Dýňové špagety, dýňová polévka nebo pečená dýně? Máme pro vás 3 jednoduché recepty

Vykouzlit rychlé a chutné dobroty z dýní snad nikdy nebylo jednodušší. Nevěříte? Mrkněte na následující 3 recepty. Rychle se přesvědčíte o opaku.

10. 08. 2022

Veronika
Hochmut

Verča má ráda 3 věci. Kávu, psaní a nohy v teple. A někde mezi tím se nachází i vášeň k vaření a především k ochutnávání nejrůznějších jídel.

O autorovi

Pro někoho je dýně symbolem podzimu. Tenhle cuketám příbuzný druh zeleniny je ale mnohem všestrannější a rozhodně s ním můžete v kuchyni kouzlit po celý rok. Jak si připravit dýňovou polévku nebo třeba špagety?

Nejznámější druhy dýní

Než se pustíte do přípravy samotných dýňových delikates, je třeba si hned na úvod ujasnit, že těchto barevných vykutálenin existuje celá řada. Nejpopulárnější jsou bezpochyby Hokkaidó, špagetová a máslová dýně.

Dýně Hokkaidó

Mezi nejznámější druhy dýní patří dýně Hokkaidó, které se též přezdívá kaštanová dýně. Jedná se o typicky oranžovou (občas ale také zelenou) kulatou dýni, ze které vykouzlíte polévku, rizoto nebo třeba pyré.Plody dýně Hokkaidó váží přibližně 1–2 kg, a když je budete dobře skladovat, vydrží vám doma i několik týdnů.

Špagetová dýně

Dalším oblíbeným druhem dýně je ta špagetová. Že jste o ní nikdy dříve neslyšeli? Přitom se jedná o jednu z nejchutnějších dýní vůbec. Její plody váží 1–3 kg a většinou mají protáhlý tvar. Oproti dýni Hokkaidó má špagetová dýně krémovou nebo žlutou barvu a velkou předností je její chutná vláknitá dužina. Právě z ní se dají vidličkou naporcovat dýňové špagety, které se skvěle hodí k nejrůznějším omáčkám nebo do polévky místo nudlí.

Máslová dýně

Všimli jste si někdy na zeleninovém pultu čehosi, co připomínalo přerostlou hrušku? Pak jste pravděpodobně narazili na máslovou dýni. Mnohé strávníky tato dýně odradí svou našedlou barvou, nenechte se ale zmást. Uvnitř na vás čeká šťavnatá oranžová dužina a právě díky své delikátní chuti je druhou nejoblíbenější dýní po Hokkaidó.

Nákup a skladování dýní

To, jakou dýni koupíte a jak ji následně uschováte, následně ovlivní její trvanlivost. Proto při výběru dýně dbejte především na její velikost a stav slupky. Ta by měla být neporušená a bez změklých míst. Také ji zkontrolujte, zdali není potlučená nebo uhnilá u stopky.

Poté, co si dýni přinesete domů, ji skladujte na suchém a ideálně chladnějším místě, kde bude okolo 15 °C. Do lednice ji pokud možno nedávejte, kolem dýně by totiž měl proudit čerstvý vzduch. Ideální je například čistá polička ve spíži. Dýni ale můžete také naporcovat a vložit do mrazáku. Stačí ji omýt, zbavit semínek, nakrájet a vložit do potravinové fólie či sáčku.

Recept na jednoduchou dýňovou polévku

  • 1 celá menší dýně Hokkaidó
  • 1 větší bílá cibule
  • 10 g másla
  • 500 ml zeleninového vývaru
  • 200 ml kokosového mléka
  • špetka kurkumy
  • špetka kakaa
  • sůl
  • pepř

Postup:

Dýni omyjte, očistěte, vydlabejte a nakrájejte na menší kostky. Poté vezměte kastrol, vložte do něj máslo a nechte jej na plotně rozpálit. Následně přidejte cibuli a míchejte ji, dokud nezesklovatí. Cibuli zasypejte kostkami dýně a vše zalijte zeleninovým vývarem. Ihned snižte stupeň vaření a polévkový základ nechte probublávat přibližně 15 minut. Dýně by měla být po tomto čase již měkká.

