Ajvar: perla Balkánu

Máte plnou zahradu krásně zralých paprik a už vám docházejí nápady, jak je zužitkovat? Nechte se inspirovat balkánskou kuchyní a připravte si skvělý domácí ajvar.

03. 10. 2021

Jana
Brücknerová

Pro Janu je jídlo nekonečnou studnicí inspirace. Každodenní poznávání nových chutí, vůní a kombinací vnímá jako příjemné zpestření smyslů, ale i možnost, jak se dozvědět co nejvíce o kvalitě a původu surovin či kulturních zvyklostí…

O autorovi

Ajvar patří mezi největší poklady Balkánu. Tamní podnebí přináší skvělé podmínky pro pěstování zeleniny a dlouhé zimy zde zase vyžadují dostatek vitamínů. Pokud se i vy rádi zásobíte domácími vitamínovými bombami v podobě zavařenin, kompotů či nakládané zeleniny, ajvar vás určitě okouzlí a nakonec uvidíte, že si ve vaší kuchyni najde místo během celého roku.

Kouzlo srbského kaviáru

Ajvar, tedy červená čalamáda z dlouho pečených paprik a lilku, sice pochází ze Srbska, ale díky své skvělé chuti a vyváženým výživovým hodnotám se brzy rozšířil do ostatních zemí. Na Balkáně jej dodnes nazývají srbským kaviárem, a to nejen pro jeho všeobecnou oblíbenost. Název ajvar totiž pochází z tureckého slova „havyar“ a odkazuje tak k opravdovému, podobně zbarvenému kaviáru. My tento výborný pokrm známe především z dovolených v Chorvatsku, kde na něj místní obyvatelé nedají dopustit.

ajvar

Tradice, která nestárne

Příprava ajvaru se skrze jeho dlouhou historii stala na Balkáně každoroční společenskou událostí. Během podzimu, kdy papriky dozrávají, se sejde celá rodina a společnými silami je pak hodiny loupou, vaří, míchají a konzervují. Zeleninu pečou na plechu na otevřeném ohni nebo v kamnech a po vytažení z trouby nechají pečené papriky vychladnout ve skleněných nádobách, aby se jim lépe loupala slupka. Tovární velkovýroba ajvaru je kvůli loupání paprik poměrně složitá a průmyslově zpracované produkty často bývají nahořklé, a tak jsou všechny domácnosti zvyklé vyrábět si vlastní, ten nejlepší domácí ajvar.

Mám na něco chuť

ajvar

Co je ajvar aneb zdraví zimních měsíců

Ajvar spolu s další kvašenou a nakládanou zeleninou patří mezi takzvané zimnice, tedy konzervovaná jídla připravená na dlouhé zimní dny. Dříve se zelenina konzervovala především kvůli absenci ledniček, nicméně ani v chladu se čerstvá zelenina zimních měsíců nedočká. Fermentací, kvašením a dalšími procesy zároveň vzniká mnoho zdraví prospěšných látek a vitamínů, které z čerstvé zeleniny nezískáte.

Ajvar obsahuje pouze zeleninu a je tak vhodný nejen jako vegetariánský a veganský pokrm, ale také jako dietní varianta dipu, která se hodí téměř ke každému jídlu. Má nízkou kalorickou hodnotu, obsahuje vitamíny A a C, kapsaicin, a když si ho připravíte doma, budete mít naprostou jistotu, že v něm nejsou žádná umělá barviva, konzervanty ani dochucovadla.

Tip: Připravte si ajvar doma. Nakupte ingredience na Dáme jídlo a pusťte se do toho.

Jak použít ajvar?

Díky své skvělé, minimalistické zeleninové chuti ajvar plnohodnotně doladí spoustu nejrůznějších pokrmů. V létě se stane skvělým parťákem na zahradní grilovačky, během vaření jej můžete přidat do těstovin, rýže či kuskusu, servírovat jako dip k hranolkům a nachos nebo ho použít jako základ vegetariánské pizzy. Pokud vám doma tvrdne pečivo, nakrájejte ho na plátky, připravte topinky a uvidíte, že ajvar dokáže dobře posloužit i jako pomazánka.

