Vyřezávání a dlabání dýní aneb Jak oslavit Halloween s dětmi?

Nevíte, jak do letošních oslav Halloweenu zapojit děti? Vyřezávání a dlabání dýní bude bavit nejen vaše potomky, ale i vás!

20. 10. 2022

Veronika
Hochmut

Verča má ráda 3 věci. Kávu, psaní a nohy v teple. A někde mezi tím se nachází i vášeň k vaření a především k ochutnávání nejrůznějších jídel.

O autorovi

Halloween a celkově období podzimu je něčím, na co se mnoho dítek neskonale těší. Nastává čas strašidelných převleků, tajuplných příběhů i odpolední zasvěcených dlabání a vyřezávání dýní. Připravte letos dětem takový Halloween, na který opravdu nezapomenou. Že nevíte, jak na to? S tím vám dnes poradíme.

Proč se slaví Halloween?

Halloween má mnoho lidí spojený především s americkou kulturou. Málokdo však tuší, že se jedná o původně anglosaský svátek, který časem doputoval až za oceán právě do Spojených států. Halloween se slaví 31. října a toto datum souvisí také s křesťanským svátkem Všech svatých. Název Halloweenu je totiž zkráceninou anglického All Hallow’s Eve, jak se říká předvečeru Všech svatých.

Dříve se věřilo, že v noci z 31. října na 1. listopadu se domů vracejí duše zemřelých a hledají pomoc svých příbuzných. Aby tito duchové nezabloudili, lidé jim svítili lucernami, které byly původně vyrobené z řepy, později je ale nahradily dýně.

Historie halloweenského dlabání dýní

Děti milují tvůrčí činnosti a dlabání dýní patří k oblíbeným halloweenským aktivitám. Tato lehce strašidelná tradice pochází z Anglie, kde se pro typické halloweenské dýně používá označení „jack-o’-lantern“.

Se zvykem se pojí historka o jistém Jackovi, který neměl příliš valnou pověst. Proslul svými podvody a alkoholismem a údajně byl tak mazaný, že se mu podařilo ošálit samotného ďábla. Za své skutky měl pochopitelně skončit v pekle. Nicméně právě díky své záludnosti se mu podařilo peklu uniknout, nedostal se však ani do nebe. Nakonec skončil ve věčné temnotě, ve které bloudí dodnes. A na svou cestu si již od dávných dob svítí svítilnou vyrobenou z vydlabaného a osvětleného tuřínu. Když se tradice dlabání a vyřezávání dýní v 19. století dostala až za oceán do Spojených států, rozhodli se Američané nahradit tuřín tykví.

Vyřezávání dýní s dětmi

Dýně se nejen díky výše zmíněnému zvyku staly jakýmsi symbolem podzimu, ale také plodinou, kterou můžete opravdu zpracovat do posledního semínka. Vyřezávání a dlabání dýní s sebou možná na první pohled pojí mnoho odpadu, vězte však, že vnitřek dýně můžete proměnit v lahodný pokrm.

Pro vyřezávání můžete zvolit větší dýni Hokkaidó. Tato odrůda dorůstá umírněných rozměrů, takže vám doma nezabere příliš místa, navíc ji skutečně využijete celou. Mějte však na paměti, že vyřezávání dýně se provádí ostrým nožem. Rozhodně to tedy není aktivita, kterou byste měli svěřovat pouze svým potomkům. Dohled je více než žádoucí a stejně tak i vaše asistence a pomoc.

Dlabání dýní

Jak vydlabat dýni Hokkaidó?

  1. Nejprve dýni pořádně omyjte a zbavte případných nečistot a zbytků ztvrdlé hlíny.
  2. Připravte si tenký ostrý nůž. Ideálně jej před vyřezáváním ještě nabruste.
  3. Obyčejnou tužkou si na dýni nakreslete hrubé obrysy očí, nosu a úsměvu.
  4. Chopte se připraveného nože a do vrchní části dýně v oblasti stopky vyřežte otvor.
  5. Vezměte kuchyňskou lžíci a dýni vydlabejte. Vláknitou část se semenyi nechte v misce stranou.
  6. Na závěr nožem vyřežte připravené obrysy „obličeje“.
  7. Do vydlabané dýně vložte zapálenou svíčku.

TIP: Nevíte, jak zpracovat dýni Hokkaidó? Vyzkoušejte naše 3 jednoduché recepty na pochoutky z dýně.

Dýňová semínka: Co s nimi?

Dýňová semínka jsou blahodárným zdrojem živin, zejména pak vitaminů a minerálů. Obsahují například hořčík, zinek, železo či vitaminy skupiny B a vitamin A. Jsou rovněž bohatou zásobárnou omega mastných kyselin. Proto až s dětmi dýni vydlabete, semínka rozhodně nevyhazujte, ale zpracujte je.

Nejchutnější jsou semínka z tykve olejné, nicméně pokud jste si pro dlabání a vyřezávání zvolili dýni Hokkaidó, nezoufejte, ani její semena nejsou k zahození. Nejprve je zbavte veškerých dýňových vláken a pořádně je očistěte. Následně je rozložte na plech vyložený pečicím papírem a sušte je v troubě vyhřáté na 200 °C, dokud neoschnou. Tento proces vám zabere přibližně 1 hodinu. Na závěr je nechte vychladnout. A co s nimi dál? Poslouží vám jako malá chuťovka k večernímu sledování televize, také je ale můžete přihodit do dýňové polévky.

Jak budete trávit letošního Halloweena? Zapojte do oslav svoje děti a nezapomeňte na pořádně strašidelné kostýmy!

Související články

Všechny články

Indický svátek Holi a ty nejchutnější indické tipy

Festival Holi je hinduistický svátek, který je po světě znám také jako “svátek barev”. V průběhu oslav na sebe totiž lidé v ulicích hází pytlíky s barevným práškem nebo po sobě stříkají či se polévají barevnou…

Špetka exotiky v kuchyni: Objevte sečuánský pepř a další cizokrajné koření

Koření obohatí a zvýrazní všechno, do čeho je přidáte. A to exotické dvojnásob. Máme pro vás inspiraci ze všech koutů světa, která dodá každému jídlu zcela nový rozměr. 

Zázrak jménem zlaté mléko

Hledáte nápoj, který podpoří vaší imunitu, je přírodní a zároveň dobře chutná? Objevte skrytý poklad Orientu zlaté mléko!

Potraviny bohaté na bílkoviny, které prospějí nejen vegetariánům

Další článek