Pohanka třikrát jinak

Chystáte se zhubnout do plavek nebo jen v teplých dnech toužíte po lehkém a nutričně vyváženém pokrmu? Vyzkoušejte pohanku na mnoho způsobů, zklamáni nebudete.

25. 06. 2022

Jana
Brücknerová

Pro Janu je jídlo nekonečnou studnicí inspirace. Každodenní poznávání nových chutí, vůní a kombinací vnímá jako příjemné zpestření smyslů, ale i možnost, jak se dozvědět co nejvíce o kvalitě a původu surovin či kulturních zvyklostí…

O autorovi

Pohanka, kouzlo z Himálaje

Historie pohanky je stará jako lidstvo samo. Obyvatelé Himálaje ji již před 2 500 lety považovali za nedílnou součást svého jídelníčku. Do Evropy tato fascinující rostlina doputovala v kožených vacích Tatarů, tedy nájezdných kmenů pohanů, a odtud pravděpodobně pochází i její název. Na území dnešního Česka se pohanka začala objevovat v 11. století a v 16. století už patřila k velmi oblíbeným a exponovaným surovinám. Další boom pohanka zažívá v posledních letech, kdy ji do svých jídelníčků zařazuje většina uvědomělých strávníků.

Tip: Připravujete pohankové recepty a chybí vám některé z ingrediencí? Dáme market zachrání situaci.

Zázrak jménem rutin

Jak praví mnoho léčitelů i výživových poradců, pohanka nezískala svoji skvělou pověst pouze díky chutnosti a variabilitě v kuchyni. Především je to totiž významná léčivka, která našemu tělu pomáhá s mnoha zákeřnými neduhy. Její síla se ukrývá ve vysokém obsahu rutinu, tedy vitaminu P, který výrazně posiluje cévy a zvyšuje jejich pružnost. Tím pomáhá hojit křečové žíly či hemoroidy a mimo to významně přispívá k prevenci proti mrtvici. Snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu a zároveň má i silné detoxikační účinky.

Rutinem ale pohanková magie zdaleka nekončí. V semínkách pohanky najdete také draslík, fosfor, železo, vápník, měď, mangan a zinek, dále výrazný obsah vitaminu B a cholinu, který úspěšně regeneruje jaterní buňky po poškození chorobami a alkoholem. Slupky pohanky navíc dodávají organismu dostatek vlákniny a mechanicky pročišťují střeva.

V kuchyni jako když najdeš

Jak v léčitelství, tak i v kuchyni má pohanka své neodmyslitelné místo. Její výborná stravitelnost a nutriční vyváženost pomáhá vybalancovat mnoho různorodým pokrmům, a ať už si z ní připravíte polévku, kaši, pomazánku, salát, nebo ji smícháte s dalšími surovinami na styl rizota, vždy svému tělu dáte to nejlepší. Připravíte tak lehká, výživná a snadno stravitelná jídla, která určitě oceníte nejen v teplejším počasí. Pohanka vyniká velmi specifickou chutí, kterou si oblíbilo mnoho světových kuchyní. Naučte se ji připravit na několik způsobů a vytvořte si zásobu receptů na lehké pokrmy, které jsou jako stvořené do horkých letních dní.

Geniální pohankové karbanátky

Začneme receptem na pohankové karbanátky. Ptáte se proč? Protože jsou skvělé jako příloha například k masu, ovšem výborně poslouží i jako lehký hlavní chod s čerstvým sezónním salátem. Recept je rychlý, zdravý, a když ke karbanátkům připravíte bylinkový dip na namáčení, zamiluje si je celá rodina.

Recept na pohankové karbanátky

  • 150 g nevařené pohanky
  • 1 malá cibule
  • 2 stroužky česneku
  • 2–4 lžíce hladké mouky
  • 2 lžíce oleje
  • 1 l vody
  • 1 vejce
  • 1 lžička soli na vaření
  • majoránka, sůl a pepř na dochucení

Postup

Do hrnce nalijte vodu, osolte ji a přiveďte k varu. Jakmile začne vřít, nasypte do ní pohanku a vařte ji cca 10 až 15 minut doměkka. Poté plotnu vypněte, hrnec zakryjte pokličkou nebo přikryjte utěrkou a pohanku v něm nechte stát zhruba 20 minut. Následně ji sceďte, nechte zchladnout a přidejte vejce, pepř, majoránku, utřený česnek a najemno pokrájenou cibulku. Z této směsi začněte vypracovávat karbanátky – pokud je směs příliš řídká, přidejte trochu hladké mouky, a nakonec karbanátky ve zbylé mouce lehce obalte. Takto připravené karbanátky můžete smažit na oleji dozlatova nebo dát na plech vyložený pečicím papírem a zhruba 20 minut péct v troubě na 180 °C.

