Sushi: Objevte kouzlo japonské kuchyně v pohodlí domova

Milujete sushi? Zkuste si jej dnes připravit pěkně podomácku. S naším postupem vám to půjde jedna báseň.

06. 03. 2022

Veronika
Hochmut

Verča má ráda 3 věci. Kávu, psaní a nohy v teple. A někde mezi tím se nachází i vášeň k vaření a především k ochutnávání nejrůznějších jídel.

O autorovi

Mistrovské umění, estetický prožitek i dokonalá symfonie chutí. Řeč je o tradičním japonském pokrmu sushi. Pokud jste si doteď mysleli, že na něj musíte chodit pouze do restaurace, pak vás dnes vyvedeme z omylu. Sushi totiž zdaleka není tak náročné na přípravu, jak se může na první pohled zdát, a vy si jej můžete snadno připravit doma. Stačí jen vědět, jak na to.

Historie sushi v kostce

První dochované zmínky o sushi pocházejí ze 7. století našeho letopočtu. Tehdy však měl pokrm ke klasickému sushi hodně daleko. Tou dobou se v Japonsku značně rozšířil rybolov a současně byla objevena metoda kvašení. Říkáte si, že tyto dvě věci spolu nesouvisejí? Je tomu právě naopak.

Japonci nemohli kvůli monzunovým obdobím rybařit po celý rok, a tak potřebovali najít způsob, jak uchovat zásoby ryb. Velmi rychle zjistili, že když plátky ryb vloží mezi vrstvy rýže a zatíží je kamenem, rozjede se proces fermentace, díky kterému ryby déle vydrží. Fermentace probíhala několik měsíců a díky tomu vznikl pokrm zvaný nare sushi. Další zajímavostí je fakt, že Japonci tehdy jedli pouze rybu, nikoliv rýži, která se během fermentace znehodnotila. Rýže si tak na svou hvězdnou roli v sushi musela ještě pár století počkat.

Sushi patří mezi zdravá jídla

Dbáte na zdravý jídelníček? Pak pro vás bude více než příznivou zprávou fakt, že se sushi řadí mezi zdravá jídla. Mezi základní ingredience používané při přípravě sushi patří rýže, losos, tuňák nebo tofu, avokádo, nakládaný zázvor, mořská řasa a různé druhy zeleniny. Největší výživová síla sushi tkví právě v jednoduchosti a využití průmyslově nezpracovaných surovin. Ty si totiž zachovávají vysoký podíl mikroživin a stopových prvků.

Pozor na running sushi

Pokud patříte mezi milovníky running sushi a zároveň věříte v to, že vám tento japonský pokrm přináší do života jen samé benefity, měli byste zbystřit. Návštěva restaurace se totiž snadno změní v nezřízené přejídání a navíc řada pokrmů v nabídce rozhodně nespadá do kategorie těch zdravých.

Co se dává do sushi?

Sushi rozhodně není jenom rýže a ryba. Obsahuje daleko více ingrediencí včetně sójové či rýžové omáčky nebo třeba mořské řasy. Které suroviny se do sushi dávají nejčastěji?

Sushi rýže

Do sushi se dává speciální druh rýže, který se vyznačuje malými kulatými zrny a vysokou lepivostí. Výběr kvalitní rýže je proto v celém procesu přípravy sushi naprostým základem. Japonci vnímají rýži jako svůj národní poklad, a proto byste s ní měli i tak zacházet. Sushi rýži pak můžete připravit v hrnci, ale ještě lepší variantou je rýžovar.

Řasa nori

Pokud vás někdy zajímalo, co je to zelené, do čeho je sushi baleno, odpovědí je právě řasa nori. Tento úžasný plod moře patří mezi nejzdravější zeleninu (ano, tato řasa opravdu patří mezi zeleninu) rostoucí na mořském dně, a to zejména proto, že obsahuje až 15krát více minerálních látek než klasická zelenina. Navíc je ohebná a drží sushi pohromadě.

Rýžový ocet a sójová omáčka

Rýžový ocet a sójová omáčka patří mezi tradiční dochucovadla asijské kuchyně. I při výběru těchto ingrediencí byste měli klást velký důraz na kvalitu. Opravdu kvalitní sójové omáčky totiž neobsahují žádná barviva, konzervační látky ani zvýrazňovače chuti, jak tomu bývá u sójových omáček, které koupíte běžně v obchodě.

Losos a tuňák

Vysoký obsah omega-3 mastných kyselin v sushi mají na svědomí mořské ryby, jako je losos a tuňák. Obě přinášejí na talíř rovněž štědrou porci vitaminů a minerálních látek.

