Cukr – ano nebo ne? Udělejte si v tom jasno

Cukr se stal hlavním viníkem nejrůznějších zdravotních problémů od obezity až po Alzheimerovu nemoc. Mnoho lidí tak od něj upouští - snižuje jeho příjem nebo ho z jídelníčku vyřazuje úplně. Co říkají odborníci a jaký je správný přístup k sacharidům?

12. 10. 2019

Kam
v
Praze

Kačka a Terka - nejlepší kamarádky, které v září roku 2017 založily projekt @kamvpraze, sloužící jako kapesní průvodce pražskými kavárnami, bistry a restauracemi.

O autorovi

Cukr se v posledních letech často označuje jako hlavní viník nejrůznějších zdravotních problémů od obezity až po Alzheimerovu nemoc. A čím dám tím více lidí proto od něj upouští. Ať už tak, že ho z jídelníčku vyřadí úplně, sníží jeho příjem anebo hledá zdravější alternativu. Jenže co na to říkají odborníci a jaký je správný přístup k sacharidům?

Cukry neboli sacharidy patří do skupiny tzv. makroživin. To znamená, že jsou pro správné fungování lidského organismu nezbytné. Zejména proto, že jsou pro tělo základním palivem, které mu dodá rychle energii.  Je proto důležité naučit se rozlišovat tzv. komplexní a jednoduché sacharidy. Především ty jednoduché mohou za současnou démonizaci cukru jako takového, protože jejich konzumace se v důsledku marketingu potravinových gigantů vymkla z ruky.

Co to jsou komplexní sacharidy?

Komplexní sacharidy jsou ve zkratce obsažené v nejrůznějších přílohách jako jsou brambory, těstoviny, rýže, luštěniny nebo ovesné vločky.  Patří mezi ně glykogen, vláknina i škrob, což jsou látky, které našemu tělu v mnoha ohledech pomáhají.

Co to jsou jednoduché sacharidy?

Mezi jednoduché sacharidy patří veškeré sladké pochutiny z obchodů, ale i mléčné výrobky a především ovoce. Tělo je vstřebává mnohem rychleji než ty komplexní, proto se po jejich konzumaci také může za kratší dobu objevit opět chuť “na něco”.

Už jen z těchto informací vyplývá, že úplné vyřazení cukru z jídelníčku, není tou nejlepší cestou.  Hlavně bez komplexních sacharidů totiž tělo přijde o část energie. A to má za následek nejen větší únavu a horší soustředění, ale také i zažívací potíže jako je zácpa v důsledku nedostatku vlákniny. Ani jednoduché cukry ale nejsou v malé míře škodlivé, naopak se hodí, pokud potřebujete “nakopnout” při sportovním výkonu nebo při soustředěné práci. 

Se sacharidy je to tedy podobné jako se všemi dalšími složkami naší stravy. Je důležité sledovat složení potravin a řídit se selským rozumem. Vždy zbystřete, pokud je ve výrobku vyšší množství jednoduchých cukrů v podobě glukózy, fruktózy, sacharózy nebo maltózy. S nejvyšší pravděpodobností se pak jedná o uměle doslazovaný produkt, který seženete i v jeho přirozenější variantě. Typickým příkladem jsou ovocné jogurty, které obsahují minimum ovocné složky, ale chuť dohánějí spoustou cukru. V tomto případě uděláte lépe, když prostě sáhnete po bílém jogurtu a doma si do něj hodíte pár kousků čerstvého ovoce, marmeládu anebo pyré. 

Sirupy a med: jednoduché řešení?

Do popředí se v rámci vlny omezování cukrů dostaly hlavně náhražky v podobě nejrůznějších sirupů. Ať už se ale jedná o javorový, datlový, švestkový, rýžový či jakýkoli jiný produkt, všechny obsahují jednoduché sacharidy stejně jako klasický cukr. Výjimkou je pouze čekankový sirup, ve kterém nad sacharidy převládá vláknina. Nenechte se tedy unést bohatou nabídkou všemožných přírodních sladidel a medů a zacházejte s nimi stejně jako s cukrem – tedy velmi přiměřeně.

Zdravý člověk se nemusí a ani by se neměl vzdávat sacharidů. Je však vhodné omezit příjem všech kupovaných sladkostí a doslazovaných výrobků. Zkuste se zaměřit na pestrý a vyvážený jídelníček, který obsahuje dostatek komplexních sacharidů. Nejen, že se vám tak nebude přebytečný cukr usazovat ve formě tuku v těle, ale zbavíte se tak i nekontrolovaných chutí na sladké, aniž byste se ve své stravě museli zásadně omezovat. S klidem v duši si pak můžete jednou za čas objednat kvalitní jídlo nebo něco na zub.

Související články

Všechny články

Čeká vás pracovní oběd? Osvojte si zásady stolování

Svým chováním můžete ovlivnit průběh pracovní schůzky i náladu spolustolovníků. Abyste se vyvarovali faux pas během oběda či večeře, nemusíte se zrovna oblékat do smokingu. Stačí si osvojit základní pravidla, díky kterým proběhne každé pracovní i osobní setkání v restauraci bez problémů.

Nejslavnější foodblogeři na světě. Kteří to jsou?

Vaření se dnes z velké části přesunulo z papírových kuchařek do online světa a sociální síť Instagram je pro prezentaci jako dělaná. Je tak plná profilů, které se věnují výhradně vaření a díky tomu nabízí nekonečné množství inspirace. Které profily udávají trendy na poli gastronomie a sleduje je celý svět?

10 tipů pro restaurace, jak dlouhodobě uspět v rozvozu!

Většina restaurací v Česku v těchto dnech čelí problémům, o kterých ještě před měsícem neměly ani tušení. Uzavření provozoven vynucené pandemií koronaviru se okamžitě projevilo prudkým propadem tržeb v celém pohostinství. Některé z restaurací se…

Propadli jste cukrfree? Není to jen o hledání potravin bez sacharidů

Cukrfree stravování není dieta, během níž ze svého života vyškrtnete vše, co obsahuje cukr. Je to spíše životní styl založený na čerstvých a kvalitních potravinách, který je sladký i bez cukru. Co…

Další článek