Medovník: Recept na všemi oblíbený dort

Málokterý zákusek se na české gastronomické scéně těší takové popularitě jako medovník. Tenké medové pláty objímají lehký a slaďoučký krém, to vše proloženo mletými oříšky. Jak si takový lahodný medovník připravit v domácích podmínkách a jaký je rozdíl mezi medovníkem a marlenkou?

19. 02. 2023

Veronika
Hochmut

Verča má ráda 3 věci. Kávu, psaní a nohy v teple. A někde mezi tím se nachází i vášeň k vaření a především k ochutnávání nejrůznějších jídel.

O autorovi

Historie medovníku

Věřte nebo ne, medovník skutečně pochází z Česka. Na trh byl poprvé uveden v roce 1997 a od ostatních dortů se lišil nejen svým vzhledem, ale také delikátní medovou chutí. Pravý medovník je vyroben dle tradiční staroslovanské receptury a tvoří jej pět medových plátů proložených dortovým krémem. Správný medovník má vážit 1 400 gramů, můžete jej rozkrájet na 16 kousků a skladuje se při 6 °C. A jaká je pomyslná třešnička na tomto skvostném dortu? Dezert by vám měl při správném skladování vydržet až 20 dní ode dne, kdy byl upečen a zkompletován.

Medovník – recept

  • 450 g hladké mouky
  • 180 g moučkového cukru
  • 380 g másla
  • 1 vejce
  • 1,5 lžičky jedlé sody
  • 70 g medu
  • 40 g smetany ke šlehání
  • 1 lžička kakaa
  • 100 g vlašských ořechů
  • 400 ml slazeného kondenzovaného mléka
  • 2,5 lžíce cukru krystal
  • 150 ml horké vody
  • 50 ml rumu

Postup:

  1. Den před pečením medovníku si připravte větší hrnec, nalijte do něj vodu a přiveďte ji k varu. Poté do ní vložte zavřenou plechovku kondenzovaného mléka a nechte ji vařit cca 2 hodiny. Tak vznikne zkaramelizované mléko. Pozor, plechovku nechte úplně vychladnout a rozhodně ji neotevírejte ještě horkou.
  2. Druhý den si na páře ušlehejte krém, který je hlavním stavebním kamenem těsta na medovník. Připravuje se ze 180 g másla, moučkového cukru, vejce, medu a smetany. Krém šlehejte nad párou přibližně 5 minut.
  3. V další míse smíchejte mouku, kakaoo a jedlou sodu a postupně přilévejte ještě teplý vyšlehaný krém. Vznikne vám polotuhé těsto, které nechte 5–10 minut odležet při pokojové teplotě.
  4. Odpočinuté těsto rozdělte na 5 stejných dílů a ty vyválejte na tenké pláty. Pomocí kulaté pečicí formy z nich vykrojte stejný počet kruhů. Zbylé těsto nevyhazujte, použijete jej na ozdobu.
  5. Předehřejte si troubu na 180 °C a každý vykrojený kruh pečte na plechu vyloženém pečicím papírem cca 4 minuty. Upečené pláty nechte vystydnout, ideálně ještě na pečicím papíře.
  6. Nyní přichází na řadu příprava krému, kterým se dort plní. Smíchejte zkaramelizované mléko, najemno pomleté vlašské ořechy a 200 g másla.
  7. Připravte si menší misku a smíchejte v ní 2,5 lžíce cukru krystal, rum a 150 ml horké vody. Vznikne tak sirup, kterým budete potírat jednotlivé pláty.
  8. Začněte vrstvit jednotlivé části dortu. Medový plát nejprve potřete sirupem, poté pomažte krémem, přiklopte dalším korpusem a postup opakujte až do poslední vrstvy krému. Jím pak potřete i boky dortu.
  9. Upečte zbytek medovníkového těsta a umelte jej s trochou vlašských ořechů. Posypem dozdobte hotový dort. Ten nechte v lednici odležet alespoň přes noc.

Jaký je rozdíl mezi medovníkem a marlenkou?

Možná, že jste se při návštěvě cukrárny či obchodu setkali se dvěma velmi podobnými medovými dortíky. Medovník a marlenku lze od sebe kolikrát jen stěží rozeznat, přičemž ale skýtají jednu zásadní odlišnost. Za tradičním receptem na medovník stojí Marianna Khibovská, která se svým dezertem dobyla český trh daleko dříve, než se vůbec zrodila marlenka. Ta vznikla pod rukama jistého Arména Gevorga Avetisjana, který žil několik let ve Frýdku-Místku.

Hned po emigraci z Arménie se střemhlav pustil do podnikání a hledal nejlepší způsob, jak se uživit. Záblesk naděje přišel až s návštěvou jeho sestry Hasmik, která na jeho žádost upekla oblíbený domácí medový dortík. Gevorg neváhal ani vteřinu a začal dezert nabízet v kavárnách a restauracích. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a od roku 2003 se stala Marlenka oficiální značkou i dezertem, který začala vyrábět společnost MIKO International. Moučník nese jméno po zakladatelově matce a dceři a podobně jako medovník je plný sladké medovoořechové chuti. Dalo by se tedy říct, že oba moučníky spojuje podobná myšlenka i ingredience, ale příběh mají zcela odlišný.

medovník

Medovníkové kuličky – recept

  • 500 g hladké mouky
  • 2 vejce
  • 1,5 lžičky jedlé sody
  • 310 g másla
  • 4 lžíce medu
  • 150 g cukru moučka
  • 1 slazené karamelové salko
  • 100 g vlašských ořechů

Postup:

  1. Předehřejte si troubu na 180 °C.
  2. V míse smíchejte mouku, vejce, jedlou sodu, 60 g změklého másla, med a cukr. Vše vypracujte v tuhé těsto, které vyválejte na plát. Ten položte na plech vyložený pečicím papírem a pečte přibližně 10–15 minut.
  3. Upečený medovníkový plát nechte vychladnout a poté jej rozmixujte nebo nastrouhejte.
  4. Z karamelového salka a ze zbytku másla vyšlehejte krém. Do něj přisypte rozmělněný medovníkový plát. Vše důkladně promíchejte a nechte v lednici odležet alespoň 2 hodiny.
  5. Z vychlazeného těsta tvarujte menší kuličky, které obalujte v najemno pomletých vlašských ořeších.

Zaujal vás příběh medovníku a marlenky? A co samotný recept? Pokud jej budete zkoušet, dejte nám o tom vědět na Instagramu.

Související články

Všechny články

Upečte si vánoční cukroví podle Viktorie Hrazdílkové

Pomalu, ale jistě přichází nejkrásnější doba roku - vánoční čas. K vánočním svátkům patří pečení cukroví a já mám pro vás hned 3 různorodé recepty.

Do nového roku zdravěji

Nový rok je pro mnohé z nás časem novoročních předsevzetích, často spojených s redukcí hmotnosti a zdravým životním stylem. Ale aby ta změna jídelníčku nebyla, po všech těch vánočních dobrotách, tak bolestná, mám pro vás hned 2 tipy na zdravé & vyvážené recepty. Díky těmto dobrotám si nejen pochutnáte, ale také uděláte novoroční krok na cestu zdravého životního stylu.

Recept na dokonalé brownies

Recept na brownies existuje hned několik. Připravili jsme pro vás jak ten tradiční, tak i zdravější verzi tohoto lahodného dezertu.

Další článek