5 tipů, jak jíst zdravě i na dovolené

Člověk na cestách rád ochutnává místní speciality, dopřává si jídlo, kterému by se doma spíše vyhnul, a často jí nepravidelně. Jak zvládnout dovolenou, abyste si užili místní gastronomii a zároveň se nevrátili s nadbytečnými kily a s rozhozeným trávením?

03. 01. 2020

Kam
v
Praze

Kačka a Terka - nejlepší kamarádky, které v září roku 2017 založily projekt @kamvpraze, sloužící jako kapesní průvodce pražskými kavárnami, bistry a restauracemi.

O autorovi

Dovolená má být od toho, že si odpočinete a uvolníte se, omezování se v jídle sem proto nepatří, stejně jako jakýkoliv jiný zdroj stresu. Na druhou stranu není dobré brát cestování jako výjimku, kde se smí vše. Stejně jako v každodenním stravování je nutné i na cestách najít zdravý kompromis. V čem spočívá?

1. Ochutnávejte s mírou 

K cestování neodmyslitelně patří ochutnávání místních specialit. Stejně jako si před cestou plánujete, co chcete vidět, ujasněte si také, co byste chtěli ochutnat. Na dovolené si pak nechte pro místní jídlo prostor. Díky tomu budete mít přehled, co daná země nabízí a co všechno byste rádi stihli. Podle toho si pak můžete upravit zásoby svého vlastního jídla. Na místní kuchyni ale pohlížejte stejnou perspektivou, jako to děláte doma. Nemusíte ochutnat všechny sladkosti nebo smažené pochoutky, které oblast nabízí. Vyberte si jen ty ikonické. Ani doma se pravděpodobně nezaměřujete jen na určitý druh jídla či potravin, tak jezte komplexně i na dovolené. Jestliže budete ochutnávat s mírou a vybírat, co si dáte, více si místní kuchyni užijete.

2. Jídlo si naplánujte

Nespoléhejte se pouze na místní kuchyni a vezměte si s sebou alespoň základní potraviny. Připravte si svačinu na cestu tam a sbalte si také menší svačinky na několik dní dovolené. To, kolik si s sebou vezmete vlastního jídla samozřejmě závisí na destinaci, kam se vydáváte, i na vaší situaci, mít s sebou ale alespoň něco, na co jste zvyklí, vám pomůže jíst pravidelněji. Můžete si například naplánovat vlastní jídlo na několik dní, zatímco zbytek ponecháte volný a necháte se překvapit místními restauracemi, kavárnami či bistry.

3. Jezte v tržnicích a u pouličních stánků

Pokud máte na cestách možnost vlastního vaření, využijte ji. Díky tomu spojíte ochutnávání místních potravin a zdravého jídla, které si sami připravíte a víte tak přesně, co v něm je. Návštěva místní tržnice je navíc vždycky zajímavým exkurzem do místní kultury.

4. Nepřejídejte se

Ačkoli mohou být všechny ty nové pokrmy a vůně nadmíru lákavé, dodržujte stejný režim stravování jako doma. Nepřejídejte se, dávejte si uměřené porce a vnímejte, jestli máte opravdu hlad, nebo tláskáte jedno přes druhé pouze protože máte chuť. Dovolenou si tak víc užijete, protože se budete stále cítit dobře a nebude vám neustále těžko.

5. Jezte pravidelně

Se změnou prostředí – a mnohdy i času – se člověku přirozeně změní i stravovací rytmus. Při cestování je proto ještě o něco důležitější vnímat to, kdy máte hlad a kdy ještě nikoli. Může se stát, že v době, kdy obvykle obědváte, nebudete mít na jídlo ani pomyšlení a dáte si až večeři, a to je v pořádku. Vždy ale myslete na to, abyste u sebe měli dostatek čisté vody nebo čaje a malou svačinu. Naopak se nenechte zlákat nejrůznějšími dobrotami a pokud jste plní, s dalším jídlem počkejte, ono vám neuteče a třeba ještě narazíte na výjimečnou restauraci, kde si ho opravdu vychutnáte.

Vrátili jste se z dovolené a lednice i špajz zeje prázdnotou? Objednejte si jídlo z Dáme jídlo a prožijte díky tomu klidný návrat z cest bez stresu z okamžitých nákupů a vaření.

Související články

Všechny články

Nejlepší seriály o jídle na Netflixu

Hledáte seriály a dokumenty, které vás pohladí na duši, inspirují v kuchyni nebo vám rozšíří obzory? Pod taktovkou populární streamovací služby Netflix takových pořadů vznikly už desítky. Připravili jsme pro vás pětici těch nejlepších, kde si hlavní roli střihlo jídlo v celé své kráse.

3 sladké nápady, jak zpracovat všechny druhy dýní

Každé roční období má své kouzlo, typickou barvu i sezónní zeleninu. Jaro je ve znamení chřestu, k létu zase patří rajčata a cukety. A podzim? Ten je ryze dýňový. Inspirujte se naším výběrem nápadů, jak zpracovat dýně na sladko. 

Rozvoz jídla a nákupů v časech pandemie. Jaká opatření jsme (znovu) zavedli?

Bezpečnost našich zákazníků i partnerů je naše priorita. A během pandemie to platí dvojnásob. Stejně tak se ale snažíme podpořit naše milované restaurace a obchody, aby všichni mohli i nadále připravovat vynikající jídla a nákupy na rozvoz a osobní vyzvednutí.

Naučte se základy blanšírování. Hodí se na úpravu zeleniny i hub

Lahodně křupavá, plná chuti a krásná na pohled. Taková je blanšírovaná zelenina. Tahle základní kuchařská technika sedne chřestu, stejně jako mrkvi nebo fazolkám. Zkrátka a dobře, blanšírovat můžete jakoukoliv zeleninu, na kterou zrovna dostanete chuť. Připravili jsme pro vás souhrn všeho, co o blanšírování potřebujete vědět.

Další článek