Demi-glace: Objevte tajnou přísadu šéfkuchařů

Uvařit demi-glace není žádná alchymie. Provedeme vás postupem krok za krokem: od výběru surovin až po návod, jak na pomalu tažený vývar, který je klíčem k úspěchu. A na závěr přidáme špetku inspirace, jaká jídla demi glace dotáhne k dokonalosti. 

02. 11. 2020

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Demi-glace patří mezi poklady klasické francouzské kuchyně a představuje závěrečnou zkoušku vysoké školy vývarové, uvařit ho ale není žádná alchymie. Provedeme vás postupem krok za krokem: od výběru surovin až po návod, jak na pomalu tažený vývar, který je klíčem k úspěchu. A na závěr přidáme špetku inspirace, jaká jídla demi glace dotáhne k dokonalosti. 

Demi-glace je chuťově výrazný a hustý jako med. Výjimečně silný vývar z telecích, hovězích nebo kuřecích kostí umí dokonale zvýraznit chuť masa a jídlům dodává nezaměnitelnou chuť. Je základem nejen pro delikátní omáčky a polévky, ale hodí se i k dušení masa nebo jako omáčka ke steaku. 

Tip: Užijte si porci delikátnosti navíc bez hodin strávených v kuchyni a objednejte si z Dáme jídlo třeba steak přelitý demi-glace omáčkou. 

Suroviny na přípravu demi-glace

Alfou a omegou demi-glace jsou kosti, použít můžete telecí, hovězí nebo drůbeží. Dalším důležitým nositelem chuti je pak samozřejmě kořenová zelenina – cibule, mrkev, celer a petržel. Někteří šéfkuchaři navíc přidávají i řapíkatý celer nebo pórek. Důležité je také kvalitní červené suché víno, v případě demi-glace z drůbežích kostí můžete sáhnout i po bílém. Chybět nesmí ani protlak a divoké koření, tedy nové koření, pepř a bobkový list.

Základní recept na demi-glace

Na přípravu demi-glace potřebujete jen pár surovin a trošku péče, zato však spoustu času na tažení vývaru – ideálně 36 hodin.

Ingredience na 2 l demi-glace: 

  • 5 kg kostí (morkové, harfy nebo oháňky)
  • 500 g kořenové zeleniny (cibule, mrkev, celer a petržel)
  • 300 g kvalitního rajského protlaku
  • 750 ml suchého červeného vína
  • 10 l vody
  • lžíci másla na orestování zeleniny
  • rostlinný olej
  • pár kuliček nového koření a pepře
  • 2 bobkové listy

Postup:

  1. Kosti dejte do pekáče, pokapejte olejem a nechte péct v troubě dozlatova při 190 °C. Čas od času je obraťte, aby byly opečené ze všech stran. 
  2. Zeleninu oloupejte a nakrájejte na menší špalíčky a restujte ji dozlatova na másle. Nejdříve na pánvi opečte tvrdší zeleninu, tedy mrkev, celer a petržel, na závěr pak přidejte cibuli, která potřebuje méně času. Jak u kostí, tak u zeleniny je důležité, aby byly opečené dozlatova, dejte si proto pozor na připálení a vše průběžně míchejte. 
  3. V hrnci pak smíchejte zeleninu s opečenými kostmi, do směsi přidejte protlak a koření a zalijte vše vínem. Tento základ nakonec podlijte studenou vodou, díky které se všechny chutě ze zeleniny i kostí daleko lépe uvolní. Za mírného varu nechte vývar táhnout přes noc, v ideálním případě 24 hodin. Nenechávejte vývar překotně vřít, plotýnku ztlumte na nejnižší plamen, aby obsah hrnce jen zlehka probublával. 
  4. Následující den pod pokličkou najdete sytě tmavý vývar plný chutí, slijte ho přes cedník nebo plátno do menšího kastrolu. V téhle fázi přichází na řadu redukování vývaru. Aby byl demi-glace opravdu silný a hustý, svařte tekutinu na polovinu, dokud nezíská sirupovou konzistenci.

Jak použít demi-glace

Demi glace využijete všude tam, kde chcete docílit výrazné masové chuti. Hodí se na přípravu polévek, omáček nebo rizota. Báječně chutná ale i sám o sobě jen jako omáčka ke steaku. 

Jak ho skladovat

Někteří šéfkuchaři si demi-glace zavařují do sklenic, jiní ho nalijí do tvořítek na led a zamrazí. Když pak potřebují v rychlosti připravit delikátní omáčku ke steaku nebo jen zvýraznit vývar, mají tento poklad neustále po ruce. 

Související články

Všechny články

Dopřejte si čerstvý kokos: 3 využití, která vás dostanou

Zimní období je i u nás poměrně bohaté na nejrůznější exotické druhy ovoce a kokos je tradičně jedním z nich. Vyměňte kokosové mléko v plechovce za čerstvé ovoce a připravte si z něj životabudič i výborný dezert.

Ottolenghi: Kulinářský génius, který světu ukázal jídlo nabité chutěmi

Yotam Ottolenghi. Majitel nejvěhlasnějších lahůdkářství v Londýně, autor nejprodávanějších kuchařek na světě a především muž, který světu ukázal, jak připravit úžasné jídlo plné chutí.

Vánoční recepty, se kterými na Štědrý večer zazáříte

Kapr a bramborový salát patří k Vánocům stejně jako stromeček a dárky. Moc dobře víme, že rodinnému receptu na bramborový salát se žádný jiný nevyrovná, pokud ale chcete letos servírovat trochu jiné vánoční menu, máme pro vás odlehčenou štědrovečerní inspiraci na největší hostinu v celém roce. 

Super pálivá jídla, která vás zahřejí v zimním období

S přicházející zimou a čím dál tím chladnějšími dny přicházejí také chutě na plnější a ostřejší pokrmy, které dodají energii čelit nevlídnému počasí a prohřejí zevnitř. Pálivé koření má kromě těchto funkcí navíc také příznivé zdravotní účinky, pro podzimní období plné nachlazení, je tak ideální. Které recepty jsou naše nejoblíbenější?

Další článek