Doma jako v Itálii: Připravte si domácí pizzu, gnocchi i těstoviny

V Itálii chutnají i ty nejobyčejnější pokrmy přímo božsky. A důvod? Péče a láska, které přípravě jídla kuchaři věnují. Užijte si doma tu pravou Itálii a připravte si italskou klasiku poctivě a po vzoru italských matek. Máme pro vás osvědčené recepty, triky a postupy na domácí pizzu, gnocchi nebo těstoviny. 

19. 03. 2021

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

V Itálii chutnají i ty nejobyčejnější pokrmy přímo božsky. A důvod? Péče a láska, které přípravě jídla kuchaři věnují. Užijte si doma tu pravou Itálii a připravte si italskou klasiku poctivě a po vzoru italských matek. Máme pro vás osvědčené recepty, triky a postupy na domácí pizzu, gnocchi nebo těstoviny. 

Domácí pizza

Pizza je jedním z nejznámějších jídel na celém světě, přesto si ji jen málokdo připravuje doma. Není to přitom nic složitého. Základem pizzy jsou velmi často rajčatamozzarella, obložit ji ale můžete na tisíc způsobů. Kromě oblohy je pak samozřejmě důležité také těsto. Mělo by být hodně tenké, s nadýchanými a dohněda propečenými okraji.

pizza margherita

Historie pizzy

Předchůdcem pizzy byla pravděpodobně focaccia – plochý chléb v antickém Římě známý jako panis focacius, na který se po upečení přidávaly nejrůznější ingredience pro lepší chuť. Moderní podoba pizzy se pak zrodila v Neapoli na přelomu 18. a 19. století. 

O jejím vzniku se traduje spousta příběhů. Ten nejznámější vypráví o jistém italském kuchaři jménem Raffaele Esposito, který na počest návštěvy italské královny Markéty Savojské upekl placku zdobenou ingrediencemi v barvách italské vlajky – rajčaty, bazalkou a mozzarellou. A ta se pak do dějin i jídelních lístků po celém světě zapsala jako pizza Margherita. 

Tip: Přepadla vás chuť na poctivou margheritu? Dopřejte si porci Itálie navíc a nechte si od Dáme jídlo dovézt pizzu až ke dveřím.

Jak upéct pizzu v troubě

V italských pizzeriích pečou pizzu v peci na dřevo a těsto má díky tomu nezaměnitelnou chuť i strukturu. Přesto existuje způsob, jak si doma upéct pizzu jako v italské restauraci i bez této pece. Stačí si pořídit žulovou nebo mramorovou desku do trouby. Tu navíc využijete nejen na pečení pizzy, ale také báječných baget nebo chleba. Desku položte na kovovou mřížku, troubu pořádně rozpalte, a jakmile máte pizzu připravenou, jednoduše ji přesuňte na rozpálený kámen. Ten má na pizzu podobný chuťový účinek jako dno italské pece.

těsto na pizzu

Základní těsto na pizzu

Příprava tenkého těsta s křupavou a vláčnou kůrkou není žádná věda. Ať už máte nejraději margheritu, salami, nebo pepperoni, s tímhle receptem se vám otevřou dveře ke stovkám druhů pizzy.

Ingredience na 2 pizzy

  • 250 g hladké mouky typu 00
  • 5 g čerstvého droždí
  • 160 ml vlažné vody
  • ½ lžičky soli
  • mouka na podsypání 
  • olej na vytření mísy

Postup

Mouku se solí nasypte do mísy a promíchejte metličkou, aby se směs prokypřila. Ve vlažné vodě rozmíchejte rozdrobené droždí. Do mouky udělejte důlek a vlijte do něj vodu s droždím. 

Krouživými pohyby pomalu shrabujte mouku z vnitřní strany důlku a vmíchávejte ji do tekutiny. Postupně takhle zapracujte všechnu mouku. Jakmile hmota drží pohromadě, poprašte si pracovní plochu moukou a vyklopte na ni těsto. 

Těsto začněte hníst do tvaru koule, válejte ji sem a tam. Jednou rukou těsto vždycky trochu vytahujte k sobě a tou druhou současně od sebe. A takhle s těstem pracujte tak dlouho, dokud nezíská hladkou, pružnou a poddajnou texturu. Nakonec z něj vytvarujte kouli. 