Nejznámější druhy sushi

Sushi je typické také svou rozmanitostí. Existuje totiž hned několik druhů sushi a je jasné, že každý si najde svého oblíbence. S jakými druhy sushi se můžete setkat?

Maki sushi

Maki sushi je pravděpodobně nejznámější variantou sushi. Při jeho výrobě se používají pouze čerstvé suroviny, jako jsou malé kousky ryb, tenké plátky zeleniny a rýže, které se srolují do řasy nori. Vznikne úzký váleček, který se následně krájí na kolečka.

Nigiri sushi

Nigiri sushi je na první pohled velmi elegantním a jednoduchým pokrmem. V restauraci bývá mnohem dražší než například maki sushi. Jedná se o tenké plátky čerstvých syrových ryb, které se lehce potřou wasabi pastou nebo tempurou. Poté se položí na rýžové a ručně tvarované válečky.

Uramaki sushi

Uramaki sushi by se dalo označit jako „sushi naruby“. Je to druh rolovaného sushi, u kterého tvoří vnější vrstvu rýže. Jinými slovy: kousky nejsou baleny v řase, ale v rýži.

Recept na maki sushi

  • 350 g sushi rýže
  • 100 g čerstvého syrového lososa
  • řasa nori
  • rýžový ocet
  • avokádo
  • salátová okurka
  • sójová omáčka
  • wasabi pasta
  • nakládaný zázvor
  • rolovací podložka na sushi

Postup:

Nejprve si připravte sushi rýži, ideálně v rýžovaru. Pokud rýžovar nemáte, nemusíte zoufat, rýži totiž snadno připravíte i bez něj. Propláchněte ji, vložte do hrnce a na 1 díl rýže přidejte 1,5 dílu vody. Rýži přiveďte k varu a uvařte dle návodu na obalu.

Rýži po uvaření sceďte, přendejte do mísy a nechte ji vychladnout. Neměla by být úplně studená, ideální teplota se pohybuje kolem 36 stupňů. Po vychladnutí přidejte do mísy 30 ml rýžového octa a jemně promíchejte. Pokud budete rýži míchat rychle, zrnka se vám polámou a rýže zdaleka nebude tak lesklá.

Ze salátové okurky odkrojte jádřinec a tužší část nakrájejte na tenké proužky. Pokrájejte také avokádo a čerstvého lososa. Jakmile máte všechny ingredience připravené, pusťte se do motání sushi.

Na rolovací podložku si položte plátek řasy nori (lesklou stranou dolů). Vezměte do ruky trochu uvařené rýže a prsty ji rovnoměrně rozprostřete na řasu. Na okraji řasy ponechte přibližně centimetrový prázdný proužek. Na rýži následně pokládejte suroviny podle své chuti. Pokud připravujete maki sushi pro vegetariány, nechte jednu rolku bez lososa. Aby se vám se sushi a zejména s rýží dobře pracovalo, pravidelně si namáčejte prsty do misky s vodou a trochou rýžového octa.

K samotnému rolování pak použijte rolovací podložku. Poté, co pomocí podložky celou řasu zarolujete, očistěte vzniklou rolku od rýže, nakrájejte ji na kolečka a maki sushi máte hotové. Podávejte jej se sójovou omáčkou, nakládaným zázvorem a wasabi pastou.

Související články

Všechny články

Lék na kocovinu? Uvařte si poctivou domácí česnečku

Milujete polévky? A umíte si uvařit poctivou a vymazlenou česnečku? Dnes pro vás máme recept na tento legendární vyprošťovák, který postaví na nohy i toho nejunavenějšího účastníka párty.

Starověký poklad z Indie: Jak vyrobit ghí krok za krokem

Ghí patří v Indii k nejcennějším potravinám vůbec. Používá se tam nejen v místní kuchyni, ale i jako palivo do lamp. Hinduisté ho dokonce pokládají na oltář jako oběť bohům. V ajurvédské medicíně je pak ghí označováno jako elixír dlouhověkosti. K přípravě této cenné ingredience vám přitom stačí málo – pouze kvalitní máslo, trocha času a špetka trpělivosti. 

Oslavte s námi Mezinárodní den čaje

Čaj je jedním z nejmilovanějších nápojů na světě. Hodí se nejen ke snídani, ale také si s ním zpříjemníte nejednu dlouhou chvíli. Odhalte spolu s námi tajemství omamných čajů.

Mojito, piňa colada, cuba libre aneb Oblíbené rumové drinky na letní grilovačku

Milujete osvěžující letní drinky? A víte, jak je správně umíchat? Díky našim receptům se z vás vmžiku stane ostřílený barman.

Další článek