Černá jeřabina: Zapomenutá superpotravina

Černá jeřabina neboli aronie roste na mnoha zahradách i okrajích lesů. Divoce a bez povšimnutí. Část plodů pak na podzim sezobou ptáci a část spadá na zem. A to je obrovská škoda. Plody černé jeřabiny jsou totiž výjimečně zdravé. Přečtěte si, jaké vitamíny v sobě drobné černé bobule ukrývají i jak si z nich připravit zdravé dobroty pro oživení jídelníčku. 

30. 09. 2020

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Aronii se někdy také říká temnoplodec nebo černý jeřáb. Je to keř s drobnými, ale nesmírně zdravými bobulemi. Plody rostou v hroznech a dozrávají v průběhu podzimu, kdy jsou listy zbarvené do červena a v obležení ptactva, které instinktivně ví, jak moc jsou bobule přínosné pro organismus.

Proč je černá jeřabina zdravá?

Plody aronie jsou doslova vitamínová bomba. Jako všechny bobule i tyto jsou plné vitamínů C, E, B i minerálů, jako jsou jód, železo či mangan. Výrazně tak přispívají k lepší imunitě, snížení cholesterolu a podporují zdravý metabolismus. Kombinace vitamínu C, rutinu a flavonoidu pak prokazatelně pomáhá zpevňovat cévní stěny.

Nejvíce ceněné jsou bobule pro svůj vysoký obsah tříslovin a antioxidantů s názvem antokyany. Ty působí proti volným radikálům v těle, jsou protizánětlivé a chrání náš imunitní systém. Zajímavé je, že černá jeřabina těchto antioxidantů obsahuje mnohonásobně více než ostatní plodiny. Díky tomu je samotná rostlina odolná vůči škůdcům nebo plísním, což je i důvod, proč natrhané plody vydrží v lednici i několik týdnů. 

Tip: Dopřejte svému tělu na podzim porci zdravého relaxu navíc. Hoďte vaření za hlavu a nechte si od Dáme jídlo dovézt, na co máte zrovna chuť.

Tipy, jak zpracovat černé jeřabiny

Čerstvé plody aronie jsou trpkosladké. V podobě džemu, sirupu nebo likéru si na nich ale báječně pochutnáte a zároveň dopřejete tělu pořádnou porci vitamínů. Aronie obsahuje vysoké množství cukru i pektinu, což z ní dělá ideální surovinu pro zavařování na všechny způsoby. Máte-li doma sušičku ovoce, usušte si zásobu zdravých bobulí na zimu. Báječně doladí ovesné kaše i jogurty, přidat ji můžete klidně i do štrůdlu nebo ovocných koláčů.

Džem z aronie

Džem si můžete jen tak namazat na chleba, ale také podávat ke zvěřině nebo všude tam, kde máte rádi brusinky. 

Ingredience:

  • 2 kg plodů aronie
  • 400 ml vody
  • 1,2 kg cukru
  • celou skořici

Postup: 

  1. Plody aronie omyjte, vhoďte do kastrolu, přidejte skořici a zalijte vodou. Nechte mírně probublávat zhruba půl hodiny, poté přisypte cukr a za občasného míchání vařte dalších deset minut.
  2. Chcete-li mít džem bez kousků ovoce, tyčovým mixérem všechno rozmixujte dohladka. V opačném případě džem můžete po krátkém vaření hned přelít do čistých zavařovacích sklenic. Pořádně je zavíčkujte a nechte přes noc stát dnem vzhůru. 

sirup z černé jeřabiny

Připravte si z aronie sirup

Tenhle sirup si u vás doma zamilují i ti nejmenší. A na rozdíl od těch kupovaných v něm nenajdete žádná barviva nebo konzervanty. 

Ingredience na 2 l sirupu:

  • 2 kg bobulí aronie
  • 8 citronů
  • 3 kg cukru

Postup: 

  1. Bobule omyjte a nechte 36 hodin louhovat ve 4 l vody se šťávou z citrusů. 
  2. Po vylouhování směs přeceďte do hrnce a vymačkejte z ní všechnu zbývající šťávu z bobulí. V této fázi přidejte do studené šťávy cukr, čas od času vše promíchejte a jakmile uvidíte, že se cukr rozpustil, můžete šťávu přelít do čistých skleněných lahví. 
  3. V chladu a tmě vám takto připravený sirup vydrží klidně i několik měsíců bez zavařování. Díky vysokému obsahu antioxidantů je totiž odolný vůči plísním. 

Tip: Pokud máte rádi sirupy s kořením, chuť černé jeřabiny perfektně podtrhne badyán nebo skořice. 

likér z arónie

Recept na likér z aronie

Štamprle báječného likéru v zimě tělo nejen zahřeje, ale navíc mu dodá pořádnou porci vitamínů. 

Ingredience

  • 2 l vylisované šťávy z bobulí
  • 1 kg cukru
  • ½ l rumu
  • 1 citron

Vylisovanou šťávu z černých bobulí nalijte do většího hrnce a přiveďte k varu, přimíchejte cukr a vařte čtvrt hodinky. Poté sundejte hrnec z plotny, přilijte rum, šťávu z jednoho citronu a přidejte skořici. Vše důkladně promíchejte, slijte do skleněných uzavíratelných lahví a skladujte v chladu. Likér potřebuje odležet alespoň 6 týdnů, ale samozřejmě čím déle, tím lépe. 

Související články

Všechny články

Demi-glace: Objevte tajnou přísadu šéfkuchařů

Uvařit demi-glace není žádná alchymie. Provedeme vás postupem krok za krokem: od výběru surovin až po návod, jak na pomalu tažený vývar, který je klíčem k úspěchu. A na závěr přidáme špetku inspirace, jaká jídla demi glace dotáhne k dokonalosti. 

Narozeniny, výročí nebo malá oslava? Máme pro vás tip na univerzální slavnostní oběd

Výjimečné události si žádají honosné menu, nápadité servírování a notnou dávku času. Dali jsme pro vás dohromady menu, které hravě zvládnete připravit od A do Z během dopoledne. 

Ubrat cukry prospěje každému. Vyzkoušejte tyto low carb snídaně

Snížení množství sacharidů ve svém jídelníčku je cestou, jak zlepšit své zdraví, zhubnout a cítit se lépe. Nízkosacharidové snídaně jsou vydatné, sladké i bez cukru a nabíjí vás energií. 

Čeká vás pracovní oběd? Osvojte si zásady stolování

Svým chováním můžete ovlivnit průběh pracovní schůzky i náladu spolustolovníků. Abyste se vyvarovali faux pas během oběda či večeře, nemusíte se zrovna oblékat do smokingu. Stačí si osvojit základní pravidla, díky kterým proběhne každé pracovní i osobní setkání v restauraci bez problémů.

Další článek