Vezměte si velkou mísu,  vytřete ji olejem, dejte do ní těsto a nechte ho v lednici kynout přes noc, příp. alespoň 4 hodiny při pokojové teplotě

Vykynuté těsto vyklopte na pomoučenou pracovní plochu a rozdělte ho na dva stejně velké bochánky. Každý z nich pak dlaněmi roztáhněte do kulaté tenké placky a okraje ponechte o něco vyšší. Obě placky pak potřete omáčkou a poklaďte ingrediencemi podle chuti.

pizza různé druhy

Čím obložit pizzu?

Existují stovky ingrediencí, které na pizze chutnají báječně. Osvědčenou klasikou jsou sýry nebo kombinace rajčatové omáčky, salámůmozzarelly. Každá pizza by ale měla být hlavně jednoduchá. Oblohu proto poskládejte jen z několika málo ingrediencí. Když to totiž se surovinami přeženete, místo pizzy upečete spíše slaný koláč. 

  • Pizza Margherita: rajčatový základ, mozzarella a čerstvá bazalka
  • Pizza Pepperoni: rajčatový základ, pikantní salám, feferonka a mozzarella
  • Pizza Marinara: rajčatový základ, plátky česneku, oregano a čerstvá bazalka
  • Pizza Caprese: rajčatový základ, mozzarella, parmazán a čerstvá bazalka
  • Pizza Capricciosa: rajčatový základ, parmazán, žampiony, šunka od kosti, nakládané artyčoky a bazalka
  • Pizza Quattro formaggi: pecorino, gorgonzola, mozzarella, parmazán a čerstvá bazalka
  • Pizza Fantasia: rajčatový základ, slanina, listový špenát, mozzarella a parmazán

domácí těstoviny

Domácí těstoviny

Těstoviny jsou jedním z největších kulinářských zázraků. Stačí smíchat tři zdánlivě obyčejné ingredience – mouku, vodu a vejce – a vznikne vám pružné těsto, které lze válet, krájet a zpracovávat do stovek tvarů

Tip: Došla vám některá ze základních ingrediencí? Objednejte si nákup na Dáme market a do 30 minut ji máte doma. 

Říkáte si, proč se doma plahočit s přípravou čerstvých těstovin, když jsou pulty obchodů plné těch hotových? Ty domácí jsou mnohem kvalitnější, chutnější a navíc dokážou daleko lépe pojmout ostatní ingredience. Krásně tak do sebe nasáknou omáčku a i to nejjednodušší jídlo je s nimi rázem hotovou delikatesou. A to je něco, co kupované těstoviny nikdy nesvedou. 

Jak uvařit čerstvé těstoviny

Samotné vaření čerstvých těstovin je snadné a zabere vám dvě až tři minuty. Jediné, co potřebujete, je velký hrnec plný vroucí a pořádně osolené vody. Když totiž těstoviny vhodíte do malého hrnce, voda se okamžitě přestane vařit, těstoviny se slepí a budou rozvařené. Jakmile máte těstoviny uvařeny, bleskurychle je promíchejte s omáčkou a servírujte.

těsto na domácí těstoviny

Základní těsto na domácí těstoviny

Když už se do přípravy domácích těstovin pustíte, klidně pracujte s dvojnásobným množstvím ingrediencí, než je uvedeno v receptu. Polovinu várky pak můžete hned zamrazit, a když budete potřebovat něco rychlého k večeři, mražené těstoviny jen hodíte do vroucí vody. 

Až budete mít přípravu těsta v malíku, můžete si práci usnadnit strojkem na přípravu špaget, penne a dalších druhů. Při přípravě klasických tagliatelle si ale bohatě vystačíte s válem, válečkem a rádýlkem.

Ingredience na 4 porce

  • 600 g hladké mouky typu 00
  • 6 vajec
  • 2 lžíce vody

Postup

Mouku nasypte na vál nebo do velké mísy. Uprostřed udělejte důlek a rozklepněte do něj vejce. Vidličkou je rozšlehejte, smíchejte s moukou a vzniklou směs potom rukama uhněťte do hladkého, hedvábného a pružného těsta. Pokud se vám i po několika minutách zdá příliš tuhé, přidejte do něj trošku vody. 

