Recept na domácí lasagne jako z pravé italské restaurace? Máme!

Že si na domácí lasagne netroufáte? Nebojte, s naším receptem je zvládnete levou zadní a ještě se dozvíte něco málo o historii této delikátní italské lahůdky.

17. 08. 2022

Veronika
Hochmut

Verča má ráda 3 věci. Kávu, psaní a nohy v teple. A někde mezi tím se nachází i vášeň k vaření a především k ochutnávání nejrůznějších jídel.

O autorovi

„Lazaně“ jsou tradičním italským pokrmem, který si získal své místo i v srdci českých gurmánů. A ještě aby ne. Výtečné těstoviny, čerstvá rajčata, mleté maso, extra porce sýra i delikátní zakončení v podobě voňavé bazalky tvoří smyslnou kombinaci, které nepodlehne jen málokdo. Jaká je historie této dobroty a co budete potřebovat na domácí lasagne?

Co jsou to lasagne?

Než se pustíme do samotné historie receptu na domácí zapečené lasagne, je třeba si ujasnit, co to vlastně lasagne jsou. Jedná se o oblíbené italské těstoviny, které pocházejí z malebného italského městečka Bologna. Svým tvarem jsou lasagne vskutku jedinečné, jelikož je tvoří větší obdélníkové plátky. Právě díky svému tvaru slouží zejména k zapékání. Na trhu narazíte nejen na klasické lasagne, ale také na špenátové, různě barevné či na ty, které jsou plněné masem nebo kořením.

Recept na domácí těsto na lasagne

  • 500 g hladké mouky
  • 5 vajec
  • 5 lžic panenského olivového oleje
  • špetka soli

Postup:

Nejprve prosejte hladkou mouku. Tu následně vysypte na pracovní plochu a uprostřed vytvořte důlek. Do něj rozklepněte všechna vejce, přidejte olej a sůl. Těsto začněte zpracovávat od středu a důkladně jej promíchejte rukama. Následně vás čeká několik minut hnětení, dokud nebudete mít jeden velký hladký bochánek těsta. Hotové těsto nechte na chladném místě odpočívat alespoň 30 minut.

Nyní se vám bude hodit strojek na těstoviny. Pokud jej nemáte, nemusíte zoufat. Bohatě vám postačí klasický váleček. Těsto uválejte v tenký plát a nakrájejte ho na stejně velké obdélníky. Nyní můžete těstoviny buď usušit, nebo je rovnou použít do receptu, a to bez předchozího vaření.

Chcete se ještě více ponořit do tajů italské kuchyně? Přečtěte si náš článek se třemi báječnými recepty na italské omáčky k těstovinám.

Kde vznikly lasagne?

Nejspíše jste až do teď žili v domnění, že lasagne jednoznačně pocházejí z Itálie. Historikové však přišli na to, že na dvoře anglického krále Richarda II. se ve 14. století podávaly jisté loseyns, které měly velmi podobnou strukturu jako dnešní lasagne. Někteří dokonce tvrdí, že dávným předchůdcem lasagní by mohl být i vikingský pokrm s názvem langkake. Nad těmito dohady však každý správný Ital jen mávne rukou a dodá, že lasagne jsou rozhodně italský pokrm. Těžko tedy říct, kde se skutečně tyto báječné těstoviny vzaly, nicméně není pochyb o tom, že Italové je umějí jednoznačně nejlépe.

Recept na lasagne

  • 300 g lasagní (můžete koupit hotové)
  • 400 g mletého hovězího masa
  • 1 velká červená cibule
  • 2 stroužky česneku
  • 2 mrkve
  • 2 petržele (kořen)
  • 1 plechovka krájených loupaných rajčat
  • 1 lžíce protlaku
  • 2 mozzarelly
  • 50 g parmezánu
  • snítka čerstvé bazalky
  • sůl
  • pepř
  • řepkový olej
  • 50 g másla
  • 50 g hladké mouky
  • 500 ml plnotučného mléka
  • 1 lžička soli
  • špetka strouhaného muškátového oříšku

Postup:

V první fázi si připravte masovou směs. Nejprve si nadrobno nakrájejte cibuli a česnek. Postavte na plotnu větší pánev a nalijte do ní trochu oleje. Ten nechte rozpálit a přidejte cibuli a česnek, jakmile se oboje rozvoní, přisypte do pánve mleté maso. Oddělte jej od sebe vařečkami a důkladně ho opečte. Během toho si na kostičky nakrájejte mrkev a petržel a oboje přihoďte do pánve. Promíchejte a následně do směsi přimíchejte loupaná rajčata a protlak. Vše nechte za občasného míchání pár minut vařit. Pokrájejte si trochu čerstvé bazalky a přidejte ji do masové směsi, rovněž ji dochuťte solí a pepřem. Plotnu nyní vypněte.

Teď přichází na řadu druhá fáze, ve které se připravuje bešamel. Vezměte si menší kastrůlek a nechte v něm rozpustit máslo. Pomalu a postupně přimíchávejte mouku, dokud nevznikne jíška. Do ní následně nalijte mléko a vše rychle míchejte metličkou do zhoustnutí. Poté dochuťte solí a muškátovým oříškem a nechte bešamel pár minut na mírném stupni povařit. Nezapomeňte jej stále míchat. Jakmile bude bešamel hotový, sundejte ho ze sporáku.

Třetí fázi tvoří vrstvení, ke kterému budete potřebovat zapékací misku. Na prkénku si na tenké plátky nakrájejte mozzarellu a také nadrobno nasekejte zbytek bazalky. První vrstvu tvoří masová směs, na ni položte několik plátků mozzarelly, nalijte trochu bešamelu a přiklopte syrovými těstovinami. Následně pokračujte stejným způsobem ještě dvakrát. Horní vrstvu by však měla tvořit tenká směs masa, mozzarelly, bazalky, kterou zasypete parmezánem. Připravené a seshora přiklopené lasagne pečte na 180 °C přibližně hodinu. Poté sundejte horní díl zapékací misky a pečte ještě 10–15 minut.

Jak se vám líbil dnešní článek? Tentokrát už zvládnete domácí lasagne hravě vykouzlit sami ve vaší kuchyni. Pokrm můžete doplnit o červené víno, které se k těstovinám skvěle hodí.

Související články

Všechny články

Tipy na chutný, jednoduchý a zdravý oběd do práce

Oběd je jedna z nejpříjemnějších částí pracovního dne. Dolaďte ji k dokonalosti a připravte si chutné a zdravé pokrmy, po kterých budou pokukovat všichni v kanceláři.

Božské plněné papriky s rajskou omáčkou a bešamelem

Jiný kraj, jiná nádivka. Plněné papriky můžete napěchovat čímkoliv, na co máte chuť, a vždycky to bude mňamka. Dneska si ale tuhle pochoutku ještě trochu vytuníme.

Svíčková Wellington: Jak na ni krok za krokem

Svíčková Wellington patří ke královským disciplínám kulinářství. Staňte se opravdovými profíky a připravte si doma tento oblíbený pokrm vévody z Wellingtonu.

Oslňte vlastnoručně připravenými burgery s domácími brioškami

Chystáte party a chcete zaujmout? Naučím vás základní recept na burgery i s domácími brioškami, se kterými sklidíte zaručeně úspěch.

Další článek