Chybí mi suroviny

Famózní pohankový salát se zeleninou

Dalším unikátním a svěžím tipem je pohankový salát s rajčaty, cizrnou a polníčkem. Salát je skvělý například ke grilovanému masu, které výborně doplní chutí i nutričními hodnotami. Pokud vám na zahrádce zrovna roste jiná zelenina, nebojte se zapojit fantazii a recept si obměňte dle vlastního uvážení – pohanka se snese téměř s jakoukoli zeleninou a vy tak můžete vytvořit nespočet zajímavých chuťových variací.

Recept na pohankový salát

  • 150 g nevařené pohanky
  • 4 větší čerstvá rajčata
  • 3 hrsti čerstvé hladkolisté petrželky
  • 30 ml vinného octa
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 150 g vařené či konzervované cizrny
  • 100 g černých oliv
  • 4 hrsti polníčku
  • cca 1 l vody
  • zhruba 1 lžička soli na vaření
  • 1 lžička citronové šťávy
  • sůl a pepř na dochucení

Postup

Pohanku nasypte do hrnce a zalijte vodou tak, aby ležela cca 2 cm pod hladinou. Osolte ji a vařte zhruba 10 až 15 minut do změknutí, poté nechte zakryté odpočinout a zcela vychladnout. Voda by se měla vypařit a vsáknout. Do větší mísy si na malé kousky nakrájejte rajčata. Přidejte olivy, cizrnu a vychladlou pohanku a následně zakápněte octem a olejem. Přihoďte zbylé ingredience, promíchejte, osolte, opepřete a můžete servírovat.

Mám na něco chuť

OBJEDNÁVÁM

Epické pohankové rizoto

Do třetice vám představíme jednu výbornou variaci oblíbené italské klasiky. Pokud v rizotu nahradíte rýži vařenou pohankou, získáte zajímavý pokrm, který vám dodá energii na celý den. Můžete ho servírovat k pečenému masu či rybě, ale potěší i jen tak s parmezánem a nakládanou okurkou.

Recept na pohankové rizoto

  • 250 g nevařené pohanky
  • 3 šalotky
  • 1 větší červená paprika
  • 200 g konzervovaného hrášku
  • 200 g brokolice
  • 4 stroužky česneku
  • 2 lžíce olivového oleje
  • sůl a pepř na dochucení
  • strouhaný parmezán k servírování

Postup

Pohanku nasypte do hrnce a zalijte vodou tak, aby ležela cca 2 cm pod hladinou. Osolte a vařte zhruba 10 až 15 minut do změknutí a následně nechte odpočinout na vedlejší plotýnce. Česnek nakrájejte najemno a na rozpálené pánvi s olivovým olejem ho nechte minutku rozvonět. Přihoďte na menší kousky nakrájenou brokolici a na mírném stupni ji osmažte. Vychladlou pohanku nasypte do větší mísy a přidejte k ní na malé kostičky nakrájenou papriku, slitý konzervovaný hrášek, najemno nasekanou šalotku a osmaženou brokolici. Dochuťte solí a pepřem a podávejte posypané strouhaným parmezánem.

Tak vidíte: Pohanka je poklad, který lze připravit na tisíce způsobů. Najděte si ten, který vám chutná nejvíce a zásobujte své tělo zdraví prospěšnými látkami po celý rok.

Související články

Všechny články

Pečeme s kuchyňským robotem aneb Nejlepší domácí koblížky

Toužíte po nadýchaných a vláčných koblížcích? Vyzkoušejte sílu domácího robota a proměňte svou kuchyň v tu nejsladší pekárnu!

5 praktických tipů, jak ušetřit na jídle

Otázka šetření už dlouhá léta nebyla tak palčivá jako dnes. Ceny potravin rostou strmě vzhůru a nákup na týden vás mnohdy vyjde i na tisícovky korun. Naštěstí stále ještě existuje pár malých fíglů, díky kterým můžete na jídle ušetřit. Co pomůže?

Čokoládový, vanilkový, nebo s ovocem? Máme recept na dokonalý cheesecake

Cheesecake. Dortík plný krémového sýra uvelebeného na na sušenkovém základě. Připravte si váš oblíbený dezert i u vás doma. Nebude věřit, jak jednoduchý je postup.

Brambory, česnek a majoránka aneb Recept na křupavé domácí bramboráky

Bramboráky jsou oblíbenou dobrotou, kterou hravě uvaříte během několika minut. Nevěříte? Pak mrkněte na naše recepty!

Další článek