Coleslaw: Recept na nejslavnější zelný salát

Mohlo by se zdát, že coleslaw je docela obyčejný salát. Recept na něj je sice jednoduchý, ale i v tomto případě platí, že čím více péče pokrmu věnujete, tím větší pochvalu u stolu sklidíte. Jak si připravit dokonalý coleslaw v domácích podmínkách?

30. 10. 2022

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Proslulý salát coleslaw z KFC

Salát coleslaw si svou popularitu vysloužil především díky síti rychlého občerstvení KFC. Jeho historie je ale mnohem bohatší. Jméno oblíbeného salátu vychází z nizozemského slova „koolsla“. Výraz „kool“ v nizozemštině znamená zelí a „sla“ zase salát. A když New York na začátku 17. století osídlili Nizozemci, recept na národní pochoutku si do Nového světa samozřejmě přivezli s sebou. Od té chvíle se zelný salát coleslaw pomalu šířil po celých Spojených státech a stal se z něj pokrm, bez kterého se neobejde žádná grilovačka, piknik ani pravý americký hamburger nebo hotdog.

Jak se správně čte coleslaw?

Kolsló, kolslaf anebo take kosló. Pravděpodobně jste se už setkali s některým z těchto způsobů vyslovování názvu coleslaw. Jak se ale správně čte jméno tohoto legendárního salátu? Ústav pro jazyk český říká, že nejběžněji se coleslaw čte jako [koleslaf]. Pochopitelně proti vyslovovacímu gustu, žádný dišputát, nicméně alespoň máte v ruce informaci, se kterou můžete zazářit na další zahradní party či rodinné sešlosti.

salát coleslaw

TIP: Přepadla vás chuť na coleslaw a nechcete si dělat starosti s jeho přípravou? Objednejte si coleslaw přes Dáme jídlo!

Jak udělat dobrý coleslaw?

Nad touto otázkou si láme hlavu nejeden kuchtík. Salát coleslaw rozhodně není složitou záležitostí, nicméně vyžaduje pečlivou přípravu a dodržení postupu. Jak vykouzlit ten nejlepší coleslaw v 5 krocích?

1. Zelí nakrájejte nožem

Zelí nakrájené nožem chutná zkrátka lépe než to rozsekané robotem. Věřte, že ta troška úsilí s nožem nebo mandolínou, které vás to bude stát, se vám ve výsledné chuti mnohonásobně vrátí.

Hlávku zelí zbavte zvadlých listů a rozřízněte ji na půl. Každou polovinu pak rozdělte znovu na půl, ze vzniklých čtvrtin pak odkrojte kus košťálu. Pak už jen nakrájejte zelí na tenké dlouhé nudličky.

2. Nešetřete se solí

Co dělá zelí v coleslawu tak křupavé? Stejně jako v ostatních zelných salátech je to prosolení a náležité odležení v lednici. Jakmile máte zelí nakrájené, ve velké míse smíchejte zelí se solí. Poté směs pár minut promačkávejte rukama, aby se sůl dostala ke každému kousku zeleniny. Nasolené zelí nakonec nechte 30 až 60 minut odpočívat v lednici. Během té doby pustí přebytečnou vodu, kterou z něj potom důkladně vymačkejte.

2. Přidejte i jinou zeleninu, než je zelí

Když ze zelí vymačkáte přebytečnou tekutinu, přidejte do základu salátu nahrubo nastrouhanou mrkev a nadrobno nakrájený celer.

3. Salát patřičně dochuťte

A teď přichází na řadu ta zábavná část – dochucení. Základ zálivky na salát coleslaw tvoří majonéza, ocet, cukr a pepř. Co se však jednotlivých ingrediencí týká, v případě octa sáhněte raději po tom jablečném, bílém vinném nebo rýžovém. Aby se vám cukr v zálivce dokonale rozpustil, použijte ten moučkový. A chcete-li připravit odlehčenou variantu coleslawu, nahraďte majonézu jogurtem, popřípadě zakysanou smetanou.

5. Nechte ho odležet

Nakonec dopřejte salátu alespoň půl hodiny v lednici. Perfektně se vychladí a hlavně se v něm krásně propojí všechny chutě.

Salát coleslaw - recept

  • 1 menší hlávka bílého zelí
  • 1 větší cibule
  • 1/2 celeru
  • 1 větší mrkev
  • 1 lžička octa
  • 150 g majonézy
  • 2 lžíce cukru krupice
  • sůl
  • pepř

Postup:

  1. Bílé zelí nakrájejte ručně nebo na mandolíně na malé kousky. Výsledkem by měly být malé, cca 1 cm veliké kostičky.
  2. Zelí dejte do větší mísy, posypte solí, promíchejte a ručně mačkejte přibližně 20 minut. Cílem je, aby zelí pustilo, co možná nejvíce šťávy. Tu poté z mísy slijte.
  3. Mrkev a celer nastrouhejte na hrubo. Obojí následně přidejte do mísy se zelím.
  4. Připravte si menší misku a vložte do ní cukr, majonézu a ocet. Zálivku také důkladně osolte a opepřete.
  5. Zálivku přelijte do mísy se zeleninou, promíchejte a nechte salát odležet. Ideálně do druhého dne.

Tipy, jak dochutit coleslaw

Coleslaw je sice výborný sám o sobě, vždycky ale existuje pár surovin, které jídlo dovedou ještě povznést. V tomto případě je to například lžička dijonské hořčice, nadrobno nakrájená jarní cibulka, nasekaná petrželka nebo třeba hrst rozinek.

Salát coleslaw rozhodně nemusí být nuda. Ať už připravíte coleslaw na tradiční způsob, nebo do něj přidáte červené zelí a rozinky, výsledek bude jistě báječný!

Související články

Všechny články

Nejlepší domácí hranolky z trouby? Ty z mrkve, celeru nebo cukety

Ruku na srdce, kdo by nemiloval hranolky? Zvenku jsou křupavé a uvnitř měkoučké. Jejich smažení v litrech oleje ale není zrovna dvakrát zdravé. Zkuste je tentokrát připravit jinak. Bez tuny oleje a bez smažení.

Brambory: Lahodný zázrak kuchyně, jehož využití nezná hranic

Brambory jsou pro někoho nudnou přílohou, jiný je dokáže využít pro recepty na celý týden. Do kterého týmu patříte vy?

Knedlíky na slano i na sladko. Naučte se udělat ty nejlepší

Kynuté, bramborové, karlovarské, ovocné, plněné nebo chlupaté. Knedlíky jsou český fenomén a nepostradatelná součást naší kuchyně. Nejen proto jejich příprava patří k základům, které by měl mít každý kuchař v malíku. Odjakživa se totiž ti, kteří umějí ty nejlepší knedlíky, těší u rodinného stolu náležitému respektu a obdivu. 

Recepty na dýni 3x jinak

Podzim nám nabízí jiné druhy zeleniny, než na které jsme byli zvyklí v létě. Například oblíbená rajčata nejsou už tolik chutná, proto se nabízí zpestřit si jídelníček jinak a mezi nejoblíbenější druhy podzimní zeleniny patří jednoznačně dýně!

Další článek