Buřtguláš: Trampská pochoutka i výborná rodinná večeře

Zbyly vám v lednici buřtíky po táboráku nebo nevíte, co narychlo připravit na své letní chalupářské dovolené? Zkuste buřtguláš – chlapský pokrm, který potěší celou rodinu.

20. 06. 2022

Jana
Brücknerová

Pro Janu je jídlo nekonečnou studnicí inspirace. Každodenní poznávání nových chutí, vůní a kombinací vnímá jako příjemné zpestření smyslů, ale i možnost, jak se dozvědět co nejvíce o kvalitě a původu surovin či kulturních zvyklostí…

O autorovi

Temná gulášová historie

To, že buřtguláš vychází z receptu na klasický guláš, vás zřejmě příliš nepřekvapí. Historie guláše je ovšem opředena kontroverzí, která na chuti k jídlu zrovna nepřidává. Tradiční guláš si totiž v kotlících na otevřeném ohni připravovaly již kočovné kmeny, které v 9. století přicházely od Uralu do Maďarska, a protože byla cesta opravdu dlouhá a náročná, v kotlíku se kromě kostek masa divoké zvěře sem tam objevily i kousky těla nepřátel. Postupem času se ale guláš začal připravovat z hovězího masa a vznikl tak maďarský pokrm, který se pro svoji kořeněnost a skvělou chuť brzy rozšířil do mnoha dalších evropských zemí. A právě z tohoto receptu vzniklo klasické jídlo každého správného trampa – buřtguláš.

Buřtguláš by někdo mohl nazvat z nouze ctností, jiní ho ale považují za typický tuzemský pokrm. Jeho výhodou není pouze jednoduchá příprava a výborná chuť, ale také fakt, že se touto cestou kvalitně zpracují zbytky buřtíků, které se v lednici mohou objevit během letních táboráků. Při přípravě tohoto receptu z jednoho hrnce ani neušpiníte mnoho nádobí a uvařit ho klidně můžete i v kotlíku na otevřeném ohni, což z buřtguláše dělá ideální pokrm do prostředí s omezeným kuchyňským vybavením. Je to prostě tutovka, která nikdy nezklame.

Tip: Připravte rodině buřtguláš, jaký ještě neochutnali. Nakupte na Dáme market a pusťte se do práce.

Paprika, brambory a buřtíky, to je pravý buřtguláš

Stejně jako klasický guláš i buřtguláš zakládá svoji chuť a vůni na mleté sladké červené paprice, kterou Maďaři ani Češi rozhodně nešetří. Dejte si ale pozor na její dlouhé restování, při delším kontaktu s vysokou teplotou totiž může zhořknout. Pak už jen stačí nepřipálit cibulku, nepřevařit brambory a pečlivě rozmíchat zavářku z mouky a vody, která by v guláši mohla napáchat neplechu ve formě hrudek.

Chybí mi suroviny

Recept na buřtguláš

  • 100 g slaniny
  • 3 cibule
  • 3 špekáčky
  • 4 lžíce mleté sladké papriky
  • 2 l vody
  • 500 g syrových brambor
  • 5 stroužků česneku
  • 4 lžíce hladké mouky
  • špetka majoránky, kmínu, soli a pepře na dochucení

Postup

Cibule oloupejte a nakrájejte najemno. Slaninu nasekejte na menší kostičky, vhoďte ji do kastrolu a chvíli restujte, dokud nepustí tuk. Následně ke slanině přihoďte nakrájenou cibuli, opečte ji a nakonec přidejte i na menší kousky nakrájené buřty.Takto spolu vše restujte dozlatova. Zasypte mletou červenou paprikou a nechte ji jen rozvonět, aby nezhořkla.