Potřebuji ingredience

Domácí ajvar = zasloužená odměna

Připravit správný domácí ajvar sice zabere spoustu času a energie, ve výsledku ale budete odměněni neuvěřitelnou pochoutkou. Pokud se plánujete pustit do vlastní výroby, doporučujeme zpracovat najednou velké množství zeleniny a vytvořit si tak zásobu na celý rok. Uvidíte, že se zavařené sklenice rychle rozkutálejí.

Mezi hlavní ingredience ajvaru patří papriky, česnek, lilek, chilli a slunečnicový olej, tedy suroviny, které lze většinou vlastnoručně vypěstovat nebo je sehnat v biokvalitě od lokálních pěstitelů. Při výběru paprik se nemusíte příliš omezovat, ideálně však kombinujte kapie a beraní rohy. Obě tyto odrůdy mají tlustší slupku a lépe se tak po upečení loupou. Nezapomeňte ani na chilli papričky, které ajvaru dodávají nejen říz, ale díky kapsaicinu také podporují trávení a očistu organismu.

červená paprika

Tipy: Chystáte se na domácí přípravu ajvaru a nepovedlo se vám vypěstovat vlastní papriky ani lilek? Objednejte si kvalitní suroviny od uvědomělých lokálních pěstitelů na Dáme jídlo a pusťte se do práce.

To nejlepší z Balkánu

OBJEDNÁVÁM

Recept na ajvar

  • 400 g lilku
  • 12 000 g červených paprik
  • 70 g česneku
  • 200 g cibule
  • 40 ml slunečnicového oleje
  • 10 g mleté uzené papriky
  • sůl a čerstvě namletý pepř

příprava ajvaru

Postup:

  • Papriky a lilky rozprostřete na plech vyložený pečicím papírem a ve slupce v celku pečte zhruba půl hodiny na 200 °C. Papriky musejí být opravdu dobře upečené, nebojte se ani hnědnutí slupky, a pokud se vám po 30 minutách budou zdát stále málo měkké, ještě je dopečte.
  • Po upečení nechte zeleninu vychladnout a následně jioloupejte. Aby to šlo lépe, použijte starý balkánský trik a nechte je chladnout ve velké sklenici nebo míse zakryté fólií.
  • Když máte zeleninu důkladně oloupanou, rozemelte ji na ručním mlýnku nebo rozmixujte.
  • Rozmixovanou směs papriky a lilku dejte do hrnce, osolte, opepřete, zalijte olejem a za stálého míchání vařte zhruba 3 hodiny na mírném stupni tak, aby nedosáhla bodu varu. Směs se postupně propojí v hladkou pastu.
  • Po uvaření směs přendejte do sklenic a ty následně pečlivě zavařte.
  • I bez použití jakýchkoli konzervačních látek takto připravený ajvar vydrží ve spíži celý rok a po otevření v lednici zhruba měsíc. Ale nebojte, nezkazí se – po této čalamádě se totiž vždycky jen zapráší.

Související články

Všechny články

Kefír: Jeho benefity pro tělo a recept na kefírovou buchtu

Kefír - blahodárný nápoj, který se řadí mezi kysané mléčné výrobky. Skrývá v sobě nejen mléčné bakterie, ale i kvasinky. Že vás takový obsah spíše děsí? To vůbec není třeba. Co je to kefír, jaký je rozdíl mezi kefírem a kefírovým mlékem a jak upéct dokonalou kefírovou buchtu?

Vajíčková, česneková nebo škvarková? Recepty na oblíbené domácí pomazánky

3 vegetariánská jídla, která musíte vyzkoušet

Ať už s vegetariánstvím teprve začínáte, nebo maso nejíte už několik měsíců či let, inspirace na vegetariánská jídla se hodí vždycky. Připomeňte si, co by v jídle pro vegetariány nemělo chybět a která jsou ta nejlepší. Uvidíte, že budou chutnat i zapřisáhlým masožravcům.

Jak udělat nejlepší hummus? Máme pro vás 5 receptů

Cizrnovou pastu jménem hummus zná snad každý milovník jídla. My pro vás ale máme zaručené tipy, jak tento pokrm dotáhnout k dokonalosti.

Další článek