Jak upéct kváskový chléb aneb Odhalte tajemství křupavého bochníku

Upéct kváskový chléb je tak trochu umění. Tajemství totiž tkví především ve správném zadělání kvásku. Že nevíte, jak na to? Poradíme vám!

10. 02. 2022

Veronika
Hochmut

Verča má ráda 3 věci. Kávu, psaní a nohy v teple. A někde mezi tím se nachází i vášeň k vaření a především k ochutnávání nejrůznějších jídel.

O autorovi

Málokdo si dokáže představit pohodové ráno jinak než s šálkem horké kávy, příjemným posezením a plátkem čerstvého chleba. Můžete si pro něj skočit do pekárny, ale když si jej upečete vlastnoručně, bude vám o to více chutnat. A že si říkáte, že jeho příprava je zbytečně pracná? Nevěřte tomu, hravě to zvládnete, i když třeba s pečením chleba zrovna začínáte.

Jak udělat kvásek

Nejspíš vás nepřekvapí, že živým a tlukoucím srdcem všech kváskových chlebů je kvásek. Naše babičky uměly na chlebový kvas zadělat raz dva, v současnosti jejich superschopnost nahradilo čerstvé droždí, nebo dokonce instantní kvasnice. Přitom kvas si můžete připravit i vy sami doma. Musíte na něj však zadělat pár dní předtím, než se pustíte do samotného pečení chleba.

Na přípravu chlebového kvasu potřebujete pouze mouku, vodu a špetku trpělivosti. Pokud patříte mezi vyznavače zdravé stravy, pak pro tentokrát odložte rýžovou, pohankovou nebo kukuřičnou mouku stranou. Z těch totiž kvásek rozhodně nezaděláte. Proto sáhněte spíš po celozrnné mouce, skvělou volbou je žitná mouka. Pšeničná mouka se naproti tomu hodí na přípravu baget nebo bílého chleba.

Založení kvásku krok za krokem

Založení chlebového kvasu je tak trochu věda. A protože kvasinky patří mezi živé tvory, nikdy nevíte, kdy si postaví hlavu a přestanou dělat to, co se po nich chce. Nicméně s trochou praxe a notnou dávkou péče se vám to jistě podaří. Celé zrození a růst kvásku by se dal shrnout do čtyř následujících bodů:

  1. Založení kvásku – Vezměte si větší hrnek a dejte do něj 2 lžíce celozrnné mouky a 2–4 lžíce odstáté vody. Hrnek překryjte vlhkým bavlněným ubrouskem a do druhého dne nechte směs na teplém místě odpočívat. Kvásek můžete občas promíchat.
  2. Posilování kvásku – Druhý a třetí den vždy přidejte 1 lžíci mouky a 2 lžíce vody a promíchejte. Poté nechte kvásek dále odpočívat a čas od času můžete směs promíchat.
  3. Krmení kvásku – Z hrnečku odeberte 2 lžíce kvásku, zbytek směsi vyhoďte. Přidejte 2 lžíce chlebové mouky, trochu vody a dobře promíchejte. Nový hrnek opět zakryjte ubrouskem a směs nechte na teplém místě kvasit. Tento postup opakujte každý další den, dokud kvásek nezačne růst.
  4. Udržování kvásku – Hotový kvas uchovávejte v lednici a pravidelně jej dokrmujte. Jeho část využijete pro pečení chleba, ale nezapomeňte si vždy trochu odebrat propříště. Tuto část kvasu pak musíte krmit, alespoň jednou za dva dny.

Znáte výhody kváskového pečiva?

Čerstvý a křupavý chleba není jenom delikátním kulinářským zážitkem. Kváskové pečivo v sobě skýtá hned několik výhod, které byste měli znát. Například to, že chléb obsahující kvásek je daleko lépe stravitelný.

Celozrnný kváskový chléb je pro tělo také mnohem výživnější potravinou. Většina pečiva, které se v obchodech nachází, je složena převážně z bílé mouky. Ta však neposkytuje potřebné živiny, a naopak zatěžuje trávicí trakt vyšším obsahem lepku. V ideálním případě proto hledejte pečivo, které se skládá především z celozrnné mouky nebo které obsahuje kombinaci více různých druhů mouky.

