Grilování na kameni: Jak na to?

Léto a grilování zkrátka patří k sobě. Pokud však hledáte zdravější alternativu grilování na roštu, inspiraci najdete až v pravěku, kde si lidé na rozžhavených lávových kamenech připravovali maso. Grilování na kameni není nic složitého. Prozradíme vám pár triků, díky kterým budete mít tuto grilovací techniku v malíčku.

26. 08. 2024

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Grilování na kameni je trendy a zdravá alternativa klasického grilování na roštu. Během grilování na kameni totiž tuk z masa nepřijde do kontaktu s rozpálenými uhlíky a díky tomu nedochází ke vzniku žádných karcinogenních látek. Jídlo z rozžhaveného kamene je navíc šťavnaté, plné chuti a nepřipaluje se.

Jak vybrat grilovací desku?

Ke grilování na kameni v podstatě potřebujete pouze kamennou desku. Jde o přírodní kámen opracovaný do tvaru desky, vyleštěný dohladka a bez jakéhokoliv chemického ošetření. Klíčovou otázkou však je, po jakém kameni sáhnete. Na výběr máte buď lávovou, nebo žulovou variantu. Každá z nich má své přednosti i nedostatky, ve výsledné chuti ale typ kamene nehraje žádnou roli.

TIP: Přepadla vás chuť na něco grilovaného? Nechte si z foodora dovézt menu z grilu bez práce i kouře.

●      Žulový kámen na grilování

Je levnější a setkáte se s ním výrazně častěji. Skvělou volbou je například tradiční česká žula. Pokud máte plynový gril, bohatě vám stačí kámen o tloušťce 1 cm. Pro grilování nad ohněm nebo na rozpáleném uhlí se však bez silnější žulové desky neobejdete. Ideální variantou jsou kameny o tloušťce 3 cm, které nejsou příliš těžké a snáz se tak s nimi manipuluje.

●      Lávový kámen na grilování

Co se výdrže týče, jednoznačným vítězem je láva. Na rozdíl od levnější žuly totiž nepraskne ani při opravdu velkém žáru. Báječně grilované jídlo tak na ni můžete připravovat i několik desítek let.

grilování na kameni

Kam desku umístit?

S grilovací deskou si připravíte delikátní maso prakticky kdekoliv. Položit ji můžete přímo nad ohniště, na rozpálené uhlíky, ale také na plynové nebo elektrické grily u zahradního posezení.

Co potřebujete ke grilování na kameni:

  • grilovací kámen
  • tuk a mašlovačku
  • žáruvzdorné rukavice
  • ohniště nebo gril

Jak na grilování na kameni v 5 krocích:

  1. Ze všeho nejdříve rozdělejte oheň. Ideální je položit kámen na uhlí nebo dříví v ohništi už při podpalu. Deska se rovnoměrně prohřeje a lépe se s ní manipuluje.
  2. Nahřátí desky trvá pár minut. Že je kámen dostatečně rozpálený poznáte snadno. Nechte skápnout na desku pár kapek vody, pokud se ihned odpaří, je ten pravý čas začít grilovat.
  3. Rozžhavený kámen potřete olejem a rozložte na něj jídlo.
  4. Maso i zeleninu opékejte stejně jako na roštu. Hlídejte, aby se nic nepřipálilo, pravidelně vše otáčejte.
  5. Po každé várce je kámen potřeba očistit a seškrábat připečené zbytky jídla.

Grilování na kameni: Pizza i dokonalé steaky

Maso, ryby, zelenina, houby a nejen to. Grilování na kameni dá letním grilovačkám nový rozměr a neomezený prostor pro vaše kulinářské dovednosti. Na desce totiž pohodlně připravíte také bramboráky, pizzu nebo indické chleby. A když na to přijde, připravíte zde i volská oka k snídani.

Mám na něco chuť

Objednám si

Ugrilujte si čerstvé pečivo

Indové si sice tradiční naan připravují ve speciálních pecích, vy si však bohatě vystačíte s grilovacím kamenem. Chlebové placky báječně chutnají jako příloha ke grilovanému masu i k salátům.

Ingredience:

  • 250 g hladké mouky
  • 2 lžíce cukru
  • 15 g sušeného droždí
  • špetka soli
  • 150 g bílého jogurtu
  • 3 lžíce rozpuštěného másla

Postup:

  • V míse smíchejte mouku s cukrem, solí a sušeným droždím. Přidejte jogurt, rozpuštěné máslo a vypracujte hladké těsto. Přikryjte utěrkou a nechte 1 hodinu kynout.
  • Vykynuté těsto rozdělte na šest bochánků a poté z nich rukama vytvarujte tenké placky. Každou placku ogrilujte z obou stran dozlatova.

Dobrou chuť. 🙂

Související články

Všechny články

Nejpestřejší vietnamské tipy

Spousta barevné zeleniny. Ať už syrové, připravené v páře, grilované a nebo vařené…. to je základ oblíbené vietnamské kuchyně. Jedná se o jednu z nejpestřejších a nejzdravějších kuchyní vůbec. Jídla ve většině případech obsahují ještě…

Dobroty z jednoho hrnce

Čeká vás víkend v polních podmínkách a vy se snažíte vymyslet, jaké dobroty s minimem prostoru a kuchyňského vybavení uvařit? Na tyto osvědčené recepty vám postačí jeden jediný hrnec…

Mexiko na talíři: Chilli con carne

Je libo trochu pikantní mexické kuchyně? Ať už s masem, nebo vegetariánské, chilli con carne rozhodně nezklame!

Brambory, česnek a majoránka aneb Recept na křupavé domácí bramboráky

Bramboráky jsou oblíbenou dobrotou, kterou hravě uvaříte během několika minut. Nevěříte? Pak mrkněte na naše recepty!

Další článek