Domácí pečení chleba – koníček i dřina. Nebojte se ochočit si kvásek

Kvásek, to je jen mouka, voda a miliony mikroorganismů. Společně pak ale vytvoří voňavý bochník, jemuž se ten kupovaný ani zdaleka nevyrovná. Kvasinky nakypří těsto, bakterie mléčného kvašení dodají chlebu typickou chuť a prodlouží jeho trvanlivost.

11. 03. 2024

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Vymazlení kvásku není zrovna chvilková záležitost, ale při správné péči vám kvas vydrží i několik desítek let. Není se proto čemu divit, že někteří zapálení pekaři dávají svým kváskům jména a pečují o ně jako o domácí mazlíčky.

Jak si založit kvásek?

Založení kvásku není nijak pracné. Vyžaduje ale péči a pravidelné dokrmování. Na začátek potřebujete 100 g žitné mouky a 100 ml vlažné vody.

  • Mouku a vodu rozmíchejte do hladka a uložte do velké uzavíratelné nádoby (ideální je čistá zavařovací sklenice o objemu alespoň 1 l). Pamatujte, že kvásek potřebuje během svého zrodu dostatek prostoru, pokud ho nemá, bez okolků vyteče všude kolem. Kvasový zárodek pak nechte zrát při teplotě okolo 30 stupňů alespoň přes noc.
  • Další den si ponechte ve sklenici jen 100 g nabyté hmoty. K tomu opět přidejte 100 g mouky a 100 ml vody (tomuto kroku se mezi kváskovými nadšenci říká dokrmování). Nyní sklenici uzavřete proděravěným víčkem. Celý postup opakujte ještě dvakrát (celkem tedy čtyřikrát). Nadbytečný kvásek vždy vyhoďte (nebo někomu darujte). Díky tomuto procesu se mouka dostatečně rozkvasí. Snažte se tento postup opakovat zhruba ve stejnou denní dobu. Pokud byste jeden den kvásek nakrmili ráno a další den až večer, mohlo by se stát, že vám vyhladoví.
  • Po pěti dnech od založení kvasu se můžete pustit do pečení.

Jak poznat zdravý kvásek?

Dobrý kvásek poznáte jednoduše – měl by vonět po mléku, být tak akorát kyselý a během 24 hodin dvojnásobně zvětšit svůj objem. Do pečení chleba se pusťte jen tehdy, když vidíte, že kvas bohatě kyne a nabývá na objemu. V opačném případě by vám těsto ve finále nevyběhlo. Pokud se vám to nepovede napoprvé, nezoufejte. Stává se to poměrně často i těm zkušenějším. Zkuste změnit značku mouky nebo její množství při dokrmování. Obvyklou začátečnickou chybou je také neodebírání nadbytku kvásku z minulého dne. Stále se nedaří vypěstovat zdravý kvásek? pomůže vám kvásková mapa, kde se evidují všichni chleboví nadšenci, kteří vám ochotně odeberou ze svého kvásku a k dobru přidají cenné rady do začátku vaší pekařské kariéry.

TIP: Jedete na dovolenou a nemáte nikoho, kdo by se vám o kvásek postaral? Dejte ho hibernovat. Do kvasu přidejte tolik mouky, aby vám vznikla struktura podobná drobence. Směs pak pečlivě vysušte a v uzavřené nádobě schovejte třeba do spíže. Jakmile se vrátíte, do směsi přidejte vodu a v teple postupně dokrmujte.

Upečte si první domácí chleba

Pečení prvního chleba bude s největší pravděpodobností pracné a výsledek nejspíše nedokonalý. Opakování je však matka moudrosti. Uvidíte, že po pár týdnech tuto pekařskou disciplínu zvládnete levou zadní.

Povinná výbava každého pekaře:

  • čistá uzavíratelná sklenice na kvásek,
  • větší mísa a stěrka na přípravu těsta,
  • ošatka (na začátku si však bohatě vystačíte i s mísou a pomoučenou utěrkou),
  • litinový hrnec nebo skleněný pekáč s víkem.

Ingredience na domácí chleba:

  • 400 g pšeničné chlebové mouky
  • 150 g žitné celozrnné mouky
  • 350 ml vody
  • lžička kvásku ze sklenice
  • ½ lžičky soli
  • ½ lžičky kmínu (libovolné)

Pečení domácího chleba – postup:

  • Ve velké míse rozmíchejte lžičku kvásku ve 150 ml vody. Přisypte 150 g žitné mouky a důkladně zpracujte v hutnou směs. Mísu přikryjte fólií a nechte 10–12 hodin odpočívat na teplém místě. Po několika hodinách na vás v míse bude čekat směs dvojnásobného objemu plná bublinek.
  • Kvas dejte do mísy, přilijte 200 ml vody, 400 g pšeničné mouky, sůl a kmín. Teď je důležité těsto důkladně zpracovat. Míchejte ho, nadzvedávejte a vhánějte do něj vzduch. Pokud se vám těsto zdá příliš husté, přidejte vodu. Zpracované těsto přikryjte fólií, aby neoschlo, a nechte 4–6 hodin kynout. Doba kynutí závisí na okolní teplotě a síle kvásku.
  • Vykynuté těsto vyklopte na pomoučněnou pracovní plochu a nechte ještě 20 minut kynout pod utěrkou. Poté zpracujte bochník. Snažte se těsto překládat a vytlačit z něj vzduch. S těstem pracujte tak dlouho, dokud nebude hladké a nelepivé. Vytvarovaný bochník dejte do ošatky nebo mísy s pomoučněnou utěrkou a nechte 2 hodiny kynout. Troubu předehřejte na 250 stupňů. Dejte do ní nahřát i hrnec, ve kterém budete chleba péct. Na dno trouby dejte i menší pekáč s vodou. Nakonec chleba vyklopte z ošatky do rozpáleného hrnce, ostrým nožem udělejte zářezy a pečte zhruba 20 minut.

TIP: Není mouka jako mouka! Alfou a omegou tradičního českého chleba je žitná a pšeničná mouka. Jejich podíl v těstě je proměnlivý. Někdo je míchá v poměru 1 : 1, někdo dává více mouky pšeničné. Mouku před zapracováním s dalšími surovinami vždy prosejte, nakypří se a těsto z ní pak lépe kyne.

Hmm, cítíte tu vůni? Tak hurá do pečení! 🍞

Nemám základní ingredience

Nakoupím si

Související články

Všechny články

5 receptů na dokonalé muffiny

Z trouby se line omamná vůně roztékající se čokolády a cukru. Sliny už se sbíhají na pořádnou porci sladkého. Že netušíte, o čem je řeč? Přece o lahodných muffinech! Upečte si je hned na pět způsobů.

Recept na dokonalé brownies

Recept na brownies existuje hned několik. Připravili jsme pro vás jak ten tradiční, tak i zdravější verzi tohoto lahodného dezertu.

Vajíčková, česneková nebo škvarková? Recepty na oblíbené domácí pomazánky

Tipy na rychlé dezerty

Ohlásila se nečekaná návštěva a potřebujete pro ni narychlo připravit občerstvení? S těmito dezerty si ostudu rozhodně neutrhnete.

Další článek