Recept na domácí kváskový chléb

  • 2 lžíce kvásku
  • 420 ml vlažné vody
  • 160 g žitné mouky
  • 450 g hladké pšeničné chlebové mouky
  • 2 lžičky soli
  • 2 lžičky drceného kmínu
  • škrob

Postup:

Nejprve si připravte rozkvas. V míse smíchejte kvásek se 160 ml vlažné vody. Poté přidejte žitnou mouku a opět vše promíchejte, aby se směs spojila a neměla hrudky. Rozkvas vložte do igelitového pytlíku a nechte odpočívat přibližně 10 hodin. Že je rozkvas připravený na další zpracování, poznáte tak, že nabobtnal, zdvojnásobil svůj objem a na jeho povrchu se vytvořily viditelné bublinky.

Do připraveného rozkvasu přidejte zbytek vlažné vody a vše důkladně promíchejte. Dále přisypte chlebovou mouku, sůl a kmín. Těsto vložte do kuchyňského robota a nechte jej důkladně propracovat. Hotové těsto podle toho, že se odlepuje od mísy.

Těsto na chleba opět vložte i s mísou do igelitového pytlíku a nechte odpočívat přibližně 2 hodiny. Každou půlhodinu těsto přeložte. Po uplynutí doby ho vložte do škrobem vysypané ošatky, uložte do igelitu a nechte kynout další 2 hodiny.

Předehřejte si troubu přibližně na 250 stupňů a rovněž v ní nechte plech, na kterém budete chleba péct. Chléb opatrně vyklopte z ošatky na pečicí papír a posléze jej i s papírem přemístěte na plech. Pod něj umístěte ještě jeden spodní plech, do kterého nalijte hrnek vody. Díky tomu vznikne v troubě pára.

Chléb pečte přibližně 15 minut při vysoké teplotě, poté ji snižte na 180 stupňů a pokračujte v pečení dalších 30–40 minut.

Máte chuť na chleba, ale nechce se vám zadělávat kvásek? Hravě si vystačíte i s droždím.

Recept na jednoduchý domácí žitný chléb

  • 250 g žitné mouky
  • 250 g žitné mouky
  • 100 g pšeničné hladké mouky
  • 500 ml vlažné vody
  • 1 1/2 lžičky soli
  • 2 lžičky drceného kmínu
  • 10 g sušeného droždí
  • 3 lžíce lněných semínek
  • 3 lžíce slunečnicových semínek

Postup:

Všechny ingredience vložte do domácího robota a nechte hníst přibližně 10–15 minut. Poté zakryjte mísu s těstem vlhkou utěrkou a nechte na teplém místě kynout alespoň 1,5 hodiny.

Vykynuté těsto přemístěte do formy a nechte ještě dalších 30 minut kynout. Chléb pečte v troubě na 180 stupňů přibližně 50 minut.

Související články

Všechny články

Coleslaw: Recept na nejslavnější zelný salát

Mohlo by se zdát, že coleslaw je docela obyčejný salát. Recept na něj je sice jednoduchý, ale i v tomto případě platí, že čím více péče pokrmu věnujete, tím větší pochvalu u stolu sklidíte. Jak si připravit dokonalý coleslaw v domácích podmínkách?

Recept na zapečené brambory 5x jinak

Brambory se dají zapéct na tisíce způsobů. Nevěříte? Vyzkoušejte jeden z našich receptů a uvidíte, že stačí jen pár brambor, několik minut a chutná večeře je na stole.

Superpotravina jménem quinoa. Jak ji vařit a jak ji využít?

Nedáte dopustit na přílohu jako je kuskus, rýže nebo bulgur, ale rádi byste vyzkoušeli něco nového? Zkuste do svého jídelníčku začlenit quinou, která zaslouženě nese nálepku superpotravina. Zde je pár tipů, jak ji připravit.

Brambory, česnek a majoránka aneb Recept na křupavé domácí bramboráky

Bramboráky jsou oblíbenou dobrotou, kterou hravě uvaříte během několika minut. Nevěříte? Pak mrkněte na naše recepty!

Další článek