Vše zalijte horkou vodou, přidejte na kostičky nakrájené brambory, majoránku, kmín, prolisovaný česnek, sůl a pepř a vařte zhruba 20 minut, dokud brambory dostatečně nezměknou.V menším hrníčku si zhruba v 1 dl vlažné vody rozmíchejte hladkou mouku tak, aby ve směsi nezůstaly žádné hrudky, opatrně ji postupně vlévejte do vařícího se guláše a vmíchávejte metličkou. Mouka guláš krásně zahustí a pokrmu dopomůže k ideální konzistenci.

Jde to i bez masa aneb Vege verze také potěší

Pokud si na maso obecně nepotrpíte, zkuste naši vegetariánskou verzi se seitanem. Seitan můžete nahradit tofu či sójovým masem. Na tuto variantu se většina surovin najde v každé vybavenější lednici a spíži a může vám tak přijít vhod ve chvílích, kdy nestíháte dojít na nákup. Chuťově se lehce blíží k indickým pokrmům, ale nenechte se zmást – i bez buřtů zůstává buřtguláš českou klasikou.

Recept na vegetariánský buřtguláš se seitanem

  • 300 g seitanu
  • 2 lžíce řepkového oleje
  • 3 cibule
  • 2 lžíce mleté sladké papriky
  • 1 lžička kmínu
  • 3 stroužky česneku
  • 1 lžíce sušené petržele
  • 60 g rajského protlaku
  • 600 g syrových brambor
  • 1 chilli paprička
  • 2 lžíce jablečného octa
  • 3 lžíce hladké mouky
  • 1 l zeleninového vývaru
  • pár listů čerstvé petržele k servírování
  • špetka soli a pepře na dochucení

Postup

Ve větším hrnci na mírném stupni rozehřejte olej. Cibule nakrájejte nadrobno, přisypte k oleji a orestujte dozlatova. Přisypte mletou papriku, kmín, pepř, prolisovaný česnek, sušenou petrželku a chvilku společně restujte. Následně přidejte na kostičky pokrájený seitan, rajský protlak, oloupané a na menší kostičky nakrájené brambory, najemno nasekanou chilli papričku a jablečný ocet, vše osolte a dobře promíchejte. Směs nechte v protlaku 10 minut dusit a následně ji zalijte zeleninovým vývarem. Takto duste zhruba 20 minut, dokud se brambory neuvaří doměkka. Mouku důkladně rozmíchejte v troše vlažné vody a postupně vmíchejte do vařícího se guláše. Na závěr trochu provařte, aby guláš zhoustl, a můžete servírovat s nasekanou čerstvou petrželkou.

Ať už se rozhodnete pro tradiční nebo vegetariánskou verzi, tato zálesácká klasika nikdy nezklame. uvidíte, že si pochutná celá rodina.

Související články

Všechny články

Božské plněné papriky s rajskou omáčkou a bešamelem

Jiný kraj, jiná nádivka. Plněné papriky můžete napěchovat čímkoliv, na co máte chuť, a vždycky to bude mňamka. Dneska si ale tuhle pochoutku ještě trochu vytuníme.

Salát z pečené dýně

Jsem fanda vaření ze sezonní zeleniny a proto tu pro vás mám recept na salát z dýně Hokkaido, která je pro podzim typická. Pojďte si společně se mnou uvařit krásně barevný salát.

Těstovinový salát na tři způsoby. Proč? Protože chci

Těstovinový salát je rychlou verzí oběda či večeře ve chvílích, kdy nezbývá moc času navíc. Vyzkoušejte hned tři varianty, které si dočista zamilujete. Dneska se zaměříme na ten s tuňákem, kuřecím masem a chybět samozřejmě nesmí ani vegetariánská verze s cizrnou a zeleninou.

Jak upéct kuře, aby bylo dokonale křupavé a šťavnaté? Postup krok za krokem

Kuře je jídlo vskutku nenáročné a vděčné. Stačí jen trocha soli a pár našich fíglů, abyste z něj vykouzlili báječný pokrm pro celou rodinu. Po boku bramborových nočků a dušeného špenátu je z něj navíc skvělý sváteční oběd, s pečenou zeleninou pak zase ideální večeře pro všední den. 

Další článek