Návod na dokonalou vepřovou panenku? Odpověď zní sous-vide!

Sous-vide je poslední dobou čím dál více oblíbenou přípravou masa. O co se vlastně jedná a jak si můžete doma připravit lahodnou vepřovou panenku, jako z restaurace?

30. 07. 2022

Veronika
Hochmut

Verča má ráda 3 věci. Kávu, psaní a nohy v teple. A někde mezi tím se nachází i vášeň k vaření a především k ochutnávání nejrůznějších jídel.

O autorovi

Šťavnatá a propečená panenka patří k českým národním delikatesám. Ne každý ji ale umí připravit tak, aby bylo maso měkké, ale zároveň nevysušené. Že si taky nevíte rady? Dnes vás zasvětíme do tajů sous-vide, které stojí za tím, že je maso na talíři zkrátka dokonalé.

Co to vlastně je sous-vide?

Sous-vide je rafinovaná kulinářská metoda pramenící ze znalostí francouzských kuchařů. Ve zkratce se vlastně jedná o pomalé vaření, na které jsou francouzští mistři kuchyně v malíku. Princip spočívá v tom, že se maso zabalí do vakuového obalu a poté se delší dobu připravuje při nižších teplotách, většinou kolem 55–60 °C.

Když tento postup uplatníte u vepřové panenky, vznikne vám šťavnatá a chutná pochoutka jako z luxusní restaurace. Maso si totiž metodou sous-vide předpřipravíte a poté jen hodíte panenku na pár minut na pánev. Nemluvě o tom, že si maso zpracované metodou sous-vide můžete připravit na několik dní dopředu.

Zajímavost: Sous-vide vám pomůže připravit nejen maso, ale také ryby, zeleninu, ovoce, ale třeba také dezerty.

Sous-vide ve vaší kuchyni

Na sous-vide budete potřebovat hned několik pomůcek. Nejprve si pořiďte sous-vide vařič, který vypadá jako velký ponorný teploměr. Právě tento tyčový vařič má na svědomí pomalé vaření masa či jiných potravin. Dále budete potřebovat vyšší nádobu s vodou, v ideálním případě použijte větší hrnec. A jelikož se maso vaří ve vakuových obalech, nezapomeňte také na speciální sáčky.

Recept na sous-vide vepřovou panenku

  • 1 kg vepřové panenky
  • 2 stroužky česneku
  • řepkový olej
  • sůl
  • pepř

Postup:

Vepřovou panenku očistěte a vložte ji do vakuovacího sáčku. Pokud máte k dispozici vakuovací přístroj určený pro přípravu pokrmů metodou sous-vide, použijte ho pro zabalení masa. Dále si připravte vysoký hrnec s vodou a předehřejte sous-vide lázeň na 58 °C. Maso vařte pomalu přibližně 1,5 hodiny.

Po uplynutí času máte maso předpřipravené. Nyní otevřete pytlík a nechte obsah sáčku trochu vyvětrat. Mezitím si nasekejte česnek na tenké plátky.

Nakrájejte panenku na menší steaky, osolte ji a opepřete a připravte si větší pánev. Nalijte do ní olej a nechte jej pořádně rozpálit, poté vložte na pánev plátky česneku a steaky vepřové panenky. Maso restujte z obou stran přibližně 2–3 minuty (bude připravena na způsob medium rare). Následně jej vyndejte z pánve a zabalte na pár minut do alobalu. Přibližně po 3 minutách můžete panenku podávat například s opečenými bramborami nebo s lehkým letním salátkem.

TIP: Chybí vám inspirace pro přílohu k panence? Mrkněte na náš recept na dokonalý salát.

Výhody metody sous-vide

Pokud se rozhodnete pořídit si vybavení na sous-vide, určitě nebudete litovat. Má totiž hned několik výhod. Příprava samotného jídla vám nezabere zdaleka tolik času a budete potřebovat jen minimum ingrediencí. Maso nemusíte zdlouhavě marinovat, stačí, když jej očistíte, osolíte, opepříte a případně při restování můžete na pánev přihodit snítku rozmarýnu, nebo pár plátků česneku. Díky dlouhému vaření je maso perfektně šťavnaté samo o sobě a nepotřebuje žádné další šperkování. Proto sous-vide používají i špičkové restaurace.

Zaujal vás dnešní článek? Vyzkoušejte metodu sous-vide i vy a staňte se profíkem na přípravu masa!

Související články

Všechny články

Jak na perfektní řízek a nejen to!

Pestrá nabídka typicky českých jídel a nápojů, ale i výborný tankový ležák Pilsner Urquell. To je síť tradičních českých restaurací Kolkovna v Praze a Brně. A právě v nich od 9. do 23. prosince probíhá akce Řízkování, na základě které jsme navštívili Kolkovnu Dock. Vy se tak můžete dozvědět, z jakého masa udělat ten nejlepší řízek, na jakém oleji smažit nebo jaké dobroty z Kolkovny ochutnat.

Rychlá večeře, která zahřeje? Krémová zeleninová polévka 3x jinak

Zeleninové krémy jsou husté, syté a hedvábně jemné. Uvařit a rozmixovat zeleninu navíc zvládnete i po tom nejnáročnějším pracovním dni a ještě za to u stolu sklidíte záplavu pochval. 

Jak grilovat: Osvojte si přípravu ryb, kuřete i vepřového

Uhlíky žhnou, na roštu voní maso a u stolu se sešla skvělá společnost. O tom, že pod širým nebem jídlo chutná báječně, není pochyb. Naše grilovací tipy ale dovedou vaši hostinu k dokonalosti.

Mamma mia! Trojice nejlepších italských omáček k těstovinám

Snad žádný jiný národ nemiluje jídlo tolik jako Italové. A není se čemu divit. Pizza, lasagne nebo tiramisu. To jsou ryze italské dobroty, které dobyly celý svět. A nesmíme zapomenout ani na těstoviny a proslulé omáčky k nim. Jsou rychlé, jednoduché a lahodné. Inspirujte se recepty na ty nejlepší z nich a užijte si chuť Itálie se vším všudy.

Další článek