Vzniklé těsto pak zabalte do potravinové fólie a nechte alespoň 30 minut odpočinout v lednici. Pak už se můžete pustit do válení a tvarování. Chcete-li připravit tagliatelle, těsto vyválejte na tenkou placku a rádýlkem ji pak rozkrájejte na asi 0,3 až 0,5 cm široké nudle.

domácí gnocchi

Domácí bramborové gnocchi

Bramborové noky mají svůj původ v severní Itálii, kde tamní chladnější podnebí odjakživa přálo pěstování brambor. Na noky v různých obdobách ale narazíte v každém italském regionu. Recepty se pak liší zejména co do poměru brambor a vajec. V některých oblastech pak do těsta přidávají také trošku strouhaného parmazánu pro výraznější chuť.

Jak vybrat brambory na gnocchi

Klíčem k přípravě dokonalých noků jsou samozřejmě brambory. Ideální jsou ty moučné a vařené na páře nebo pečené v troubě. Pokud je budete vařit ve vodě, připravte si je nejlépe den předem, aby přes noc vyschly a nepustily tak do těsta příliš vody.

domácí gnocchi

Recept na bramborové gnocchi

Italské gnocchi jsou lehké, nadýchané a skvěle nahradí těstoviny prakticky v jakékoliv omáčce. Jejich příprava je sice trochu pracnější, věnovaný čas a péče se vám však vrátí v podobě dokonalého jídla. 

Ingredience na 4 porce

  • 1 kg moučných brambor
  • 3 velká vejce
  • asi 250 g hladké mouky
  • hrst jemně nastrouhaného parmazánu

Postup:

Brambory uvařte na páře nebo upečte v troubě. Měly by být uvařené, ale přesto tvrdé. Ideální stupeň uvaření poznáte tak, že když do brambory píchnete vidličkou, setkáte se s jistým odporem.

Brambory nechte vychladnout a oloupejte. Do velké mísy je pak nastrouhejte najemno nebo prolisujte lisem na brambory. Následně k nim přidejte vejce a zaprašte polovinou mouky. Těsto zlehka propracujte, a pokud ještě nedrží pohromadě, přidejte do něj trochu mouky. Ve výsledku by mělo být těsto nelepivé a snadno tvárné. Mějte ale na paměti, že čím méně mouky v něm bude, tím nadýchanější a měkčí gnocchi budou. Snažte se také těsto hníst co nejméně, pokud to s hnětením přeženete, gnocchi budou gumovité. 

Těsto vytvarujte do koule a tu pak rozkrájejte na několik dílků. Každý kousek pak vyválejte do asi 1 cm silného válečku a ten rozkrájejte asi na 1,5 cm dlouhé špalíčky. Do jednotlivých dílků pak lehce obtiskněte hrot vidličky a vzniklé gnocchi odkládejte na pomoučenou pracovní plochu. 

Gnocchi pak vařte asi dvě minuty ve vroucí osolené vodě, dokud nevyplavou na povrch.

Související články

Všechny články

Tajemství thajské kuchyně

Z chutí a vůní thajských pokrmů se často až točí hlava. Pronikněte do mistrovského řemesla kuchařů z jihovýchodní Asie a připravte si doma vlastní exotický zážitek na talíři.

Brambory, česnek a majoránka aneb Recept na křupavé domácí bramboráky

Bramboráky jsou oblíbenou dobrotou, kterou hravě uvaříte během několika minut. Nevěříte? Pak mrkněte na naše recepty!

Máme zkolaudováno!

Foodora se přestěhovala do Česka a co by to bylo za stěhování, kdyby neproběhla kolaudačka, jak se patří! Nechybělo dobré pití, jídlo, přišla spousta lidí a na party zavítal dokonce i jeden host, který nedorazil osobním výtahem jako ostatní, ale do bytu přijel autem. Chcete vědět víc? Tak si s námi pojďte celou kolaudačku pořádně zrekapitulovat.

foodora PRO: Jedno předplatné, spousta výhod!

Hledáte způsob, jak se dobře najíst a ještě ušetřit? Představujeme vám foodora PRO – předplatné, které je klíčem do světa jedinečných slev, dopravy zdarma a dalších výhod! Přečtěte si, co všechno na vás čeká!

Další článek