Umíte číst obaly na potravinách? Přehled certifikací a osvědčení, která byste měli znát

Etikety potravin se pyšní nejrůznějšími značkami a slogany, není proto divu, že v ně lidé v době marketingu ztrácejí důvěru. Jsou ale označení, která zaručují původ, kvalitu či nutriční hodnotu potravin a výrobci musí pro jejich získání splňovat přísné podmínky. Které certifikace se vyplatí sledovat?

28. 01. 2020

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Výrobci potravin se dnes předhánějí v superlativech a označování svých produktů. Pro zákazníky to znamená větší zmatek a nutnost být na pozoru. Na které značky je dobré se zaměřit a čemu naopak nevěřit?

Co znamená značka Klasa?

Označení Klasa všichni již na výrobku pravděpodobně někdy viděli. Jedná se o národní značku kvalitních potravin, kterou uděluje Ministerstvo zemědělství. Výrobek s touto značkou musí splňovat přísné podmínky, které kontroluje jak Ministerstvo zemědělství, tak Státní zemědělský intervenční fond, výzkumné instituce a školy a odborné komise dalších orgánů. Označení Klasa výrobek získá na dobu tří let, poté se musí o její udělení znovu ucházet. Kvalita výrobku se navíc kontroluje i v průběhu této doby a pokud nesplňuje dané podmínky, může mu být odebrána.

Potraviny se značkou Regionální potravina, CHZO a Zaručená tradiční specialita

Mnoho lidí dnes hledí především na původ dané potraviny, tedy aby pocházelo z lokálních zdrojů. V orientaci v této oblasti jsou užitečná tato označení: Regionální potravina, Zaručená tradiční specialita a výrobky s chráněným zeměpisným označením, které v sobě slučuje Chráněné označení původu (CHPO) a Chráněné zeměpisné označení (CHZO). 

Tyto “programy” usilují o podporu menších a středních zemědělců a díky nim víte, že v rukou držíte potravinu s jasným původem od místního farmáře či výrobce. Aby produkt dostal označení Regionální potravina, CHZO nebo CHPO, musí celý jeho proces výroby probíhat v daném kraji. U označení Zaručená tradiční specialita je důležité, aby výroba probíhala tradičním způsobem a produkt si ponechal tradiční složení.

Jak poznat biopotraviny?

Každý výrobek, který chce nést označení s předponou “bio”, musí splňovat složité podmínky, které obsahují mimo jiné zákaz použití většiny chemických pesticidů a aditiv při výrobě a chov zvířat v dobrých podmínkách. Certifikát potvrzující biokvalitu může být buď národní nebo evropský.

Především u produktů z ekologického zemědělství je třeba být na pozoru: mnoho značek spoléhá na neznalost zákazníků a své produkty propaguje nejrůznějšími slogany se slovy eko, bio, zelený, přírodní a podobně, které ale nejsou podložené žádným certifikátem ani kontrolou a jedná se tak o matení zákazníka. To, že je výrobek v zeleném obalu ještě proto neznamená, že je složený z kvalitních surovin, vždy záleží na tom, jestli nese adekvátní označení.

Potraviny s označením Vím, co jím

Vím, co jím je označení, které se vztahuje na nutriční složení potravin. S touto značkou budete mít jistotu, že jíte výrobek, který neobsahuje zbytečné přidané látky. Při certifikaci se organizace zaměřuje na látky, které prokazatelně zvyšují riziko civilizačních onemocnění, tedy mimo jiné na trans mastné kyseliny, nasycené mastné kyseliny, sůl a cukr.

Co znamenají značky Fair Trade a UTZ Certified Cocoa?

Mezi mezinárodní označení, která se věnují kromě výrobě a složení potravin také pracovním podmínkám farmářů a pracovníků v potravinářském průmyslu, patří značky Fair Trade a specifičtější UTZ Certified Cocoa, které se uděluje produktům kávy, čaje a čokolády. Obě certifikace usilují o rovnoprávné pracovní podmínky a šetrné a udržitelné hospodaření.

Jak poznat veganské potraviny? Hledejte certifikát Vegan

Pro současný rychle se rozvíjející trh s veganskými možnostmi stravování je podstatné také jediné oficiální označení veganských výrobků. Toto označení uděluje britská The Vegan Society a zaručuje, že daný výrobek neobsahuje žádnou živočišnou složku a nebyl nikdy testovaný na zvířatech. Vztahuje se proto kromě potravin také na široké spektrum dalším výrobků od kosmetiky, přes drogerii až po léky a doplňky stravy.

Při nákupu potravin i jiného zboží buďte obezřetní a vždy si výrobce prověřte, jestli má svá tvrzení podložená také daným osvědčením kvality. Nezapomeňte, že máte jako spotřebitel možnost volby, která určuje nabídku a dokáže zlepšovat kvalitu i podmínky výroby produktů. A neplatí to jen u zboží v supermarketu či obchodu, ale také v restauracích, bistrech i kavárnách i při objednávání jídla. Vždy máte možnost si dohledat nebo se zeptat, odkud jídlo pochází a z čeho je složené.

Související články

Všechny články

5+1 tip, jak připravit skvělý burger

Šťavnatý burger si jednou za čas dá s chutí každý. Připravit ho doma tak, aby nebyl vysušený a nerozpadal se, chce trochu cviku a především vědět, jak na to. O tipy, jak udělat ten nejlepší burger, se s vámi dnes podělíme.

Nejlepší nepečené dezerty

Připravit skvělý dezert bez trouby a pečení je hračka. Máme pro vás tipy na nejlepší nepečené dezerty, které připravíte levou zadní a u stolu se po nich jen zapráší. 

Průvodce dokonalým přípitkem: Vyznáte se v šumivých vínech?

Bez šampaňského, sektu nebo prosecca se neobejde žádná oslava. Máme pro vás tipy, jak vybrat ten nejlepší sekt, i špetku inspirace na míchané koktejly s bublinkami. 

Konfitování masa: Staňte se experty na šťavnatou a měkkou pečeni

Konfitování, tedy pomalé pečení v tuku, je šetrná a lahodná metoda úpravy masa. Tato tradiční francouzská technika promění jídlo v delikatesu. Základem jsou přitom jen tři ingredience: sůl, tuk a čas. V čem spočívá ten trik?

Další článek