snídaňové křupavé cereálie, pečená kachna. Zkuste si tipnout, co je pro vás nejhorší. Správně – jsou to ty cereálie. Podobných překvapení vás ve světě jídla může čekat o mnoho víc. A proto vám přinášíme malý seznam těch nejzákeřnějších pokrmů. Čtěte!

Další článek