Odhalte skrytou sílu kávy

Víte, jaký je rozdíl mezi Espressem, Lungem a Ristrettem? A co takhle mezi Ledovou kávou a Frappé? Nebojte, vše vám prozradíme v tomto rozsáhlém článku o kávě.

25. 03. 2022

Veronika
Hochmut

Verča má ráda 3 věci. Kávu, psaní a nohy v teple. A někde mezi tím se nachází i vášeň k vaření a především k ochutnávání nejrůznějších jídel.

O autorovi

Věděli jste, že průměrný Čech vypije během jednoho roku přibližně 400 šálků espressa? Káva je nejen populárním energetickým nápojem, ale také rituálem, bez kterého si spousta lidí nedokáže představit svůj život.

Stručné dějiny kávy

Káva je opředena vskutku voňavou historií. Říká se, že některé africké kmeny znají kávu už odpradávna. Dříve údajně rozemílali zrnka a vyráběli z nich kaši, kterou dávali jako krmivo zvířatům. Někteří válečníci dokonce požívali zrnka před bojem, aby zvýšili svou udatnost.

Kávovník sice pochází z Etiopie, nicméně poprvé byl kultivován v Jemenu, kde se pěstoval již v 6. století našeho letopočtu. Od 13. století se zrna kávovníku začala pražit a vznikl nápoj, který již trochu připomínal dnešní kávu. Historicky první kavárna na světě pak byla otevřena v 15. století v Mekce.

První kavárna v českých zemích údajně vznikla v Brně. Otevřel ji v roce 1702 Turek Achmet.

Kávovník aneb jaký je rozdíl mezi Arabikou a Robustou?

Kávovník je ovocná dřevina a vyskytuje se v celé řadě druhů. Většinou se ale pěstuje Arabika a Robusta. Plody, které na kávovníku rostou, jsou podobné třešním a uvnitř nich se nachází dvě malá zrnka. Ročně se vypěstuje až 10 milionů tun těchto světem milovaných zrnek, které vídáte na svých stolech v podobě šálku lahodné kávy.

Arabika

Víte, jaký je rozdíl mezi Arabikou a Robustou? Jejich zrna se od sebe liší jak místem a podmínkami růstu, tak i zpracováním. Arabika tvoří 70 % světové produkce kávy, je chuťově jemnější a díky přítomnosti ovocných organických kyselin můžete v kávě cítit konkrétní ovocné tóny. Arabika se pěstuje spíše ve vyšších nadmořských výškách, díky tomu pomaleji dozrává a zrna jsou pak chuťově komplexnější.

Robusta

Robusta roste v nižších nadmořských výškách a její výhodou je rychlejší zrání. Její chuť je oproti Arabice drsnější, zemitější a mnohdy dřevnatá. Obsahuje také více kofeinu, který spolu s chlorogenovou kyselinou funguje jako antioxidant a chrání tak kávovník před škůdci. Robusta se nyní používá především k výrobě instantní kávy.

Káva má blahodárný vliv na zdraví

Je to tak, káva je jedním z nejzdravějších nápojů na planetě. Pochopitelně pouze v případě, že pijete kvalitní kávu a dopřáváte si ji v rozumném množství. Patří totiž mezi významné zdroje antioxidantů, čímž bojuje proti předčasnému stárnutí, degenerativním poruchám mozku nebo kardiovaskulárním onemocněním.

Káva je doslova nakopávačem pro lidský mozek. A to především díky kofeinu, který se po vypití kávy dostává do krevního oběhu a následně do mozku, kde zvyšuje produkci dopaminu. Tím dochází ke zrychlení neuronů a přemýšlení nad složitými pracovními úkoly jde najednou mnohem snáz. A co víc – káva dokonce chrání váš mozek před Alzheimerovou chorobou a snižuje riziko Parkinsonovy choroby.

A nyní něco pro zaryté sportovce. Pokud si před sportovním výkonem dopřáváte různé energetické drinky, zbystřete. Můžete je totiž vyměnit za šálek kvalitní kávy a výsledek bude stejný. Za vším opět stojí kofein, který zvedne hladinu adrenalinu v krvi. Díky tomu se vaše fyzická výkonnost zvýší až o 12 %.

Espresso, Ristretto, Lungo

Kávových nápojů existuje nepřeberné množství. Od Espressa přes Lungo až po ledové Frappé. Jaký je mezi nimi ale rozdíl?

Espresso

Espresso se skládá z 8 g čerstvě namleté kávy a horké vody. Ta by neměla překročit 90–92 stupňů a tlak vody by měl být 9 barů. Výsledkem je přibližně 30 ml vysoce intenzivní chuti, která vás zaručeně nakopne.

Ristretto

Ristretto je to, co Češi velmi často chybně nazývají jako piccolo. Naštěstí se toto označení z kávových lístků pomalu vytrácí, nicméně podstata ristretta zůstává stejná. Jedná se vlastně o menší variantu espressa, jelikož má pouze 22 ml.

Lungo

Lungo pro svou přípravu potřebuje rovněž 8 g kávy, ale hlavní rozdíl spočívá v množství vody, které je oproti espressu dvojnásobné. Objem výsledné kávy je 120–150 ml, a proto se podává ve větším šálku.

Ledová káva a Frappé

Káva rozhodně nemusí mít pouze „horkou“ podobu. Zejména v létě se těší velké popularitě Ledová káva nebo Frappé. V kavárnách se také můžete setkat s tzv. Cold Brew. Ve zkratce se jedná o druh ledové kávy, která vzniká tak, že čerstvě namletou kávu zalijete studenou vodou a necháte ji přibližně 12 hodin odstát v lednici.

Recept na domácí frappé

  • 2 lžičky instantní kávy
  • 100 ml studené vody
  • 100 ml polotučného mléka
  • 5 kostek ledu
  • cukr podle chuti

Postup:

Vezměte vysokou sklenici a dejte do ní instantní kávu. Tu zalijte studenou vodou a pořádně promíchejte (ideálně v shakeru). Do kávy přidejte kostky ledu, zalijte ji mlékem a případně doslaďte cukrem. Frappé můžete ozdobit šlehačkou, zmrzlinou nebo různými ochucenými sirupy.

Byl pro vás článek inspirací, nebo jste vše už dávno věděli? Pokud jste po jeho dočtení dostali chuť na kávu, doporučuji vyzkoušet recept na Frappé, které vás v začínajícím teplém počasí příjemně osvěží.

Související články

Všechny články

Bramborový salát 2x jinak

K vánočním tradicím neodmyslitelně patří bramborový salát. Každá rodina má většinou svůj recept, který se dědí po generacích. Co ale letos vyzkoušet něco nového a inspirovat se jedním z těchto receptů?

Tipy na svačiny nejen pro sportovce

Připravit výživnou a chutnou svačinu může být někdy poněkud oříšek. Máme pro vás hned 5 tipů na rychlé a vynikající svačiny, které vás zasytí a zároveň dodají potřebné živiny.

Medovník: Recept na všemi oblíbený dort

Málokterý zákusek se na české gastronomické scéně těší takové popularitě jako medovník. Tenké medové pláty objímají lehký a slaďoučký krém, to vše proloženo mletými oříšky. Jak si takový lahodný medovník připravit v domácích podmínkách a jaký je rozdíl mezi medovníkem a marlenkou?

Kysané zelí: Staročeská superpotravina

Kysané zelí je šťavnaté, křupavé, slané a kořeněné tak akorát. Ale to kupované kysané zelí se tomu domácímu ani zdaleka nevyrovná. Přečtěte si, jak na domácí kvašení, a připravte si tuhle vitamínovou bombu doma.

Další článek