Kousky dýně v polévce rozmixujte dohladka, nejlépe tyčovým mixérem. Následně do polévky přilijte kokosové mléko a vše důkladně promíchejte. Na závěr přidejte špetku kurkumy a špetku kakaa a dochuťte solí a pepřem. Hotovou polévku podávejte s čerstvým chlebem a opraženými dýňovými semínky.

Recept na pečenou dýni s parmazánem

  • ½ větší dýně Hokkaidó
  • 1 lžička soli
  • 1 stroužek česneku
  • 70 g parmazánu
  • 3 lžíce olivového oleje
  • pepř

Postup:

Nejprve si naporcujte dýni. Tu rozkrojte, vydlabejte a jednu polovinu nakrájejte na měsíčky. Kousky dýně položte na pečicí papír a osušte je papírovou utěrkou. Zbavíte je tak přebytečné vody.

V malé misce smíchejte olivový olej, stroužek česneku a sůl. Touto směsí následně přetřete připravenou dýni, ideálně z obou stran. Na závěr kousky dýně posypejte parmazánem. Dobrotu pečte na 180 °C přibližně 20–30 minut, nejlépe dokřupava.

Recept na špagety ze špagetové dýně

  • 1 špagetová dýně
  • 2 stroužky česneku
  • 1 cibule
  • 1 konzerva krájených loupaných rajčat
  • 2 mrkve
  • 250 g mletého masa
  • 100 g parmazánu
  • trocha řepkového oleje
  • sůl
  • pepř
  • hrst čerstvé bazalky

Postup:

Než se pustíte do přípravy samotných špaget, upečte si špagetovou dýni. Umyjte ji, následně rozkrojte a vydlabejte a rozkrojené poloviny vložte na pečicí papír. Špagetovou dýni pečte v troubě na 200 °C přibližně 30 minut. Hotovou dýni poznáte tak, že se její dužina při porcování vidličkou rozpadá na vlákna, která připomínají špagety. Tímto způsobem dýni „rozporcujte“, dokud vám nezbyde jen slupka.

Na pánvi rozpalte olej a přidejte najemno nakrájenou cibuli. Jakmile se rozvoní, přimíchejte do ní česnek pokrájený na tenké plátky. Následně přisypte maso a důkladně jej opečte. Mezitím si nakrájejte mrkev na kostičky. Masovou směs zalijte loupanými rajčaty a poté přidejte mrkev. Vše nechte dusit přibližně 10 minut. Na závěr do hotové omáčky nakrájejte čerstvou bazalku.

Na talíř vložte trochu špagetových těstovin, zalijte je připravenou omáčkou a vše zasypte parmazánem.

Raději holdujete sladkým pokrmům z dýně? Koukněte na náš článek s inspirací na 3 sladké dýňové dobroty.

Související články

Všechny články

Jak na dokonalý Caesar salát

Čerstvé listy římského salátu, křupavé krutony a delikátní zálivka. Řeč je o fenomenálním pokrmu, který svým názvem sice evokuje titul císaře, nicméně by zasluhoval spíše hodnost krále salátů. Jak se dělá Caesar salát a co všechno patří do zálivky?

Mamma mia! Trojice nejlepších italských omáček k těstovinám

Snad žádný jiný národ nemiluje jídlo tolik jako Italové. A není se čemu divit. Pizza, lasagne nebo tiramisu. To jsou ryze italské dobroty, které dobyly celý svět. A nesmíme zapomenout ani na těstoviny a proslulé omáčky k nim. Jsou rychlé, jednoduché a lahodné. Inspirujte se recepty na ty nejlepší z nich a užijte si chuť Itálie se vším všudy.

Recept na marinovaného lososa

Silvestr se nemusí nést pouze v českém duchu s chlebíčky. Co si ho tentokrát ozvláštnit a vnést do něj trochu té „severské chuti“? Od dob, co jsme žili v Dánsku, u nás na vánočním a silvestrovském stole nesmí chybět GAVLAX neboli MARINOVÝ LOSOS.

Špenátová polévka, špenátové lasagne a další dobroty ze špenátu

Že je špenát chutnou a výživnou superpotravinou, věděl už Pepek námořník, který jej konzumoval z konzervy. V dnešní kuchyni má špenát své nezastupitelné místo jak v syrové, tak i v té mražené podobě. Proč jíst špenát a jak si připravit špenátovou polévku, lasagne nebo třeba salát?

Další článek