Oslavte s námi Mezinárodní den čaje

Čaj je jedním z nejmilovanějších nápojů na světě. Hodí se nejen ke snídani, ale také si s ním zpříjemníte nejednu dlouhou chvíli. Odhalte spolu s námi tajemství omamných čajů.

19. 05. 2022

Veronika
Hochmut

Verča má ráda 3 věci. Kávu, psaní a nohy v teple. A někde mezi tím se nachází i vášeň k vaření a především k ochutnávání nejrůznějších jídel.

O autorovi

Čaj je druhým nejvíce rozšířeným nápojem na světě. Milují ho lidé napříč kulturami, a proto není divu, že má svůj mezinárodní den. Ten dle OSN připadá na 21. května a slouží nejen k oslavě tohoto lahodného nápoje, ale také k rozšíření povědomí o pracovních podmínkách pěstitelů. Jak můžete Mezinárodní den čaje oslavit vy?

Stručné dějiny čaje

Pramatkou čaje je bezpochyby Čína. Nejstarší dochované zmínky o čaji se datují kolem roku 350 našeho letopočtu. Původně sloužil jako lék, nicméně postupem času se začal těšit velké oblibě jakožto delikátní nápoj. Tehdejší příprava čaje se od současné čajové kultury výrazně lišila. Čajové lístky byly trhány a poté zpracovávány do placek, které se sušily. K nim se následně přidávala cibule se zázvorem a po krátkém povaření se podával čajový lék.

Do Japonska přivezl speciální odrůdu čaje čínský buddhistický misionář Tenkjo začátkem 8. století a o 300 let později tam začalo jeho cílené pěstování. V 15. století se v Japonsku rozšířil čajový obřad převzatý z Číny a jeho tradice se v různých formách udržela dodnes. Do Evropy se čaj dostal v polovině 16. století, kde si rychle získal oblibu. A jeho cesta na výsluní pokračovala až do současnosti.

čaj

Čínské a japonské čajové rituály

Rituální příprava čaje má dlouholetou tradici jak v Číně, tak i v Japonsku. Nádobí, postupy i samotné čaje se však v závislosti na dané zemi velmi liší. Čínský čajový obřad nese název Gong Fu Cha nebo také Kung Fu Cha a jeho příprava vyžaduje letitou praxi, zručnost a dokonalou znalost čaje. Při čínském čajovém obřadu se nejčastěji používá polozelený čaj oolong nebo pu-erh. Specifikem tohoto obřadu je dlouhé louhování čaje a přítomnost čajového ducha v podobě sošky z yixingské hlíny.

Japonskému čajovému obřadu se říká Sadó a připravuje se během něj zelený matcha čaj. Celý rituál je velmi náročný a komplikovaný a někteří milovníci japonského čaje studují jeho tajemství prakticky celý život. K rituálu je potřeba matcha čaj, horká voda, speciální lžička (chasak), bambusová metlička a čajová miska.

I když se od sebe čínský a japonský čajový obřad snad nemohou více odlišovat, jejich společným rysem je touha po prožitku prostřednictvím chuťových pohárků a zklidnění mysli.

Proč pít čaj?

Pravidelné popíjení čaje má hned několik benefitů. V prvé řadě přispívá k hydrataci organismu. V zimě vás zahřeje, v létě osvěží, a dokonce je vám oporou v dobách, kdy stonáte. Právě jeho schopnost léčit je druhým důvodem, proč pít čaj. Některé čaje pomáhají kurýrovat střevní onemocnění, trávicí obtíže nebo také urologické a gynekologické problémy. Čaj je rovněž skvělým antioxidantem, který zpomaluje stárnutí a pomáhá chránit organismus před bacily.

TIP: Některé čaje obsahují vysoké množství kofeinu. Můžete jimi proto nahradit svou ranní kávu.

čaj

Oslava Mezinárodního dne čaje

Mezinárodní den čaje sice připadá na 21. května, nicméně ve většině zemích produkujících čaj, jako je například Nepál, Vietnam, Keňa nebo Srí Lanka, se tento významný den slaví 15. prosince. Mezinárodní den čaje v sobě skrývá jedno silné poselství. Má totiž upozorňovat vlády a veřejnost na celosvětový dopad obchodu s čajem na pěstitele. Cílem je finanční podpora a především zvýšení povědomí o tzv. fair trade přístupu, prosazujícím systém spravedlivého obchodování. Podmínky některých pracovníků v pěstitelských oblastech rozvojových zemí jsou totiž nadmíru nevyhovující. A jedním ze způsobů, jak s těmito podmínkami bojovat, je právě šíření osvěty prostřednictvím Mezinárodního dne čaje.

Chcete oslavit Mezinárodní den čaje s námi?

Možností, jak oslavit Mezinárodní den čaje, je hned několik. Zastavte se třeba v nejbližší čajovně a vyzkoušejte si některý z čajových rituálů. Velký čajový den si ale můžete užít i tak, že si přečtete něco málo o pěstování a produkci čajů. Třeba se díky tomu dozvíte, že většina pytlíkových čajů, které pravděpodobně máte doma ve spíži, nepochází z ekologické ani fair trade produkce. Čajový průmysl nejlépe podpoříte tím, že se budete o původ i kvalitu čaje zajímat více do hloubky a následně finančně podpoříte skutečně relevantní prodejce.

Jak se vám líbil dnešní článek? Doufáme, že jsme inspirovali vaše chuťové pohárky a oslavíte Mezinárodní den čaje s šálkem v ruce.

Související články

Všechny články

Jak skladovat potraviny v lednici, aby vydržely co nejdéle?

Nevíte si rady se skladováním potravin v lednici? Poradíme vám, jak uchovávat jídlo, aby vydrželo čerstvé a voňavé, co nejdelší dobu.

Roastbeef pečený přes noc. Připravte si britskou specialitu

Roastbeef budí u většiny kuchařů respekt, jeho příprava je ale přitom skoro bez práce a pečení v podstatě hračka. Na tuto slavnostní delikatesu potřebujete totiž jen pěkný nízký roštěnec, trošku hořčice, worcesteru a kuchařský teploměr – klíč k dokonale propečenému a tak akorát růžovému roastbeefu.

5 tipů, které vám letos pomohou dodržet novoroční předsevzetí

Novoroční předsevzetí. Milovníci nových začátků je zbožňují, mnozí se jich naopak děsí. Nastavit si novoroční předsevzetí totiž není zdaleka tak náročné, jako je dodržet. Jak se postavit k novoročním předsevzetím, abyste je tentokrát skutečně naplnili?

Tipy na svačiny nejen pro sportovce

Připravit výživnou a chutnou svačinu může být někdy poněkud oříšek. Máme pro vás hned 5 tipů na rychlé a vynikající svačiny, které vás zasytí a zároveň dodají potřebné živiny.

Další článek